Hydrolat roślinny i tonik twarzy to kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji cery, których zadaniem jest przywrócenie skórze neutralnego pH tuż po myciu twarzy. Hydrolaty są nieco silniejsze w działaniu, w porównaniu z tonikami, dlatego nie są zalecane w przypadku problemów skórnych, jak: atopowe zapalenie skóry, alergie.

Reklama

Zapach kosmetyków często decyduje o zakupie danego produktu, jednak substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia. Na rynku kosmetycznym dostępne są delikatne i bezpieczne dla każdego rodzaju skóry toniki bezzapachowe, ale w przypadku hydrolatów - ich intensywna woń to ich nieodłączny element.

Jak działa tonik do twarzy?

Tonik do twarzy to kosmetyk, którego zadaniem jest przywrócenie skórze neutralnego odczynu (czyli pH bliskiego 5-6) po umyciu jej mleczkiem, żelem czy pianką. W jego składzie znajduje się woda oraz substancje, takie jak: ekstrakty roślinne, witaminy, kwasy owocowe, które w zależności od właściwości nadają mu działanie, np.: nawilżające, antybakteryjne, matujące, wzmacniające (w przypadku delikatnych naczynek), rozjaśniające czy łagodzące podrażnienia.

Czym jest hydrolat?

Hydrolat to substancja, jaka powstaje po destylacji roślin, np. kwiatów. Zawiera ona w sobie naturalne roślinne wyciągi oraz olejki eteryczne, przez co działa na skórę upiększająco. Hydrolaty, w zależności od tego, z jakiej rośliny zostały wykonane, mogą mieć różne właściwości, np.: rozświetlające, nawilżające, antybakteryjne czy ściągające. Produkt ma kwaśny odczyn, dlatego, przywraca skórze neutralne pH i może być stosowany jako zamiennik toniku, jednak nie każdy może bezpiecznie z niego korzystać.

Zobacz także

Hydrolat do twarzy - kto nie powinien używać?

Hydrolat roślinny w stuprocentowym stężeniu ma silniejsze działanie w porównaniu do toniku, dlatego u osób o bardzo wrażliwej cerze może spowodować podrażnienie, a nawet reakcję alergiczną. Używanie hydrolatu odradza się również kobietom w ciąży, alergikom oraz osobom z atopowym zapaleniem skóry. Przed zastosowaniem kosmetyku, dla bezpieczeństwa, warto wykonać test uczuleniowy.

Tonik czy hydrolat?

Hydrolat polecany jest osobom bez większych dolegliwości skórnych, zwłaszcza gdy są miłośnikami naturalnych kosmetyków. W przypadku wrażliwej cery czy chorób jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty poleca się bardziej tonik do twarzy, zwłaszcza bezzapachowy - idealny dla alergików.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama