Jerzy Starak

Jerzy Starak to polski przedsiębiorca. Pierwsze doświadczenia biznesowe zdobywał w latach 70. XX wieku. Początkowo zajmował się sprowadzaniem do Polski z Włoch maszyn rolniczych. W latach 90. podjął się wprowadzenia na polski rynek koncernów z branży produktów szybkozbywalnych (FMCG). Od 1990 roku regularnie pojawia się na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Wprost". W 2021 roku według czasopisma "Forbes" był czwartym najbogatszym Polakiem. Majątek Jerzego Staraka wyceniany jest na około 13 mld zł.

Imię: Jerzy

Nazwisko: Starak

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 12.12.1947 r.

Znak zodiaku: strzelec

Zawód: przedsiębiorca

Osoby - związki:
 • pierwsza żona - brak informacji
 • druga żona - Anna Woźniak-Starak (od 1989 r.), polska restauratorka, bizneswoman, była modelka.


 • Rodzice: brak informacji

  Dzieci: syn Patryk Starak (z pierwszego małżeństwa), Julia Starak (z małżeństwa z Anną Woźniak-Starak), pasierb Piotr Woźniak-Starak (tragicznie zmarły 18 sierpnia 2019 roku).

  Rodzeństwo: brak informacji

  BIO: Jerzy Starak: przedsiębiorca, filantrop, miłośnik sztuki. Studiował w Głównej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Karierę w biznesie zaczynał w latach 70. XX wieku. W 1971 roku wyjechał do Anglii, gdzie podjął praktykę w fabryce Nestlé. Później wyjechał do Włoch. Objął tam posadę asystenta w firmie produkcyjnej. W latach 80. XX wieku stworzył firmę Comindex, która początkowo zajmowała się produkcją keczupu Billy. Wkrótce działalność firmy Jerzy Starak poszerzył o produkcję perfum Currara. Zapach trafił na rynek azjatycki, europejski, a nawet do Ameryki Łacińskiej. W Polsce perfumy Currara jako pierwsze były reklamowane w telewizji. W 1989 roku biznesmen wykorzystał zachodzące w kraju zmiany ustrojowo-gospodarcze i podjął się sprowadzania na rynek produktów zagranicznych, m.in. maszyn rolniczych, wódki Bols, chemii koncernu Colgate-Palmolive. W roku 2000 kupił jedną z największych firm farmaceutycznych Polpharma, tworząc z niej lidera polskiego rynku farmaceutycznego. Rok 2011 był dla przedsiębiorcy przełomowy. Jerzy Starak wszedł w posiadanie większości Biotonu (przedsiębiorstwa biotechnologicznego, produkującego m.in. leki na cukrzycę), kazachskich zakładów farmaceutycznych Chimpharm i tureckiej firmy sprzedażowo-marketingowej Cenovapharmy.W 2012 roku Polpharma otworzyła swoje oddziały w Bułgarii i Czechach. W tym samym roku otwarto pierwszą pracownię centrum biotechnologii w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W tym roku za mniej więcej miliard złotych Starak wykupił udziały warszawskiej Polfy, do której należą takie marki, jak Etopiryna, Polopiryna czy Ibufen. Jerzy Starak jest także udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin. W branży farmaceutycznej nazywany jest królem leków.Jerzy Starak to wielki miłośnik sztuki i kolekcjoner obrazów. Posiada dzieła Igora Mitoraja, Wojciecha Fangora, Jana Lebensteina czy Franciszka Dunikowskiego.

  Znany z: W 2008 roku Jerzy Starak założył Fundację Rodziny Staraków, która poprzez programy stypendialne wspiera zdolnych i młodych ludzi. Dzieciom i młodzieży z biedniejszych środowisk ułatwia dostęp do nowych technologii. Fundacja propaguje również wśród młodych ludzi zdrowy i ekologiczny tryb życia.

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: - odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2003 roku; - laureat nagrody im. Andrzeja Wierzbickiego PKPP Lewiatan w 2011 roku; - odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2013 roku; - od 1990 roku notowany na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu "Wprost"; - czwarta pozycja na liście najbogatszych Polaków w 2021 roku magazynu "Forbes".

  LINK Instagram: -

  Link FB: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index