Jacek Łągwa
Jacek Łągwa zdobył sławę jako członek popularnego niegdyś zespołu Ich Troje. Przez lata tworzył go wraz z wyjątkowo barwną osobowością show-biznesu Michałem Wiśniewskim. Łągwa był odpowiedzialny za komponowanie i aranżowanie utworów, a także teksty niektórych piosenek. Próbował też rozwinąć karierę solową. Jego życie prywatne nie było wolne od zawirowań. Muzyk przeżył zarówno bolesne rozstanie, jak i chorobę oraz bankructwo.
Imię: Jacek Andrzej
Nazwisko: Łągwa
Pseudonim: brak
Wzrost: brak informacji
Data urodzenia: 11 października 1969 roku
Znak zodiaku: Waga
Zawód: muzyk, popowy wokalista, kompozytor i producent muzyczny
Osoby - związki:
- żona Dorota Łągwa (do 2007 roku),
- żona Karolina Raj (od 2020-obecnie).
Rodzice: aktor Andrzej Łągwa i aktorka Janina Borońska
Dzieci: córki Maria (ur. 2001) i Aleksandra (ur. 2004)
Rodzeństwo: brak
BIO: Jacek Łągwa urodził się w Łodzi, a jego rodzicami jest aktorska para. W mieście ukończył muzyczną szkołę średnią – uczęszczał w niej do klasy śpiewu. Jako dziecko wystąpił w filmie fabularnym, a następnie zagrał rolę Adasia Niezgódki w spektaklu Teatru Telewizji o przygodach książkowego Pana Kleksa. W późniejszych latach jeszcze kilkukrotnie pojawił się na ekranie jako aktor.
Jego życiem zawładnęła jednak muzyka. Na początku lat 90. Łągwa współtworzył zespół Tamerlane oraz współpracował m.in. z grupą Varius Manx. Był również autorem muzyki wykorzystywanej w reklamach, filmach i programach telewizyjnych, a także realizatorem w studiach nagraniowych. Przełomem w jego karierze było poznanie w 1994 roku Michała Wiśniewskiego. Wspólnie z nim założył pierwszy w Polsce klub karaoke. W 1995 roku z inicjatywy obu mężczyzn powstał też zespół Ich Troje. Dołączyła do niego wokalistka Magda Femme. Łągwa odpowiadał w grupie za komponowanie i aranżowanie utworów, a także grę na instrumentach. Oprócz tego napisał kilka tekstów oraz śpiewał w niektórych piosenkach jako wokalista wspomagający. Grupa Ich Troje była największym projektem muzycznym Jacka Łągwy. Istniała od 1995 do 2004 roku. W 2005 została reaktywowana. Choć przez lata działalności w zespole często zmieniały się wokalistki, jego rdzeniem niezmiennie pozostawali Łągwa i Wiśniewski.
Poza graniem w Ich Troje Jacek Łągwa próbował także kariery solowej. Wydał jedną płytę w 2009 roku. W 2014 roku z kolei rozpoczął pracę w łódzkiej rozgłośni radiowej Radio Parada jako prezenter porannego pasma. W życiu prywatnym Jacek Łągwa przez wiele lat był związany z żoną Dorotą, którą poznał mając 19 lat. Ma z nią dwie córki. W 2007 roku para jednak rozwiodła się, ponieważ kobieta zostawiła go dla młodszego partnera. Łągwa mocno przeżył to rozstanie. W kolejnych latach życie również go nie rozpieszczało. W 2008 roku zdiagnozowano u niego krwiaka mózgu, jednak po operacji doszedł do zdrowia, zaczął jednak zmagać się z problemami finansowymi. Ostatecznie w 2019 roku ogłosił upadłość konsumencką. W międzyczasie poznał jednak obecną żonę, Karolinę Raj. Dziś tworzy z nią szczęśliwy związek i z optymizmem patrzy w przyszłość.
Znany z: bycia członkiem popowej grupy muzycznej Ich Troje. Nagrał wraz z nim takie hity jak m.in. „A wszystko to… (bo ciebie kocham!)”, „Powiedz”, „Babski świat” czy „Keine Grenzen – Żadnych Granic”. Razem z zespołem dwukrotnie wystąpił na konkursie Piosenki Eurowizji – w 2003, a następnie w 2006 roku.
Funkcja w filmie:
- aktor w filmie „Pogrzeb świerszcza” (1978);
- aktor w spektaklu telewizyjnym „Niezwykłe przygody Pana Kleksa” (1980);
- aktor w spektaklu Teatru Telewizji „Pokój do wynajęcia” (1998);
- bohater filmu dokumentalnego (zagrał samego siebie) „Gwiazdor” (2002);
- aktor i twórca muzyki do filmu „Lawstorant” (2005);
- autor muzyki do filmu „In the Name of…” (2006).
Płyty:
Album solowy:
- „Rozdział drugi” (2009).
Albumy studyjne nagrane z zespołem Ich Troje:
- „Intro” (1996);
- „ITI Cd.” (1997);
- „3” (1999);
- „Ad. 4” (2001);
- „Po piąte… a niech gadają” (2002);
- „6 ostatni przystanek” (2004);
- „7 grzechów głównych” (2006);
- „Ósmy obcy pasażer” (2008);
- „Pierwiastek z dziewięciu” (2017).
Książki: brak
Nagrody:
- nagroda publiczności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole dla zespołu Ich Troje (2001);
- nagroda publiczności na Baltic Festival w Karlshamn dla zespołu Ich Troje (2001);
- Superjedynka na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej dla zespołu Ich Troje w kategorii zespół roku (2002) oraz w kategorii płyta pop roku (2003).
Instagram: @jaceklagwa
Facebook: @jaceklagwa