Kim jest Joanna Mazur?

Podczas Gali Mistrzów Sportu 2018 Nina Terentiew ogłosiła, że uczestniczkę wiosennej edycji show "Taniec z Gwiazdami" będzie niewidoma biegaczka, Joanna Mazur, która rok temu w plebiscycie Przeglądu Sportowego otrzymała tytuł najlepszego sportowca niepełnosprawnego. Kim jest ta zawodniczka? Ile ma lat? Dlaczego nie widzi? Poznajcie Joannę Mazur!

Kim jest Joanna Mazur?

Joanna Mazur urodziła się w 1990 roku, ma 29 lat. W 2016 roku na mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech Joanna Mazur zdobyła złoto na dystansie 200 metrów i srebro na 100 metrów. W 2017 roku na Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych wywalczyła aż trzy medale - złoto (na 1500 metrów), srebro (na 800 metrów) oraz brąz (na 400 metrów). Jako osoba niepełnosprawna w zawodach startuje ze swoim trenerem - od 3 lat współpracuje z Michałem Stawickim, byłym triathlonistą. 

Jak zaczęła się jej przygoda ze sportem? Zobaczcie kolejne slajdy!

1/7
Kim jest Joanna Mazur?

Co mówi o sobie Joanna Mazur?

„Nazywam się Asia. Jestem sportowcem. Nie widzę. Biegam z opaską na oczach. W zupełnej ciemności. Startuję z moim przewodnikiem i trenerem Michałem Stawickim (były triathlonista, trener LA). Biegniemy obok siebie, połączeni opaską. Jeden koniec mam owinięty wokół nadgarstka, drugi trzyma w dłoni Michał. On jest moimi oczami, ponieważ nie widzę toru, rywalek, mety…”

Dlaczego Joanna Mazur nie widzi?

Wzrok zaczęła tracić już w wieku 7 lat. Okazało się, że to rzadka wada genetyczna. W wieku 13 lat nie mogła samodzielnie kontynuować nauki w zwykłej szkole, przeniosła się do specjalistycznej placówki w Krakowie. Tam zaraziła się pasją do sportu - zwłaszcza biegania. 

Od urodzenia miałam problemy ze wzrokiem (ukryta dystrofia plamki – postępująca wada genetyczna), wtedy jeszcze niewykryte, dlatego były one przeze mnie i moich bliskich bagatelizowane. Pierwsze objawy zaczęły wychodzić na jaw dopiero, kiedy poszłam do pierwszej klasy i zaczęłam przepisywać coś z tablicy. Niestety później w okresie dojrzewania wada zaczęła postępować aż doprowadziła do sytuacji, w której jestem obecnie, czyli szczątkowe widzenie tylko świtało-cień. - mówiła w rozmowie z portalem fithero.pl

 

2/7
Kim jest Joanna Mazur?

Joanna Mazur biega z trenerem, Michałem Stawickim. Jak wyglądają zawody od strony technicznej?

Od strony technicznej wygląda to tak, że ja z moim szczątkowym widzeniem, czyli widzeniem światła i kolorów na prawe oko, biegnę z zasłoniętymi oczami. Wszyscy zawodnicy z grupy T11, zawodnicy niewidomi, biegają z czarną opaską na oczach, żeby zupełnie odciąć dopływ jakichkolwiek bodźców wizualnych. Do dyspozycji mam przewodnika, jesteśmy połączeni ze sobą kolejną opaską – ja mam ją zawiązana na nadgarstku, Michał trzyma ją w ręku. Przewodnik podczas biegu w żaden sposób nie może zawodnika napędzać, popychać czy w jakikolwiek sposób pomagać. - zdradziła w rozmowie z fithero.pl

Prywatnie Joanna przyjaźni się ze Stawickim:

[...] Zaufanie odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ tylko przy człowieku, któremu w pełni ufamy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wszystko. On zna moje słabości i mocne strony, wie, jakie są moje maksymalne możliwości i jako trener podczas biegu potrafi to bardzo dobrze wykorzystać. Relacja, która łączy te wszystkie funkcje, zdecydowanie jest naszym atutem.

 

3/7
Kim jest Joanna Mazur?

W sporcie Joanna Mazur jest mistrzynią. Jak więc radzi sobie na co dzień? Co stwarza jej największe problemy?

Na pewno kwestia samodzielnego poruszania się jest dla mnie trudna. W nowych miejscach nie zawsze sobie radzę, przynajmniej nie na początku. Na szczęście mam pamięć przestrzenną i jeśli już poznam dane miejsce, to z czasem potrafię się w nim odnaleźć. Jako sportowiec niepełnosprawny to z czym się zmagamy, to kwestie dostrzegania nas, doceniania naszej pracy, osiągnięć. Problemem jest także temat pozyskiwania sponsorów, ale to dotyczy większości sportowców w naszym kraju bez względu na to, czy są to sportowcy pełnosprawni czy z niepełnosprawnościami - tłumaczyła.

4/7
Kim jest Joanna Mazur?

Joanna Mazur nie jest pierwszą niepełnosprawną uczestniczką, która wzięła udział w show. Wcześniej na parkiecie oglądaliśmy m.in. Janka Melę oraz Iwonę Cichosz. W wiosennej edycji Mazur będzie rywalizować m.in. z Misterem Polski, Jakubem Kucnerem, trenerem Qczajem, Justyną Żyłą i Agnieszką Radwańską. Jej trenerem będzie Jan Kliment, który towarzyszył jej na ramówce Polsatu!

Joanna Mazur nie boi się żadnych wyzwań i wiosną tego roku będzie tańczyła (nie)stety już bez przewodnika w "Tańcu z gwiazdami". Ja od tej chwili trzymam za nią kciuki - mówiła Nina Terentiew podczas Gali Mistrzów Sportu. 

 

 

Zobacz także: Gwiazdy zachwyciły na wiosennej ramówce Polsatu, ale to Joanna Liszowska zaskoczyła wszystkich najbardziej!

5/7
Jan Kliment i Joanna Mazur w Tańcu z Gwiazdami
East News

Po trzech odcinkach Joanna Mazur uchodzi za faworytkę do wygrania show "Taniec z Gwiazdami"! Zbiera naprawdę wysokie noty do jurorów, którzy jej występ nagradzają czasami owacjami na stojąco. Podobnie jak publiczność!

Zobacz także: Szydzili z niej w szkole, długo wstydziła się, że nie widzi… Teraz Joanna Mazur może wygrać „Kryształową Kulę”!

6/7
Joanna Mazur Janek Kliment
ONS

Jak wyglądają jej treningi z Janem Klimentem?

Wszystko opisuję Joance obrazowo i przez dotyk. Potem na przykład ona łapie mnie za biodra, żeby poczuć, jak nimi ruszam, i wiedzieć, jak ma to sama wykonać. Mamy swoje hasła. Dlatego Joanka zna wszystkie nazwy i opisy tanecznych figur, dokładnie tak jak w książce – mówił „Fleszowi” tancerz.

Wygra?

7/7
Smutna Joanna Mazur w Tańcu z gwiazdami
East News

Na czym dokładnie polega wada wzroku Joanny? Czy cokolwiek widzi?

To co ja mam z mojego wzroku, to jest poczucie światła, prawe, lewe oko. W prawym oku mam taką plamkę, że jak jestem wypoczęta, to widzę kolory.

Więcej - tutaj!

Więcej na temat Joanna Mazur Taniec z Gwiazdami