Maria Czubaszek zmarła w wieku 76 lat
Newsy

Maria Czubaszek we wspomnieniach przyjaciół. "Pamiętam jak zatrzasnęła się na noc na balkonie..."

Maria Czubaszek we wspomnieniach przyjaciół. "Pamiętam jak zatrzasnęła się na noc na balkonie..."

Alicja Resich-Modlińska zaprosiła do studia Pytania na Śniadanie najlepszych przyjaciół zmarłej Marii Czubaszek - Hirka Wronę i Artura Andrusa. Dziennikarze wspominali swoją zmarłą przyjaciółkę. Jaka była naprawdę? Takich anegdotek i historii z życia pisarki nie znacie.

Maria Czubaszek nie znosiła patosu, smutku i zwracania na siebie uwagi i była 100% kobietą - uwielbiała modę. Była znana ze swoich powiedzonek. Wynotowałam sobie kilka. "Przez sport do kalectwa", "Młodość musi się wyszumieć, starość musi się wypalić", "Stara ale jara", "Pamiętam go na pamięć", "Ręce opadły jak płetwy", "Była ładna bez przepychu", "Nienachalnej urody" - powiedziała Alicja Resich-Modlińska, która często gościła Czubaszek u siebie w programie.

Znani, których pożegnaliśmy w 2016 roku. Wajda, Czubaszek, Skoczyńska... Nigdy ich nie zapomnimy!

Przyjaciele wspominają zmarłą Marię Czubaszek

Artur Andrus był ulubieńcem Marii Czubaszek i tylko jemu udawało się namówić ją na pewne ustępstwa od swoich zasad. Ale miał z nią problem przy pisaniu książek.

Zadzwonił do mnie pan z wydawnictwa i zapytał mnie czy bym nie napisał książki z Marią Czubaszek, a ja na to, że akurat z Marią Czubaszek to bardzo chętnie. Po czym on zadzwonił do Marysi i powiedział, pan Andrus chciałby napisać z Panią książkę. Kłopot zaczął się po pierwszym spotkaniu, mieliśmy napisać książkę o niej i nagle Marysia zorientowała się, że musi opowiadać o sobie, wspominać i to jej nie odpowiadało. Szybko przestała odbierać ode mnie telefon to ja ją zmusiłem tak, że jak jeździliśmy gdzieś samochodem to włączałem dyktafon i mówiłem póki nie odpowiesz na parę pytań nie zatrzymam się na papierosa! Tylko to skutkowało - opowiedział Andrus.

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, stworzył nawet festiwal Czubaszek w Polanicy.

Nie było łatwo ją do tego przekonać, unikała spotkania i mówiła: Nie mogę się z tobą spotkać, bo mam bałagan w domu, a poza tym teraz nigdzie nie można palić. Jak już udało się spotkać, powiedziała: To ja bym chciała, żeby tam zagrali artyści, których ja lubię. Zrobiliśmy listę, nie była zbyt długa. Przyjechali dla niej wszyscy. A ona nie wierzyła nawet jak ją tam wiozłem, że to się odbędzie. Gwarantem tego, że się zgodziła był jej ulubiony Artur Andrus i to, że znajdę pokój, w którym będzie mogła palić. Plus, że w hotelu mają być parówki. Załatwiłem cały zestaw - opowiadał Hirek Wrona.

I tam na festiwalu doszło do pewnego zdarzenia, które pokazuje jej stoickie podejście do życia.

Wychodziła na balkon i zapomniała, że drzwi się automatycznie zamykają od wewnątrz, dlatego całą jedną noc spędziła na balkonie paląc. Ale brakło jej papierosów. I tak koło 2-3 nad ranem rozlegało się w końcu - halo, pomocy, tylko nikt tego nie słyszał. Dopiero jak pani przyszła sprzątać pokój uwolniła Marię - opowiedział Andrus.

Anegdoty o Marii Czubaszek

Maria Czubaszek potrafiła z poważną miną rozmawiać o najbardziej absurdalnych rzeczach. Z Andrzejem Poniedzielskim stoczyła dyskusję o to, dlaczego zając powinien być alternatywnym godłem Polski. Ale jak twierdzą znajomi, przebywając z Marią Czubaszek przestawało dziwić cokolwiek.

Byłem kiedyś u optyka zrobić sobie okulary,  a pani do mnie woła - o jak dobrze, że pana widzę, bo ja mam tu buty pani Czubaszek. Myślę sobie, Jezu do czego to doszło, ona zostawia buty u optyka. Prosta sprawa, obok był szewc, który został zlikwidowany i pani przekazała buty Marii Czubaszek optykowi, by może kiedyś je odebrała przechodząc. I mówię: Marysiu, przyniosłem ci buty od optyka, a ją to nie zdziwiło, przyjęła to jak normalną rzecz - skomentował Andrus.

Za to Hirek Wrona dodał, że nie wszyscy z nią wytrzymywali.

Pamiętam jak jechaliśmy do Polanicy, zabrałem Marysię i pewną poważną dziennikarkę z gazety i ona nie wytrzymała jazdy z nią. Marysia cały czas mówiła, opowiadała sprośne dowcipy. Zatrzymywaliśmy się co 15 minut na papierosa. I ta pani nie wytrzymała, wyszła i szukała połączeń autobusowych - opowiedział Wrona.

Dziennikarze wspominali z łezką w oku jak to Maria Czubaszek opowiadając dowcipy często je paliła, co też było jej urokiem. Maria Czubaszek była odważna w poglądach, komentowała prawa kobiet i całe życie z humorem i skromnością podchodziła do życia. Będzie brakować takiej osobowości w życiu publicznym.

Maria Czubaszek zmarła w czwartek 12 maja na zawał serca. Maria Czubaszek miała 76 lat, pozostawiła pogrążonego w smutku męża Wojciecha Karolaka i przyjaciół. Nigdy nie chciała mieć dzieci.

 

Zobacz także: Maria Czubaszek nie żyje. Miecugow: "Przeszła ciężki czas w szpitalu. Bardzo chciała wejść na antenę w niedzielę"

 

Maria Czubaszek od młodości była wielkim zwolennikiem palenia.

Maria Czubaszek w młodości z papierosami
Facebook Marii Czubaszek

 

Maria Czubaszek z mężem Wojciechem Karolakiem, którego nazywała Zającem.

Maria Czubaszek i Wojciech Karolak

 

Maria Czubaszek ze swoim przyjacielem Arturem Andrusem spędzali dużo czasu. Napisali dwie książki.

Maria Czubaszek i Artur Andrus podczas kwesty artystów na Powązkach
Akpa

Maria Czubaszek zmarła w wieku 76 lat
Newsy
Bliscy pożegnali Marię Czubaszek. "Gdyby to od niej zależało, nie byłoby żadnej uroczystości"
Kto towarzyszył jej w ostatniej drodze?

18 maja 2016 roku na Warszawskich Powązkach Wojskowych o godzinie 14. odbył się pogrzeb Marii Czubaszek. Pisarka została skremowana. O swojej woli napisała w książce „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”: Bo ja chcę być spalona. Na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze po śmierci - pisała Maria Czubaszek. Pogrzeb Marii Czubaszek   Na Cmentarzu w Warszawie pojawiło się mnóstwo znanych osobistości i przyjaciół gwiazdy - m.in. Jerzy Bończak, Krystyna Sienkiewicz, Krzysztof Materna, Stefan Friedmann, Alicja Resich-Modlińska. Nie zabrakło również Artura Andrusa, który mówił: Może po prostu powiem to co mam do powiedzenia. Gdyby to od niej zależało nie byłoby żadnej uroczystości. Zamiast przemów wolałaby, żeby ją pożegnało przyjazne merdniecie ogonem albo szczekniecie psa - tłumaczy dziennikarz w rozmowie z fakt24.pl Artur Andrus zwrócił się również do Wojciecha Karolaka, wdowca po Marii Czubaszek: Marysia kiedy mówiła o Was wystrzegała się dużych słów. Krępowała się publicznie używania słowa miłość. Ale każdy kto porozmawiał kilka razy z Marysią, to wiedział co Was połączyło. To jest szczęście. Bądź tego pewien zawsze, że ona była z Tobą bardzo szczęśliwa. Kiedyś zapytałem ją co jest sensem życia. Odpowiedziała mi: by je fajnie przeżyć. Skończę cytatem Jonasza Kofty - Dobrze, ze byłaś - dodał Andrus Maria Czubaszek zmarła 12 maja. Dzień przed trafiła do szpitala - przeszła zawał. Pisarka, autorka tekstów, felietonistka miała 76 lat. 17 maja swoją premierę miała jej ostatnia książka - "Nienachalna z urody".   Zobacz: Maria Czubaszek we wspomnieniach przyjaciół. "Pamiętam jak zatrzasnęła się na noc na balkonie..."   Maria Czubaszek została pochowana 18 maja.   Maria Czubaszek miała 76 lat.  ...

Maria Czubaszek
East News
Newsy
Znamy przyczynę śmierci Marii Czubaszek! W środę trafiła do szpitala
Miała 76 lat

W wieku 76 lat zmarła pisarka Maria Czubaszek! Satyryczka, scenarzystka i dziennikarka miała 76 lat. Czubaszek urodziła się w 1939 roku w Warszawie. Jej rodzina pochodziła ze Lwowa. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, ale żadnego z tych kierunków nie skończyła. W 1960 zaczęła pracę w Polskim Radiu. Zaistniała jako autorka tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Była też autorką teksów piosenek. Piosenki z jej tekstami śpiewało wielu znanych artystów m.in. Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Grzegorz Markowski, Ryszard Rynkowski czy Vox. Współtworzyła też scenariusze do seriali m.in. Na Wspólnej czy Brzydula. Była komentatorką Szkła kontaktowego w TVN 24 oraz była związana z Telewizją Polską, gdzie była współprowadzącą cyklu „Czubaszek na śniadanie” wraz z Alicją Resich-Modlińską.   Maria Czubaszek nie żyje! W wywiadzie dla VIVA! Krystyna Pytlakowska powiedziała, że Maria Czubaszek miała zawał. - Rozmawiałyśmy 10 maja. Była w szpitalu MSW w Warszawie, mówiła, że przeszła zawał i robią jej badania, męczą ją jakimiś tomografiami - powiedziała w rozmowie z VIVA! Pytlakowska, która przyjaźniła się z Czubaszek. Składamy wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim pisarki.   Przeczytajcie, jak Marię Czubaszek wspomina jej przyjaciółka Krystyna Pytlakowska.   Zobacz także:  Maria Czubaszek nie żyje. Z mężem Wojciechem Karolakiem nigdy nie chcieli mieć dzieci   Jako pierwszy o śmierci pisarka poinformował na Twitterze Hirek Wrona: Maria Czubaszek była znaną pisarką i felietonistką Maria Czubaszek z mężem Wojciechem Karolakiem

Wojciech Karolak nie żyje. Mąż Marii Czubaszek miał 82 lata
Piotr WYGODA/East News
Newsy
Wojciech Karolak nie żyje. Wybitny muzyk, mąż Marii Czubaszek miał 82 lata
Wojciech Karolak nie żyje. Jak poinformował Hirek Wrona, wybitny kompozytor zmarł w wieku 82 lat. To wielka strata dla polskiej sceny muzycznej.

Wojciech Karolak nie żyje - poinformował w środowe popołudnie, 23. czerwca dziennikarz muzyczny - Hirek Wrona. Mąż Marii Czubaszek, kompozytor, multiinstrumentalista i jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych zmarł w wieku 82 lat. Wojciech Karolak nie żyje Wojciech Karolak nazywany był najwybitniejszym organistą w historii polskiego jazzu. Urodzony w 1939 roku muzyk nie ograniczał się jednak jedynie do jednego instrumentu. Był również kompozytorem, saksofonistą altowym i tenorowym, aranżerem, wirtuozem organów Hammonda. W 1958 roku zaczął współpracować z zespołem Jazz Believers, a w ciągu dwóch następnych lat był członkiem grupy The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, ojca prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.  Zobacz także:    Krzysztof Zakrzewski nie żyje! Gwiazdor "Klanu" i "Na dobre i na złe" zmarł w wieku 72 lat W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio, a także wydał pierwszą autorską płytę. Od 1963, razem z Janem Ptaszynem Wróblewskim, współtworzył Polish Jazz Quartet. Wojciech Karolak układał też ścieżkę muzyczną do tekstów żony - Marii Czubaszek - jak: "Była sobie para", "Wyszłam za mąż, zaraz wracam", "Miłość jest jak niedziela", "Ballada o spełnionych dniach", "Każdy as bierze raz" oraz "Krótki metraż". Informację o śmierci Wojciecha Karolaka podał dziennikarz muzyczny - Hirek Wrona.  Wojciech Karolak usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy. R. I. P. - napisał na Twitterze Hirek Wrona.  Wojciech Karolak usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy. R. I. P. pic.twitter.com/ZYw6acl6Bu — HirekWrona (@HirekWrona) June 23, 2021 Smutną wiadomość potwierdził...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik