Właściwości wody różanej do włosów i twarzy. Przepis na domowy kosmetyk z płatków róż
Hydrolat różany, inaczej woda różana, to naturalny kosmetyk przeznaczony do cery wrażliwej, trądzikowej i pozbawionej sprężystości. Tonik różany oczyszcza skórę i usuwa z niej nadmiar sebum. Do wykonania domowego kosmetyku potrzebne są tylko płatki róż i czysta woda.
Hydrolat różany, inaczej woda różana, to naturalny kosmetyk przeznaczony do cery wrażliwej, trądzikowej i pozbawionej sprężystości. Tonik różany oczyszcza skórę i usuwa z niej nadmiar sebum. Do wykonania domowego kosmetyku potrzebne są tylko płatki róż i czysta woda.
Różana woda stosowana jest także w aromaterapii oraz kuchni. Używa się jej np. do przyprawiania mięsa, ciast, a także przygotowywania orzeźwiających napojów.
Właściwości wody różanej do twarzy
Olejek różany i woda różana są częstymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Kwiat róży dobrze oczyszcza skórę i usuwa z niej nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia. Z płatków najczęściej przygotowuje się tonik różany – idealny do cery wrażliwej, zmęczonej oraz dojrzałej. Codzienne używanie kosmetyku nawilży i uelastyczni skórę oraz lekko wygładzi niedoskonałości. Toniku z różą mogą używać osoby z cerą trądzikową. Kwiat ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi zmiany skórne wywołane trądzikiem.
Woda różna do włosów
Woda różana stosowana jest na włosy, najczęściej w postaci mgiełek, płukanek lub maseczek. Wyciąg z róży nadaje kosmykom blask, poprawia ich sprężystość, a także delikatnie nawilża. Wodę kwiatową można też z powodzeniem dodawać do masek na włosy. Kilka kropel wystarczy, aby tradycyjny kosmetyk wzbogacić o dodatkowe działanie nawilżające.
Jak powstaje woda różna spożywcza
Woda różana powstaje w procesie destylacji płatków kwiatów. Zawiera w sobie przeciwutleniacze, flawonoidy, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz garbniki działające przeciwzapalnie, ściągająco oraz antybakteryjnie Okłady z wody różnej można stosować np. na opuchnięte powieki lub podrażnione oczy. Wywar z płatków róż zmniejsza zaczerwienienia, dlatego stosuje się go też na ukąszenia komarów.
Woda różana - gdzie kupić?
Hydrolat różany można kupić w sklepach stacjonarnych albo internetowych z orientalnymi lub naturalnymi kosmetykami. Wodę na bazie róż sprzedają też drogerie, ale należy przed kupnem sprawdzić skład produktu. Niektóre kosmetyki są tylko wzbogacone o wodę różaną.
Woda różana – przepis
Do przygotowania domowego kosmetyku można użyć zarówno czerwonych, jak i białych róż. Kwiaty powinny być świeże. Przygotowaną wodę różaną należy zużyć w przeciągu 2 tygodni.
Potrzebujesz:
- durszlaka,
- bawełnianej ścierki,
- szklanej miski,
- folii spożywczej,
- wstążki lub gumki kuchennej,
- słoika albo butelki.
Składniki:
- 3 garści płatków róż,
- 1 szklanka wody.
Czas przygotowania: około 15 minut
Stopień trudności: łatwe
Sposób przygotowania:
- Oberwij płatki z kwiatów.
- Umieść je w durszlaku i opłucz zimną wodą.
- Płatki róż zawiń w bawełnianą ścierkę i zawiąż całość tasiemką.
- Sakiewkę umieść w misce.
- Zalej kwiaty wrzątkiem, tak aby woda lekko przykryła płatki.
- Obtocz miskę folią spożywczą i odstaw na całą noc w suche miejsce.
- Rano odsącz płatki i przelej wodę do słoika lub butelki.
Gotowe!