Piercing – wady i zalety kolczyka w języku
Piercing jest obecnie (obok tatuażu) jedną z najpopularniejszych form ozdabiania ciała. Coraz więcej ludzi decyduje się na oryginalne kolczyki, którymi przekłuwają sobie różne miejsca, a na popularności wciąż zyskuje przekłuwanie języka. Zastanawiasz się, czy jest to ozdoba całkowicie bezpieczna – poznaj jej wady i zalety.
Piercing jest obecnie (obok tatuażu) jedną z najpopularniejszych form ozdabiania ciała. Coraz więcej ludzi decyduje się na oryginalne kolczyki, którymi przekłuwają sobie różne miejsca, a na popularności wciąż zyskuje przekłuwanie języka. Zastanawiasz się, czy jest to ozdoba całkowicie bezpieczna – poznaj jej wady i zalety.
Co mówią dentyści na temat kolczyka w języku?
Dentyści biją na alarm – coraz więcej osób posiadających kolczyk w języku zgłasza się do gabinetów stomatologicznych z licznymi uszkodzeniami szkliwa zębów (zwłaszcza siekaczy górnych i dolnych) oraz z szybko postępującą recesją (cofaniem się) dziąseł. Są to trudne do wyleczenia schorzenia jamy ustnej, wymagające dużych nakładów finansowych (około kilkuset złotych za kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym). Jest to główna wada, jaką najczęściej wymieniają osoby posiadające kolczyk w języku.
Co mówią specjaliści od piercingu na temat kolczyka w języku?
Natomiast specjaliści od piercingu przekonują, że prawidłowo założony kolczyk, o odpowiedniej wielkości nie powinien powodować uszkodzenia zębów. Owszem, jeżeli bawimy się kolczykiem, albo jeśli jest on za duży będzie obijał się o zęby i je uszkadzał. Piercerzy zgadzają się także ze stwierdzeniem, że taka ozdoba może powodować lub nasilać już istniejące problemy z osuwającymi się dziąsłami, więc jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy (zaczerwienienie dziąseł, widoczne, stopniowe odkrywanie zębów, ból oraz zwiększona wrażliwość) musimy jak najszybciej kolczyk zdjąć.
Higiena jamy ustnej z kolczykiem
Okolice kolczyka są miejscem trudno dostępnym do oczyszczania. W związku z tym mogą zalegać tam resztki pokarmowe, co prowadzić może do rozwoju zakażenia, zwłaszcza w ranie po niedawnym zabiegu. Jest to kolejna wada posiadania kolczyka w języku, jednak rozwiązaniem tego problemu jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Po pierwsze musimy dokładnie doczyścić okolicę kolczyka (wyjmowanie go i oczyszczanie przekłutego miejsca za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego szczoteczki z miękkim włosiem oraz regularne stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej lub soli fizjologicznej. Dobrze sprawdzą się również płukanki z szałwii czy rumianku (mają właściwości łagodzące). Bez tych czynności może szybko dojść do zakażenia, obrzęku języka.
Wybór kolczyka i studia piercingu
Jedną z podstawowych zalet posiadania kolczyka w języku jest wyrażenie swojej osobowości. Zdaniem osób, które decydują się na piercing, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kolczyk ze stali chirurgicznej (jest to koszt do 20 złotych). Na rynku dostępnych jest wiele wariantów kolczyków o różnej wielkości i kolorze. Po taką ozdobę warto też wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, których na rynku jest coraz więcej. Dają one pewność, że oddajemy się w ręce profesjonalisty oraz, że narzędzia, którymi pracuje są sterylne. Jeśli trafimy do dobrego studia piercingu, możemy być spokojni, że dobry specjalista zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań.
Kolczyk w języku jest niewątpliwie jednym z bardziej oryginalnych sposobów wyrażanie siebie i swojej osobowości. Trudno oceniać jego atrakcyjność – ma on zarówno wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Jedno jest pewne – przekłuwanie języka jest ryzykowne, dlatego przed zabiegiem, powinniśmy być pewni, że naprawdę tego chcemy.
Przekonaj się na własnej skórze o zaletach dodatkowych ubezpieczeń na samochód! Wykorzystaj Link4 kod promocyjny i dodatkowo oszczędzaj!
- Planujesz przekłucie ciała? Sprawdź, co warto wiedzieć o piercingu pępka - kolczyku w pępku.
- Poczekaj ze zrobieniem kolczyka w sutku. Co warto wiedzieć o piercingu sutka.
- Zanim zrobisz prawdziwy tatuaż, zastanów się. A może henna albo sztuczny tatuaż zmywalny?