Stosowanie kosmetyków naturalnych – współpraca z naturalnym rytmem skóry
Kosmetyki naturalne zawierają surowce roślinne i mineralne. Są wolne od szkodliwych chemicznych dodatków i mają prosty skład. Rzadziej powodują reakcje alergiczne skóry i współdziałają z jej naturalnym rytmem.
Kosmetyki naturalne zawierają surowce roślinne i mineralne. Są wolne od szkodliwych chemicznych dodatków i mają prosty skład. Rzadziej powodują reakcje alergiczne skóry i współdziałają z jej naturalnym rytmem.
Naturalne kosmetyki muszą spełniać wysokie wymagania polityki jakości. Najlepsze produkty sygnowane są znakami jakości, takimi jak: BDIH, NaTru czy ECOCERT.
Kosmetyki naturalne – czym są i jak je przechowywać
Kosmetyki naturalne są to produkty uzyskiwane z surowców mineralnych i roślinnych pochodzących głównie z upraw organicznych. Zawierają olejki eteryczne, witaminy i wyciągi z ziół. Naturalne kosmetyki nie są testowane na zwierzętach i nie znajdują się w nich żadne odzwierzęce produkty. Wykorzystywane do przygotowania kosmetyków składniki uzyskiwane są w procesach fizycznych, takich jak: filtrowanie, destylacja, tłoczenie. Biokomsetyki nie zawierają sztucznych substancji, dlatego ważną kwestią jest właściwe ich przechowywanie, które zmniejsza ryzyko rozwoju mikroorganizmów powodujących psucie produktu. Korzystając z naturalnych kosmetyków, należy pamiętać o:
- przechowywaniu ich w temperaturze pokojowej,
- unikaniu miejsc wilgotnych i nasłonecznionych,
- przestrzeganiu terminu ważności,
- zużyciu kosmetyku w przeciągu 3-6 miesięcy od momentu otwarcia opakowania.
Zalety stosowania kosmetyków naturalnych
Używanie kosmetyków zawierających organiczne składniki ma szeroki wachlarz korzyści. Do najważniejszych należą:
- Kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze i lepiej tolerowane przez skórę niż produkty konwencjonalne. Harmonijnie współdziałają z rytmem skóry i pozostawiają na niej długotrwały efekt. Umożliwiają regulację poziomu sebum i pobudzają warstwy skóry do samoregeneracji. Dzięki temu, że biokosmetyki nie zawierają szkodliwych związków chemicznych (np. syntetycznych substancji zapachowych, barwników lub pochodnych ropy naftowej), rzadziej powodują reakcje alergiczne i podrażnienia skóry.
- Prosty skład kosmetyku. Produkty konwencjonalne często zawierają długie listy substancji znajdujących się w ich składzie. W przypadku naturalnych produktów wystarczy 4-5 składników, które zapewnią, że produkt będzie skuteczny i dobrze spełni swoją funkcję.
- Używanie kosmetyków naturalnych to ukłon w kierunku przyrody. Opakowania produktów wykonywane są z produktów biodegradowalnych i nadają się do recyklingu. Pozyskiwane do produkcji naturalnych kosmetyków produkty uzyskiwane są naturalnych warunkach wzrostu i bez udziału chemicznych środków ochrony roślin.
Świadomy zakup kosmetyków naturalnych zapewnia czytanie etykiety na odwrocie opakowania. Zawiera ona tzw. listę INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), na której znajdują się wszystkie składniki zawarte w produkcie.