Jolanta Fraszyńska

Jolanta Fraszyńska to aktorka filmowa, dubbingowa, teatralna. Znana jest z seriali "Licencja na wychowanie", "Na dobre i na złe" czy "Leśniczówka". Na deskach teatru wcieliła się w główne role w przedstawieniach "Romeo i Julia" czy "Ania z Zielonego Wzgórza". Jedną z bardziej znanych ról Fraszyńskiej jest żona muzyka zespołu "Dżem" w filmie "Skazany na bluesa". Prywatnie mama Nastazji i Anieli oraz partnerka Tomasza Zielińskiego.

Imię: Jolanta

Nazwisko: Fraszyńska

Nazwisko Panieńskie: Fraszyńska

Pseudonim : brak

Wzrost : 154 cm

Data urodzenia: 14.12.1968 r.

Znak zodiaku : strzelec

Zawód: aktorka filmowa, dubbingowa, teatralna

Osoby - związki: Jolanta Fraszyńska była dwa razy zamężna. Jej pierwszym mężem był aktor Robert Gonera. Po czterech latach się rozwiedli. Następnie aktorka wyszła za mąż za operatora Grzegorza Kuczeriszka. Ich małżeństwo rozpadło się w 2010 r. Obecnie Fraszyńska jest narzeczoną fizjoterapeuty Tomasza Zielińskiego.

Rodzice: Wychowywała ją matka Krystyna i ojczym. Z biologicznym ojcem nawiązała kontakt w wieku nastoletnim.

Dzieci: córka Nastazja (ur. 1990 r.) z pierwszego małżeństwa, córka Aniela (ur. 2004 r.) z drugiego małżeństwa

Rodzeństwo: przyrodnia starsza siostra

BIO: Jolanta Fraszyńska urodziła się w 1968 r. w Mysłowicach. Jako dziecko śpiewała w kościelnym chórze, należała do zespołu wokalno-tanecznego funkcjonującym przy domu kultury WSS "Społem", działała w oazie, była harcerką. Zdawała maturę w studium wychowania przedszkolnego. Studiowała w położonej we Wrocławiu filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po studiach nawiązała współpracę z wrocławskim Teatrem Polskim, z którego odeszła w 1998 r. do warszawskiego Teatru Dramatycznego. Na ekranie zadebiutowała w filmie "In flagranti" Wojciecha Biedronia. Popularność przyniosła jej rola Aldony Lipskiej w filmie "Kiler-ów 2-óch" (1998 r.) w reżyserii Juliusza Machulskiego oraz Moniki Zybert w serialu "Na dobre i na złe". W 1999 r. wzięła udział w sesji zdjęciowej do "Playboya Polska". Jedną z jej najważniejszych ról była żona muzyka Ryszarda Riedla w filmie "Skazany na bluesa" (2005 r.). Aktorka zmagała się z depresją i zaburzeniami lękowymi. Pełniła funkcję ambasadorki Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Forum przeciw depresji". Prywatnie mama Nastazji i Anieli oraz partnerka Tomasza Zielińskiego.

Znana z: Jolantę Fraszyńską można było podziwiać często na deskach teatralnych, w tym m.in. w dziełach "Nasze miasto", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Pułapka", "Płatonow", "Romeo i Julia", "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie", "Hamlet", "Wymazywanie", "Fredro dla dorosłych mężów i żon". Występowała też w realizacjach Teatru Telewizji i w spektaklach Teatru Polskiego Radia. Jolanta Fraszyńska uczestniczyła w czwartej edycji muzycznego show "Jak oni śpiewają". Była w jury 13. edycji programu "Taniec z gwiazdami". Aktorka spróbowała swoich sił w dubbingu. Usłyszeć ją można było m.in. w. "Mulan", "Rudolfie czerwononosym reniferze", "Czerwonym Kapturku - prawdziwej historii", "Esterhazym", "Ralphie Demolce", a ostatnio w "Falconie i Zimowym Żołnierzu" oraz "Nareszcie sam w domu". Aktorka wcieliła się w liczne role filmowe i serialowe.

Funkcja w filmie: Oto wybrane produkcje, w których zagrała Jolanta Fraszyńska: - aktorka w serialu "Żegnaj Rockefeller" jako Julia Kuczmańska, dziewczyna Michała (1992 r.); - aktorka w serialu "Ekstradycja 3" jako haker Ćma (1998 r.); - aktorka w filmie "Sto minut wakacji" jako Danuta Milley (1998 r.); - aktorka w filmie "Kiler-ów 2-óch" jako Aldona Lipska (1999 r.); - aktorka w serialu "Na dobre i na złe" jako Monika Zybert-Jędras (1999-2010); - aktorka w filmie "Ławeczka" jako Kasia (2004 r.); - aktorka w filmie "Skazany na bluesa" jako Małgorzata "Gola" Riedel, żona Ryśka (2005 r.); - aktorka w serialu "Hotel pod żyrafą i nosorożcem" jako Anna Miłobędzka (2008 r.); - aktorka w serialu "Licencja na wychowanie" jako Roma Barańska (2010-2011); - aktorka w serialu "Leśniczówka" jako Katarzyna Ruszczyc (od 2018 r.).

Płyta: brak

Książki : w 2005 r. ukazał się tomik "Bajki gwiazd", w którym znalazł się tekst autorstwa Jolanty Fraszyńskiej.

Nagrody :
 • Poznańskie Koziołki - dla aktora w konkursie krajowym za "Sto minut wakacji" (1998 r.);
 • Kazimierz Dolny (Lato Filmowe) - nagroda publiczności "Twojego Stylu" dla Najlepszej Polskiej Aktorki za film "Ławeczka" (2004 r.);
 • Złota Kaczka - najlepsza polska aktorka za "Skazanego na bluesa" (2005 r.);
 • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - wyróżnienie aktorskie za rolę w filmie "Miłość na Krymie" (2014 r.).
 • Aktorka otrzymała też nominację do nagród: Orzeł - najlepsza główna rola kobieca za "Skazanego na bluesa" (2005 r.) czy Telekamera - najlepsza aktorka (2019 r.).

  LINK Instagram: @fraszyn\_ska

  Link FB: @JolantaFraszyńska
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index