szkodliwe kosmetyki
©3drenderings/fotolia
Fleszstyle

4 najgroźniejsze składniki kosmetyków, których należy unikać

Szkodliwe substancje znajdują się nawet w produktach, które są reklamowane jako naturalne i bezpieczne. Barwniki, konserwanty, substancje zapachowe to tylko niektóre z długiej listy toksyn, jakie mogą zawierać kosmetyki oraz detergenty. Dlatego warto poznać te najczęściej stosowane, aby móc ich unikać i kupować produkty w sposób świadomy i przemyślany.

Szkodliwe substancje znajdują się nawet w produktach, które są reklamowane jako naturalne i bezpieczne. Barwniki, konserwanty, substancje zapachowe to tylko niektóre z długiej listy toksyn, jakie mogą zawierać kosmetyki oraz detergenty. Dlatego warto poznać te najczęściej stosowane, aby móc ich unikać i kupować produkty w sposób świadomy i przemyślany. 

 

Pamiętajmy, że mimo iż stosujemy te preparaty wyłącznie na powierzchni skóry, przedostają się one do krwi, odkładają się w różnych narządach, tkankach i oddziałują na cały organizm. Szczególną uwagę zwracajmy przy zakupie kosmetyków dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących.

 

Osoba korzystająca z ogólnie dostępnych środków pielęgnacyjnych jest narażona na szkodliwe działanie około 4000 trucizn zawartych w kosmetykach mających zapewniać piękno, odmłodzenie i odżywienie skóry.

"Rolnik szuka żony" 8: Elżbieta komentuje relację Marty Manowskiej z Robertem Bodziannym. "Zasługuje jak mało kto"

1. Szkodliwe konserwanty – formaldehydy i parabeny

Formaldehydy i ich pochodne oraz parabeny są jednymi z najczęściej używanych środków konserwujących. Ponieważ średnia trwałość produktu wynosi 3 lata, musi być on odporny na szeroką gamę mikroorganizmów. Działanie konserwantów polega na  zabijaniu bakterii zarówno w produkcie, jak i na naszej skórze. To w konsekwencji doprowadza do ubożenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Wskutek tego skóra staje się coraz bardziej wrażliwa i bezbronna na działanie czynników zewnętrznych.

 

Pokrzywki, kontaktowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne, egzemy i rumienie to skutki jakie mogą powodować preparaty mające w składzie szkodliwe konserwanty. Ponadto parabeny wykazują działanie estrogenne przez co u kobiet w ciąży mogą zaburzać rozwój płodu.

 

Konserwanty w kosmetykach najczęściej kryją się pod następującymi nazwami:

 • 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol,
 • Cetrimoniumbromide,
 • Cetylpyridinium Chloride,
 • Chlorhexidine,Diazolidinyl Urea,
 • Germall II,
 • Germall 115,
 • Imidazolidinyl Urea,
 • Methylchloroisothiazolinone,
 • Methyldibromoglutaronitrile,
 • Methylisothiazolinone,
 • Phenoxyethanol,
 • Triclosan,
 • Methyl,
 • Ethyl Propyl,
 • Butyl Parabens.

2. Oleje mineralne – pochodne ropy naftowej w kosmetykach

Wazelina tworzy warstwę nieprzepuszczalną dla gazów i wody, przez co powoduje, że skóra puchnie, poci się i zatykają się pory. W wyniku tego tworzą się pryszcze, zaskórniki i mocne odwodnienie. Stosując wazelinę na mocno przesuszoną skórę, jedynie pogłębiamy problem zamiast go usuwać. Wazelina używana jest do zwiększania masy kosmetyków. Przede wszystkim balsamów do ciała, ust i kremów do rąk. W szminkach i różnego rodzaju pomadkach do ust często zawarte są duże ilości olejów mineralnych. Ich połykanie ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. np. parafina przez lata odkłada się w nerkach, węzłach chłonnych, wątrobie oraz śledzionie.

 

Wazelinę, parafinę oraz inne ropopochodne składniki o podobnym działaniu znajdziemy na etykietach pod nazwami:

 • Cera Microcristallina,
 • Ceresin,
 • Isobutane,
 • Isododecane,
 • Isohexadecane,
 • Isoparaffin,
 • Isopropane,
 • Mineral Oil,
 • Ozokerite,
 • Paraffin,
 • Paraffinum Liquidum,
 • Petrolatum,
 • Synthetic Wax,
 • Vaseline.

3. Syntetyczne substancje zapachowe i sztuczne barwniki w kosmetykach

Synthetic Fragrances oraz Synthetic Colors – pod tymi nazwami jest ukryte ponad 200 szkodliwych substancji chemicznych. Stosowane są, by poprawić wygląd i zapach produktu. Oprócz kosmetyków do upiększania i pielęgnacji ciała są szeroko stosowane np. we wszelkiego rodzaju detergentach i środkach czystości. Dolegliwości, jakie mogą powodować „poprawiacze zapachu i koloru” to m.in. bóle i zawroty głowy, mdłości, ostry kaszel, a nawet wymioty czy podrażnienie skóry. Związki te są absorbowane przez skórę lub układ oddechowy i odkładają się w tkankach przez co mogą działać rakotwórczo.

 

Inne nazwy używane na etykietach to:

 • Fragrance,
 •  Galaxolide (HHCB),
 • Musk Ketone,
 • Musk Xylene,
 • Parfume,
 • Tonalide (AHTN),
 • Tonalinde,
 • FD&C,
 • D&C.

4. SLS oraz SLES

Sodium Lauryl Sulfate czyli SLS jest związkiem bardzo szeroko stosowanym w chemii gospodarczej i kosmetykach – zwłaszcza szamponach do włosów. Jest często przyczyną łupieżu, łamliwości i wypadania włosów. Wykazuje bardzo drażniące i agresywne działanie. W kontakcie ze skórą często powoduje swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a w skrajnych przypadkach atopowe zapalenie skóry. Gdy dostanie się do jamy ustnej może być przyczyną bolesnych owrzodzeń.

 

Sodium Laureth Sulfate czyli SLES to pochodna ropy naftowej. Używana jest do spieniania kosmetyków i detergentów. Znajduje się w szamponach, żelach pod prysznic, a nawet w płynach do płukania ust czy tonikach do twarzy.

 

Na etykietach obecność SLS i SLES znajdziemy po nazwach:

 • Sodium Lauryl Sulfate
 • Sodium Laureth Sulfate

Oba te związki są czasem zanieczyszczone substancją o nazwie dioxane, która wykazuje działanie mutagenne i rakotwórcze.


SLS
© Monika Wisniewska/Fotolia
Fleszstyle
Laurylosiarczan sodu, czyli SLS, niebezpieczny składnik wielu kosmetyków
Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS) to substancja, którą dodaje się do kosmetyków i środków do czyszczenia, ponieważ usuwa tłuszcz i sprawia, że środki te pienią się w kontakcie z wodą. Jest przy tym tani, dlatego producenci często go stosują. SLS można znaleźć m.in. w szamponach i żelach pod prysznic.

Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS) to substancja, którą dodaje się do kosmetyków i środków do czyszczenia, ponieważ usuwa tłuszcz i sprawia, że środki te pienią się w kontakcie z wodą. Jest przy tym tani, dlatego producenci często go stosują. SLS można znaleźć m.in. w szamponach i żelach pod prysznic. Dlaczego kosmetyki zawierające SLS mogą być szkodliwe? Kosmetyki zawierające SLS podrażniają skórę, wywołują wypryski, egzemę, nasilają objawy takich chorób, jak łuszczyca, trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Regularne stosowanie szamponów zawierających SLS może powodować uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów. Laurylosiarczan sodu zmywa naturalną ochronną warstwę lipidów znajdującą się na skórze, chroniącą ją przed utratą wody. Używanie do mycia ciała kosmetyków zawierających SLS może powodować nadmierną utratę wody i zwiotczenie skóry. SLS może ponadto kumulować się w tkankach i narządach wewnętrznych ciała, np. w wątrobie i płucach, i uszkadzać je. Czy istnieje bezpieczna ilość SLS w kosmetykach? Bezpieczna ilość SLS w kosmetykach i środkach, z którymi mamy regularnie do czynienia, np. szamponach, pastach do zębów, żelach pod prysznic, nie może przekroczyć 1%. Środki, w których znajduje się SLS, powinny być szybko i dokładnie spłukiwane ze skóry. Najlepiej jednak ich unikać i zastępować kosmetykami o bezpieczniejszym składzie lub kosmetykami naturalnymi . W jakich kosmetykach można spotkać SLS? SLS znajduje się w składzie wielu kosmetyków do mycia ciała oraz środków czyszczących. Dodaje się go do płynów do mycia naczyń, szamponów do prania dywanów, płynów do mycia podłóg i samochodów. Szczególnie niebezpieczny jest jednak w...

Półka z kosmetykami do makijażu
Flickr/Akira Ohgaki/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Kosmetyki chemiczne a naturalne: jakich substancji w składzie się wystrzegać?
Kosmetyki naturalne to ciągle jeszcze niewielki odsetek wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Produkcja składników chemicznych jest tańsza, a wykonywane od kilkunastu lat badania nadal nie mówią jednoznacznie, czy produkty powszechnie uważane za szkodliwe – jak parabeny, SLS-y i silikony – rzeczywiście mają tak niekorzystne działanie, jakie im się przypisuje.

Kosmetyki naturalne to ciągle jeszcze niewielki odsetek wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Produkcja składników chemicznych jest tańsza, a wykonywane od kilkunastu lat badania nadal nie mówią jednoznacznie, czy produkty powszechnie uważane za szkodliwe – jak parabeny, SLS-y i silikony – rzeczywiście mają tak niekorzystne działanie, jakie im się przypisuje. Spór o szkodliwość parabenów Spośród substancji zawartych w kosmetykach najwięcej kontrowersji wzbudzają parabeny, czyli substancje konserwujące , które znajdują się aż w 85% wszystkich kosmetyków. Impotencja, przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia układu rozrodczego i metabolizmu to opublikowana przez magazyn „Pro-test” lista skutków ubocznych związanych z obecnością parabenów w kosmetykach. Dr Philippa Darbre także podejrzewała, że przyczyną zmian nowotworowych u jej pacjentek z rakiem piersi były właśnie parabeny zawarte w antyperspirantach. Prowadzone przez nią badania nie potwierdziły jednak ostatecznie hipotezy. Jedyne, na co pozwala stan badań nad parabenami to stwierdzenie, że te substancje konserwujące mogą podrażniać błony śluzowe i wywoływać alergie. Jednak, co podkreślają kosmetolodzy, także i naturalne składniki mogą wywołać reakcję alergiczną. Dotyczy to przede wszystkim właśnie naturalnych składników konserwujących, jak witamina E i olejki eteryczne. Producenci kosmetyków twierdzą, że zła sława parabenów to element czarnego PR-u, ale wielu z nich ulega tendencji i swoje produkty reklamuje bardzo nośnym hasłem „bez parabenów”. SLS – środek czyszczący w kosmetyce Kolejnym kontrowersyjnym, ale powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków są substancje potocznie zwane SLS (Sodium lauryl sulphate lub sodium laureth sulfate) – tensydy,...

szczęśliwa kobieta na zabiegu
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Rola retinoidów w odmładzaniu skóry
Retinoidy zawarte w kosmetykach wpływają na wewnątrzkomórkowe przemiany w skórze, regenerują ją, wygładzają, uelastyczniają i nawilżają. Przy niewysokim stężeniu retinoidów w kremie ryzyko podrażnień jest niewielkie.

Retinoidy zawarte w kosmetykach wpływają na wewnątrzkomórkowe przemiany w skórze, regenerują ją, wygładzają, uelastyczniają i nawilżają. Przy niewysokim stężeniu retinoidów w kremie ryzyko podrażnień jest niewielkie. Działanie retinoidów zawartych w kosmetykach Retinoidy to znane w kosmetologii od ponad 40 lat pochodne witaminy A. Są najlepiej zbadaną grupą związków, a ich działanie odmładzające skórę jest nie do podważenia. W medycynie stosowane są bardzo szeroko, zwłaszcza przy: trądziku pospolitym i różowatym; brodawkach młodocianych; rybiej łusce; łuszczycy ; fotostarzeniu skóry; rozstępach; przerosłych bliznach; profilaktyce i leczeniu części złośliwych nowotworów. Skuteczność kosmetyków z retinoidami determinuje zawartość retinolu - od 0,01% do 0,08% . Częste podrażnienia i złe tolerowanie go przez skórę nie pozwalają na zwiększenie jego zawartości w kosmetykach, w lekach na receptę stężenie czystego retinolu wynosi nawet 0,25%. Zalety kosmetyków z retinoidami Kremy z retinoidami redukują zmarszczki (retinol odpowiada za wzrost grubości głębszych warstw skóry, gdzie bruzdy się pojawiają), zmiany pigmentacyjne i barwnikowe skóry, uszkodzenia posłoneczne. Przyspieszają odnowę naskórka, poprawiając strukturę warstwy rogowej. Zwiększają wytwarzanie kolagenu i elastyny, co uelastycznia i ujędrnia skórę, a także pobudzają ją do wytwarzania kwasu hialuronowego . Mają działanie złuszczające - zwężają pory, wyrównują koloryt cery , zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, co powoduje dotlenienie i odżywienie skóry. Leczą trądzik, mają działanie przeciwzapalne, dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej. Retinoidy w kosmetykach: na co uważać Poniżej kilka uwag do zakupu i stosowania kosmetyków z retinoidami: 1. Witamina A rozpada się pod wpływem...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner