Daniel Passent
Daniel Passent to znany i popularny felietonista "Polityki". Z tym tygodnikiem współpracuje już ponad 60 lat. Daniel Passent miał wiele szczęścia, że przeżył wojnę. Jako osoba pochodzenia żydowskiego był szczególnie zagrożony w czasie okupacji niemieckiej. Jego rodzice zostali zamordowani, a on sam przetrwał dzięki życzliwości i pomocy bliskich osób. Po wojnie ukończył ekonomię, ale okazało się, że jego prawdziwym powołaniem jest dziennikarstwo. Światową sławę zyskał dzięki zdobyciu praw do opublikowania dzienników Adolfa Eichmanna. Poznaj więcej informacji o Danielu Passencie.
Imię: Daniel
Nazwisko: Passent
Pseudonim: -
Wzrost: brak informacji
Data urodzenia: 28.04.1938 r.
Znak zodiaku: byk
Zawód: dziennikarz, felietonista, tłumacz, satyryk, autor książek
Osoby - związki:
Rodzice: ojciec Bernard Passenstein, z zawodu inżynier agronom, matka Izabela Passenstein z domu Mitz.
Dzieci: córka Agata (ur. 1973 r.) z zawodu germanistka, dziennikarka i felietonistka.
Rodzeństwo: -
BIO: Dzieciństwo Daniela Passenta, wypadło w czasie II wojny światowej, tym bardziej tragicznym okresie, że pochodzi z rodziny żydowskiej. Kiedy wybuchła wojna, rodzina Passentów mieszkała w Stanisławowie na kresach wschodnich. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1941 roku świadomi zagrożenia rodzice zawieźli 3-letniego Daniela do znajomych pod Częstochowę. Przez całą wojnę zmieniał opiekunów, a końca wyzwolenia doczekał na warszawskiej Pradze. Jego rodzice zostali zamordowani w 1944 roku. Po wojnie Daniel Passent wychowywany był przez wuja, generała Ludowego Wojska Polskiego Jakuba Prawina. W związku z tym, że jego opiekun został mianowany szefem Polskiej Misji Wojskowej w Niemczech, Daniel Passent wyjechał do Berlina. Daniel Passent często zmieniał miejsca zamieszkania również w trakcie studiów. W 1955 roku dostał się na wydział ekonomii Uniwersytetu w ówczesnym Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg), ale rok później studiował już na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1962-63 na Uniwersytecie w Princeton.Karierę dziennikarską rozpoczął jeszcze w trakcie studiów w wieku 18 lat. W 1956 roku zaczął współpracę ze "Sztandarem Młodych", a od 1959 roku związał się z tygodnikiem "Polityka", z którym współpracuje do dziś, pisząc dla niego felietony. Był m.in. korespondentem "Polityki" z wojny w Wietnamie. Na podstawie swoich relacji wydał w 1968 roku książkę "Co dzień wojna". Daniel Passent obsługiwał niezwykle istotne dla historii świata spotkanie Ronalda Reagana z Michaiłem Gorbaczowem, przeprowadził również wywiad z prezydentem George'em Bushem. Współpracował także z kabaretem "Pod Egidą" Jana Pietrzaka. W latach 1996-2002 pełnił funkcję ambasadora RP w Chile, a jednym z owoców tej pracy jest książka "Choroba dyplomatyczna". W sumie wydał blisko 20 książek. Jedną z ciekawszych publikacji jest ta o Wojciechu Fibaku, który był trenerem tenisa jego córki Agaty.
Znana z: Daniel Passent jest niezwykle znanym i popularnym dziennikarzem i felietonistą w Polsce. Światową sławę na początku lat 60. przyniosło mu uzyskanie praw do publikacji pamiętników Adolfa Eichmann, jednego z architektów Holocaustu. Dzięki temu "Polityka" była jednym z dwóch czasopism, które jako pierwsze opublikowały te pamiętniki.
Funkcja w filmie: Daniel Passent ma na swoim koncie jeden epizod filmowy. W obrazie "Czarny mercedes" zagrał profesora Langmana.
Płyty: -
Książki: - 1968 "Co dzień wojna"; - 1973 "Pan Bóg przyjechał do Monachium"; - 1974 "Bywalec"; - 1975 "Pantoflisko", książka napisana wspólnie z Agnieszką Osiecką; - 1984 "Bitwa pod wersalikami"; - 1985 "Zdanie odrębne" - 1986 "Bałwan pod klucz"; - 1986 "Dzisiaj umrą dwie osoby"; - 1988 "Nie denerwujcie się, obywatelu"; - 2002 "Choroba dyplomatyczna"; - 2006 "Codziennik"; - 2009 "Pod napięciem"; - 2010 "Moja gra. O Fibaku"; - 2012 "Passa", książka wydana przez Jana Ordyńskiego, która jest zapisem wywiadu z Danielem Passentem; - 2013 "Dzieła rozebrane"; - 2018 "W 80 lat dookoła Polski".
Nagrody: -
Link FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009597976992