Krzysztof Pieczyński

Krzysztof Pieczyński ma na koncie wiele wspaniałych ról. Jego grę aktorską można podziwiać na deskach teatru, jak i na szklanym ekranie. Do jego najpopularniejszych kreacji należą m.in. role: Juliana w "Powidokach", Lesława w "Belfrze", Marka w "Pianiście" czy doktora Bruna Walickiego w "Na dobre i na złe". Pieczyński jest też pisarzem.

Imię: Krzysztof

Nazwisko: Pieczyński

Pseudonim: nie ma

Wzrost: 175 cm

Data urodzenia: 27.03.1957 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: aktor, pisarz, poeta, działacz społeczny

Osoby - związki: Pieczyński był żonaty. Miesiąc po wyjeździe do USA rozstał się z żoną Barbarą (siostra scenarzystki i reżyserki Grażyny Treli). Aktor nie informuje obecnie o swoim życiu uczuciowym.

Rodzice: brak informacji

Rodzeństwo: Krzysztof Pieczyński ma brata Leszka Pieczyńskiego, który jest współzałożycielem Stowarzyszenia "HIC ET NUNC - Tu i Teraz". Organizacja oferuje pomoc wykluczonym i bezdomnym oraz opiekuje się nagrobkami osób, które zmarły w ubóstwie lub na ulicy.

Dzieci: nie ma

BIO: Krzysztof Pieczyński urodził się w 1957 r. w Opolu. Wychowywał się w Prudniku. Jest absolwentem tamtejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. W 1980 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku miał miejsce jego debiut telewizyjny - zagrał Bronka Talara w serialu "Dom". Rok później zagrał pierwszy raz w filmie - wcielił się w postać działacza w "Wielkim biegu". Kolejne lata przyniosły intensywny rozwój kariery Pieczyńskiego. Aktor dostał liczne propozycje ról w filmach i serialach oraz współpracował z kilkoma teatrami, w tym m.in. Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrze Telewizji. W latach 80. wyjechał do USA, żeby zaistnieć w tamtejszej branży filmowej. Zagrał w kilku hollywoodzkich produkcjach i spektaklach. Po 11 latach wrócił do kraju. W 2016 r. z inicjatywy aktora powstało Stowarzyszenie Polska Laicka.

Znany z: Krzysztof Pieczyński ma na swoim koncie mnóstwo ról. Wcielił się w postać człowieka umierającego, pogodzonego ze świadomością śmierci w serialu "Życie Kamila Kuranta", chłopaka z marginesu w filmie "Krzyk", młodego pisarza artysty w filmie "Idol" czy granatowego policjanta w "Daleko od okna". Pieczyński występował u boku światowej sławy aktorów, w tym m.in. w "Reakcji łańcuchowej" z Keanu Reevesem i Morganem Freemanem, "Projekcie Manhattan" z Paulem Newmanem czy "Poza zasięgiem" ze Stevenem Seagalem. Polskiej publiczności znany jest z roli doktora Bruna Walickiego w "Na dobre i na złe". W 2007 r. wyreżyserował filmy dokumentalne "Brakujące Słowo" i "Spotkanie". Aktor wystąpił również w wielu spektaklach. Oprócz aktorstwa Pieczyński znany jest z pisania wierszy i prozy.

Funkcja w telewizji (wybrana filmografia): - aktor w filmie "Dzień czwarty" (1984 r.); - aktor w serialu "Na dobre i na złe" (1999-2003); - lektor w filmie "Zielona Karta" (2002 r.); - aktor w filmie "Pianista" (2002 r.); - aktor w filmie "Jasminum" (2006 r.); - aktor w serialu "Belfer" (2016 r.); - aktor w filmie "Powidoki" (2016 r.); - aktor w serialu "Pułapka" (2018-2019); - aktor w serialu "W rytmie serca" (od 2019 r.); - aktor w serialu "Kod genetyczny" (od 2020 r.).

Płyty: brak

Książki:"Wiersze z aniołem" (1997 r.);"Listy z Ameryki" (1999 r.);"Podgarbiony" (2002 r.);"Słońce mruczy" (2002 r.);"Zebrane z powietrza" (2002 r.);"Sto snów jednej nocy" (2003 r.);"Ikony" (2004 r.);"Świt" (2007 r.);"Dom Wergiliusza" (2013 r.).

Nagrody: Pieczyński był wielokrotnie nagradzany. Oto wybrane z nagród, jakie otrzymał:
  • Brązowe Lwy Gdańskie w kategorii "Najlepsza główna rola męska" na 11. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za "Wielki bieg" i "Jezioro Bodeńskie" (1986 r.);
  • Złoty Lew w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola męska" na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za "Daleko od okna" (2000 r.);
  • Złoty Lew w kategorii "Najlepsza pierwszoplanowa rola męska" na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za "Jutro będzie niebo" (2001 r.);
  • Wielki Ukłon - nagroda za całokształt twórczości na 11. Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego w Zielonej Górze (2015 r.);
  • Złoty Szczeniak w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola męska" na 4. Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu za "Ziarno prawdy" (2015 r.).


  • Link do Instagrama: @krzysztof\_pieczynski

    Link FB: @krzysztofpieczynski
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index