bio

  • Wiek:
    51 lat
  • Data urodzenia:
    29 listopada 1969
  • Zawód:
    aktor
  • Wzrost:
    177cm
  • Znak zodiaku:
Redbad Klynstra / Redbad Klijnstra - polski aktor i reżyser pochodzenia holendersko-fryzyjskiego (matka Polka, ojciec Holender) urodzony w Amsterdamie, gdzie mieszkał do matury. Do Polski wyjechał w 1990 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1994 roku. Nie bez trudności. Jan Englert, rektor uczelni, postawił przed nim ultimatum. Mógł zostać na uczelni, jeśli perfekcyjnie opanuje język polski, z którym miał problemy. Po studiach związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości. Członek zespołu stołecznego Nowego Teatru i prowadzący magazyn kulturalny nadawany od 2013 roku w Telewizji Republika. Autor wideobloga "Gadał dziad do obrazu" w internetowej telewizji Foksal Eleven. Na kanale TVP Kultura współprowadzący obok Emilli Komarnickiej magazyn reporterski „Na dywanie”.
Popularność Redbadowi Klynstrze przyniosła rola dziennikarza badającego sprawę zabójstwa Stanisława Pyjasa w głośnym filmie Krzysztofa Krauzego "Gry uliczne". Był to jego debiut na ekranie. Kolejną popularną rolę zagrał w telewizji wcielając się w postać anestezjologa Ruuda Van Der Graafa w serialu "Na dobre i na złe". Do czasu występu w tym serialu medycznym Redbad Klynstra unikał małego ekranu skupiając się na filmie i teatrze. Ma na swoim koncie role w wielu głośnych filmach m.in. "Cztery noce z Anną", "Trick", "Ixjana. Z piekła rodem", "Kantor. Nigdy tu już nie powrócę" czy "Smoleńsk".
Redbad Klynstra jest twórcą festynu promującego kulturę holenderską "O Holender" odbywającego się rokrocznie w Warszawie. Przez jakiś czas był związany z Kasią Nosowską. Autor sztuki "Electronic City", w której opowiedział o tym związku, który zakończył się zerwanymi zaręczynami.