Matt Dusk

Matt Dusk to kanadyjski muzyk, kompozytor i wokalista jazzowy. W jego muzyce wyraźnie słychać wpływy Franka Sinatry oraz Tony'ego Benetta. W 2008 roku po raz pierwszy wystąpił w Polsce na 50. Festiwalu Jazz Jamboree. W 2015 roku wydał na polskim rynku muzycznym album "Just the Two of Us", który nagrał wspólnie z Margaret.

Imię: Matthew Aaron

Nazwisko: Dusk

Pseudonim: Matt Dusk

Wzrost: 177 cm

Data urodzenia: 19.11.1978 r.

Znak zodiaku: Skorpion

Zawód: wokalista, kompozytor

Osoby - związki: - żona Julita Borko

Rodzice: Wayne Dusk i Cora Marie

Dzieci: córka (ur. 2016)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Matt Dusk urodził się i wychował w Toronto w Kanadzie. Kiedy miał 7 lat rozpoczął naukę w St. Michael's Choir School, katolickiej szkole chóralnej dla chłopców w Toronto. Uczył się w niej przez następne 11 lat - specjalizował się w muzyce operowej i klasycznej. Jako nastolatek zaczął pasjonować się muzyką Tony'ego Benneta i Boba Fentona. Nurt jazzu i big-bandów z lat 60. miał ogromny wpływ na zmianę kierunku muzycznego młodego wokalisty. W 1998 roku Dusk wziął udział i zwyciężył w krajowym konkursie wschodzących gwiazd. Jeszcze w tym samym roku Matt podjął studia na kierunku ekonomia, jednak rzucił je na rzecz muzyki zaledwie po roku nauki. W 2000 roku rozpoczął studia teorii jazzu. Szlifując swój talent, wokalista zaczął dodatkowo uczęszczać na kursy mistrzów muzyki jazzowej prowadzone przez Oscara Petersona, kanadyjskiego wirtuoza i jednego z najwybitniejszych muzyków związanych z tym gatunkiem muzycznym. Jeszcze będąc studentem, Matt Dusk nagrał 4 niezależne albumy. Jego oficjalnym, debiutanckim krążkiem jest płyta "Two Shots", którą promował singiel "Two Shots of Happy, One Shot of Sad". Piosenka została napisana przez Bono i The Edge, aby uczcić pamięć Franka Sinatry. Singiel okazał się wielkim hitem, a album w zaledwie kilka tygodni zyskał status Złotej Płyty. W 2006 roku z kolei Matt wydał krążek "Back in Town", który odbiega od wcześniej wydanych płyt. Album został nagrany wraz z 58-osobową orkiestrą i prezentuje mieszankę standardów jazzowych. Ze wsparcia orkiestry muzyk ponownie skorzystał w 2013 roku, kiedy nagrywał album "My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook". Wówczas towarzyszyła mu aż 80-osobowa orkiestra. Na płycie pojawili się również goście, m.in.: Emilie-Claire Barlow, Arturo Sandoval oraz Guido Basso. W 2014 roku Matt podjął się nagrania albumu w duecie. Płyta ukazała się w trzech odsłonach, a w każdej z nich partnerował mu inny muzyk. Na rynku kanadyjskim krążek ukazał się pod tytułem "Quiet Nights" i powstał w kolaboracji z Florence K. Polska wersja albumu została nagrana z Margaret i nosi tytuł "Just the Two of Us". W Japonii płytę zatytułowano "Lost in Rio". Mattowi partnerowała wówczas Karen Aoki. W 2016 roku muzyk wydał swój pierwszy, świąteczny album, utrzymany w klimacie muzyki jazzowej.

Znany z: muzyki jazzowej i m.in. coverów Franka Sinatry. W Polsce szerszą popularność zyskał w 2015 roku, kiedy nagrał wspólnie z Margaret album "Just the Two of Us".

Funkcja w filmie:
 • brak


 • Płyty: "The Way It Is" (2001) "Two Shots" (2004) "Peace on Earth" (2004) "Back in Town" (2006)"Good News" (2009) album koncertowy "Live from Las Vegas" (2011)"My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook" (2013) "Just the Two of Us" (2015) - kolaboracja z Margaret"Old School Yule!" (2016)"Jet Set Jazz" (2018) "Sinatra with Matt Dusk" (2020)"Sinatra with Matt Dusk Vol. 2" (2021)

  Książki: brak

  Nagrody: Złota płyta - album "Two Shots" (2004) Złota płyta - album "Good News" (2009) Platynowa płyta - album "My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook" (2013) Platynowa płyta - album "Just the Two of Us" (2015) Złota płyta - album "Old School Yule!" (2016)

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/mattdusk/

  LINK Facebook: https://www.facebook.com/MattDuskPage
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index