Katarzyna Kolenda-Zaleska

Katarzyna Kolenda-Zaleska to dziennikarka telewizyjna i radiowa, która w trakcie swojej kariery była reporterką "Wiadomości" TVP, pracowała dla "Faktów" TVN i prowadziła audycje w radiu Tok FM. Oprócz tego wydała kilka książek na temat Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także zrealizowała dokument o Wisławie Szymborskiej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, wśród których jest m.in. statuetka Wiktor. Oprócz tego zagrała epizodyczne role w kilku filmach. Sprawdź, w których produkcjach można ją zobaczyć.

Imię: Katarzyna

Nazwisko: Koledna-Zaleska

Nazwisko panieńskie: Kolenda

Pseudonim: brak

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 21.11.1963 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: dziennikarka telewizyjna i radiowa, autorka książek, prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam"

Osoby - związki: - mąż Grzegorz Zaleski - dziennikarka jest związana z montażystą od wielu lat. Przyjęła jego nazwisko i wspólnie wychowali córkę.

Rodzice: ojciec Zygmunt Kolenda jest profesorem nauk technicznych i zasłużonym działaczem opozycyjnym za czasów PRL. Mama była nauczycielką fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dzieci: córka Anna

Rodzeństwo: brak

BIO: Katarzyna Kolenda-Zaleska to dziennikarka telewizyjna i radiowa, autorka książek, prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam", okazjonalnie aktorka. Urodziła się i wychowała w Krakowie jako jedyna córka bardzo wykształconych rodziców, którzy poświęcali wiele uwagi rozwojowi swojej jedynaczki. Reprezentowali kierunki ścisłe, a ona od samego początku interesowała się dziedzinami humanistycznymi. Nic więc dziwnego, że wybrała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim i zaraz po otrzymaniu dyplomu rozpoczęła pracę w mediach. Karierę rozwijała początkowo w lokalnych czasopismach, wśród których znalazły się tytuły, takie jak "Czas Krakowski" i "Gazeta Krakowska". W 1993 r. dołączyła do redakcji "Wiadomości" TVP1 jako reporterka. Relacjonowała tam ważne wydarzenia, np. pielgrzymki papieża Jana Pawła II. Dziesięć lat później rozpoczęła współpracę ze stacją TVN, gdzie była reporterką "Faktów", a potem prowadzącą programu "Gość poranny" i "Fakty po Faktach" w TVN24. W 2003 r. związała się ze stacją radiową Tok FM, w której przez niespełna dekadę prowadziła poranny program. Oprócz tego napisała wiele felietonów publikowanych w "Przekroju", "Gazecie Wyborczej" oraz "Tygodniku Powszechnym". Jest autorką książek poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II - "Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach" i "Pielgrzymka 2002". W 2009 r. światło dzienne ujrzał dokument jej autorstwa poświęcony Wisławie Szymborskiej pt. "Chwilami życie bywa znośne". Kolenda-Zaleska jest laureatką takich nagród, jak Wiktory i MediaTory. Od 2016 r. pełni funkcję prezesa Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

Znana z: umiejętności dziennikarskich i profesjonalizmu, z jakim zawsze przekazywała informacje z kraju i ze świata. Zagrała również epizodyczne role w filmie "Ciało" (2003) oraz "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (2009), jednak nigdy nie zdecydowała się na rozwijanie kariery aktorskiej. Jej życie dziennikarskie obfituje zarówno we wzloty, jak i w upadki. W 2010 r. Kolenda-Zaleska musiała przerwać karierę radiową, ponieważ jej główny pracodawca uznał jej audycje za działalności konkurencyjną. W 2012 r. Rada Etyki Mediów stwierdziła, że w audycji "Fakty po Faktach" dziennikarka okazywała zbyt dużo emocji, przez co nie była wystarczająco obiektywna.

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Ciało" (2003);
 • aktorka w filmie "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (2009).


 • Płyty: brak

  Książki:"Pielgrzymka 2002" (2002);"Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach" (2003);"Benedykt XVI - pielgrzymka do Polski 2006" (2006).

  Nagrody:Złoty Krzyż Zasługi (2002);Złota Akredytacja w konkursie pt. "Najlepsi dziennikarze w opinii posłów" (2002);nagroda MediaTory w kategorii "Torpeda" (2007);nagroda "Sicilia Madre Mediterranea" (2008);Wiktor w kategorii producent lub twórca programu telewizyjnego (2014).

  LINK Instagram: @kasiakolendazaleska


  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index