Artur Andrus

Artur Andrus to doświadczony dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, pisarz, aktor oraz artysta kabaretowy. Jest autorem wielu książek, takich jak: "Popisuchy", "Blog osławiony między niewiastami", "Antylopa z Podbeskidzia", a także zabawnych piosenek, np. "Baba na psy", "Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie" oraz "Piłem w Spale, spałem w Pile". Był komentatorem w popularnym programie telewizyjnym "Szkło kontaktowe". Szczególną sympatię widzów zyskał dzięki wcielaniu się w postać Jonathana Owensa w improwizowanym kabaretowym serialu "Spadkobiercy". Jest członkiem Koła Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej.

Imię: Artur

Nazwisko: Andrus

Pseudonim: brak

Wzrost: 190 cm

Data urodzenia: 27.12.1971 r.

Znak zodiaku: Koziorożec

Zawód: aktor

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: Stefania i Józef Andrus

Dzieci: brak informacji

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Artur Andrus urodził się 27 grudnia 1971 roku w Lesku. W latach 80. zajmował się harcerstwem. W licznych wywiadach udzielonych mediom niejednokrotnie wspominał o tym, że wciąż mocno wspiera działalność harcerzy z hufca ZHP Ziemi Sanockiej. Szkołę średnią ukończył w Sanoku. Następnie przeniósł się do Warszawy, aby studiować dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1994 roku rozpoczął współpracę z Programem Trzecim Polskiego Radia, gdzie przez ponad 20 lat prowadził liczne audycje. W roku 2005 był komentatorem w programie "Szkło kontaktowe", z kolei 2 lata później został gospodarzem teleturnieju "Tylko Ty". Jest autorem licznych publikacji, takich jak "Każdy szczyt ma swój Czubaszek", "Blog osławiony między niewiastami" czy "Antylopa z Podbeskidzia". W 2018 roku zaczął pracę w RMF Classic, gdzie prowadził audycje "Wakacje z Andrusem" oraz "NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa". Artysta otrzymał wiele wyróżnień, m.in.: medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, złoty i srebrny Krzyż Zasługi, a także odznakę ze złota Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej. Wielokrotnie był nominowany do licznych nagród za twórczość artystyczną, takich jak: Fryderyki, Superjedynki czy Bestsellery Empiku.

Znany z: prowadzenia licznych spotkań kabaretowych, takich jak: "Powtórka z rozrywki", "Piwnica pod Harendą", "Akademia rozrywki". Artysta słynie z wielkiego poczucia humoru i wspierania młodych grup kabaretowych. Jest autorem wielu piosenek - szczególnie popularny stał się utwór "Piłem w Spale, spałem w Pile" z albumu "Myśliwiecka", który powstał w 2012 roku. Ogromną sympatię widzów zyskał też dzięki grze w improwizowanym serialu kabaretowym "Spadkobiercy", gdzie wcielał się w postać Jonathana Owensa. Gościnnie wystąpił w takich serialach jak "Sprawa na dziś" oraz "Niania". Pojawił się również w produkcji "Rodzina Trendych", emitowanej przez TVP2.

Funkcja w filmie (wybrane produkcje):aktor w filmie "Dr Jekyll i Mr Hyde według Wytwórni A'Yoy" (1999)aktor w filmie "Zamknięci w celuloidzie" (2007)

Płyty:
 • "Łódzka" (2005)
 • "Myśliwiecka" (2012)
 • "Piłem w Spale... I co dalej?" (2013)
 • "Cyniczne córy Zurychu" (2015)
 • "Sokratesa 18" (2018)


 • Książki: - "Popisuchy" (2004), Wydawnictwo Piątek Trzynastego - współautor "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" (2011), Wydawnictwo Prószyński i S-ka - "Bzdurki, czyli Bajki dla dzieci i innych" (2012), Wydawnictwo Zielona Sowa - "Blog osławiony między niewiastami" (2012), Wydawnictwo: Prószyński i S-ka - "Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze" (2014), Wydawnictwo: Prószyński i S-ka - "Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych" (2018), Wydawnictwo Nasza Księgarnia - "Antylopa z Podbeskidzia" (2021), Wydawnictwo Nasza Księgarnia

  Nagrody:Nagroda Miasta Sanoka za twórczość muzyczną (2012)Złota Odznaka za wspieranie pracy harcerskiej - Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej (2016)

  LINK Instagram: @artur\_andrus

  LINK Facebook: @AndrusArtur
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index