bio

  • Wiek:
    74 lat
  • Data urodzenia:
    25 kwietnia 1946
  • Zawód:
    aktor
  • Znak zodiaku:
Andrzej Seweryn - jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1968 roku. Dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Debiutował zaraz po studiach na deskach Teatru Ateneum, gdzie występował do 1980 roku. Popularność przyniosły mu role w spektaklach Teatru Telewizji na początku lat siedemdziesiątych. Na dużym ekranie współpracował z największymi reżyserami współczesnego kina polskiego i światowego, m.in. z Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Żuławskim. Można go było oglądać w takich filmach i serialach jak m.in. "Chłopi", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Polskie drogi", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Danton", "Lista Schindlera", "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Ekipa", "Różyczka", "Sęp". Pod koniec lat siedemdziesiątych wyjechał do Francji, gdzie zamieszkał na stałe. Jest tam aktorem Comedie Francaise, a zarazem członkiem zarządu tego słynnego paryskiego teatru oraz wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych. W latach 2008-2011 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Na koncie Andrzeja Seweryna jest ponad trzydzieści spektakli teatralnych, w których wziął udział, a także wiele nagród aktorskich, m.in. Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie za rolę w filmie "Dyrygent" (1980), nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej "za wybitną kreację aktorską" w filmie "Prymas. Trzy lata z tysiąclecia" (2000) oraz nagrody za najlepszą rolę męską w filmie "Ostatnia rodzina", w którym wcielił się w postać Zdzisława Beksińskiego na festiwalach filmowych w Locarno i w Gdyni.

Andrzej Seweryn prywatnie

Andrzej Seweryn jest żonaty z Katarzyną Kubacką, to piąta żona aktora. Wcześniej poślubił działaczkę opozycyjną Bogusławę Blajfer, aktorkę Krystynę Jandę, z którą ma córkę Marię Seweryn, Laurence Bourdil, z którą ma syna Yanna oraz Mireille Maalouf, z którą ma syna Maximiliena.