Andrzej Pietras

Andrzej Pietras od wczesnej młodości tworzył muzykę. Grał w kliku młodzieżowych zespołach, a kiedy w wieku 24 lat wpadł na pomysł założenia nowej grupy, na pewno nie spodziewał się, jak ważna będzie to decyzja. Zespół Bajm stał się jedną z ikon polskiej muzyki rozrywkowej. Co szczególnie wyróżnia ten zespół, to blisko 45 lat nieprzerwanej kariery. A Andrzej Pietras przez cały czas jest z nim związany, najpierw jako muzyk, kompozytor, autor tekstów, a obecnie w roli managera. Poznaj więcej informacji o Andrzeju Pietrasie.

Imię: Andrzej

Nazwisko: Pietras

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 19.11.1954 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: muzyk, autor tekstów, kompozytor

Osoby - związki: - 1979-2016 - małżeństwo z wokalistką zespołu Bajm Beatą Kozidrak, zakończone rozwodem.

Rodzice: Wojciech i Jadwiga Pietras

Dzieci: dwie córki: Katarzyna (ur. 1981 r.) z zawodu wokalistka; Agata (ur. 1993 r.) - projektantka mody.

Rodzeństwo: -

BIO: Andrzej Pietras urodził się w Lubinie i całe życie związany jest z tym miastem. W dzieciństwie i młodości miał dwie pasje: sport i muzykę. Z jednej strony trenował koszykówkę, z drugiej śpiewał i grał na gitarze. Ostatecznie druga pasja zwyciężyła. Andrzej Pietras grał na perkusji w zakładanych przez siebie zespołach, a także w szkolnym zespole działającym przy III Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie, w którym się uczył.W 1976 roku zaczął grać na perkusji i śpiewać w zespole Targowisko Próżności, w którym występował również Jarosław Kozidrak. Dwa lata później założył inny zespół, który dziś jest ikoną polskiej muzyki. Do ich duetu dołączyli Beata Kozidrak i Marek Winiarski. Postanowili swojemu kwartetowi nadać nazwę Bajm, która pochodzi od pierwszych liter imion jego założycieli. Zespół od samego początku odnosił sukcesy. Już w dwa miesiące po założeniu w ramach VII Przeglądu Wokalistów i Zespołów Młodzieżowych w Świdniku zdobył nagrodę Brązowego Koziołka za utwór "Rano". Jeszcze w tym samym roku znalazł się w najlepszej dziesiątce Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu z piosenką "Piechotą do lata", która do dziś jest evergreenem zespołu. Otworzyło mu to drogę do konkursu "Debiutów" na Festiwalu w Opolu, gdzie z tą samą piosenką muzycy zajęli znakomite drugie miejsce. W ciągu pół roku od założenia zespół stał się gwiazdą polskiej muzyki rozrywkowej i ten stan utrzymuje się przez ponad 40 lat. W rok po założeniu zespołu Andrzej Pietras ożenił się z jego wokalistką Beatą Kozidrak.Andrzej Pietras był nie tylko perkusistą zespołu, pisał też muzykę. Jego autorstwa są takie przeboje, jak: "Diament i sól", "Ja", "Nagie skały" czy "Miłość nie umiera". Brał udział w wydaniu trzech pierwszych płyt zespołu. W 1988 roku zakończył karierę muzyczną i został menadżerem Bajmu. Wyprodukował wszystkie kolejne płyty, w tym te, które pokryły się platyną: "Płomień z nieba", "Szklanka wody" (podwójna platyna) i "Myśli i słowa". Wraz z Beatą Kozidrak pisał też słowa do najbardziej zaangażowanych politycznie utworów tamtego okresu, takich jak: "Co mi Panie dasz", "Piramidy na niby", "Józek, nie daruję ci tej nocy" czy "Małpa i ja".

Znany z: Zespół Bajm założyły cztery osoby, ale to Andrzej Pietras był inicjatorem jego powstania. Dzięki temu polska muzyka rozrywkowa wzbogaciła się o jedną z największych gwiazd. Andrzej Pietras znany jest z tworzenia muzyki i słów do wielkich przebojów grupy, jak choćby "Co mi panie dasz".

Funkcja w filmie: W 1999 roku Andrzej Pietras wystąpił w jednym z odcinków sitcomu "Świat według Kiepskich" jako członek kapeli góralskiej.

Płyty:Jako muzyk:
 • "Bajm" (1983);
 • "Martwa woda" (1985);
 • "Chroń mnie" (1986).
 • Jako producent:"Nagie skały" (1988);"Biała armia" (1990);"Płomień z nieba" (1993) - platynowa płyta;"Etna" (1995);"Szklanka wody" (2000) - podwójna platynowa płyta;"Myśli i słowa" (2003) - platynowa płyta;"Blondynka" (2012).

  Książki: -

  Nagrody:Wybrane nagrody z zespołem Bajm:1978 - drugie miejsce w konkursie "Debiuty" na Festiwalu w Opolu;1982 - nagroda dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu Przebojów w Dreźnie;1985 - pierwsze miejsce na liście przebojów radiowej Trójki dla piosenki "Dwa serca, dwa smutki";2001 - nagroda "Superjedynki" za płytę "Szklanka wody";2013 - "Bursztynowy Słowik" na Festiwalu TOP TRENDY z okazji 35. jubileuszu zespołu.

  LINK Instagram: -

  Link FB: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index