Banany: leczą żołądek, i nerwy, zmniejszają ciśnienie i cholesterol, poprawiają cerę
Jedzenie bananów wskazane jest przy problemach z układem trawiennym. Banany pomagają przy regeneracji organizmu, poprawiają koncentrację i nastrój. Można je też stosować zewnętrznie, na cerę z wypryskami.
Jedzenie bananów wskazane jest przy problemach z układem trawiennym. Banany pomagają przy regeneracji organizmu, poprawiają koncentrację i nastrój. Można je też stosować zewnętrznie, na cerę z wypryskami.
Najbardziej skuteczne domowe maseczki z dodatkiem bananów zawierają także dodatek żółtka, śmietany, jogurtu, kefiru, oleju z winogron, cytryny, miodu, skrobi czy awokado.
Właściwości bananów
Dobroczynne dla organizmu działanie bananów tłumaczy przede wszystkim:
1. Zawartość dużej ilości potasu, dotleniającego mózg, regulującego ciśnienie krwi i rytm serca, zmniejszającego ryzyko udaru i miażdżycy (obniża poziom cholesterolu).
2. Zawartość magnezu, wspierającego pracę mózgu, poprawiającego pamięć i koncentrację.
3. Dostarczenie organizmowi energii i zaspokojenie głodu na 2,5 godziny.
4. Zawartość ułatwiającej zasypianie serotoniny, która obniża aktywność nerwową.
5. Łagodzenie układu pokarmowego - niedojrzałe banany leczą biegunki, o brązowej skórce - łagodzą zaparcia. Sok pity jest w wypadku niestrawności.
6. Leczenie zgagi i wrzodów.
7. Ułatwienie odkwaszenia organizmu po jedzeniu jajek, ryb czy mięsa.
8. Wspomaganie regeneracji ciała, wzmocnienie go u osób w ciąży, na kacu, z anemią, rekonwalescentów czy osób niedożywionych.
9. Forma zastrzyku energii dodającego sił po ćwiczeniach.
10. Naukowy dowód, że dziecko spożywające banana dziennie ma o 34% mniejsze szanse na zachorowanie na astmę (zobacz badania).
Ponadto banany stosuje się jako nawóz pod krzewy róż, a skórki pomagają w walce z kurzajkami.
Uwaga na banany
100 gramów banana ma około 90 kalorii, sporo cukru i wysoki indeks glikemiczny, owoce te nie powinny więc występować w diecie diabetyków. Należy pamiętać, żeby nie robić soku z niedojrzałych owoców, gdyż może doprowadzić to do skrętu jelita. Nadmiar zjedzonych bananów może prowadzić do zaparć.
Maseczki z bananów
Banany to baza maseczek do każdego rodzaju cery: przywracają skórze elastyczność, koloryt, gładkość. Najlepsze domowe maseczki nawilżające z dodatkiem tych owoców zrobimy z:
- połowy banana, żółtka, łyżeczki skrobi, 2 łyżeczek oliwy. Składniki rozgniatamy i łączymy, nanosimy na twarz na 15 minut i zmywamy ciepłą wodą.
- dojrzałego banana, żółtka, łyżeczki śmietany. Po kwadransie również zmywamy wodą.
- banana, 2 łyżek śmietany, łyżki miodu. Po 25 minutach delikatnie ścieramy wacikami do demakijażu.
Dla cery trądzikowej najlepsza będzie maseczka ze zmiksowanych banana i połówki awokado z dodatkiem 2 łyżek naturalnego jogurtu i 3 kropli aptecznej witaminy E, nałożona na twarz na kwadrans. Na wypryski pomoże pocieranie ich wewnętrzną stroną skórki i pozostawienie warstewki miąższu przed zmyciem chłodną wodą na kilka minut.
Przy skórze tłustej możemy eksperymentować z dodatkiem oleju z winogron, soku z cytryny, jogurtu, kefiru, miodu, piany z białka jaja czy zawartości kapsułki z witaminą A.
Dobroczynne działanie bananów na włosy możemy wypróbować, miksując banana, po 2 łyżeczki naturalnego jogurtu i oleju kokosowego, kilka kropli miodu i olejku rycynowego i 1/4 łyżeczki lecytyny. Umyte włosy pokrywamy równomiernie miksturą, wcieramy, nakładamy foliowy czepek i okręcamy głowę ręcznikiem na godzinę. Następnie spłukujemy delikatnym szamponem i ciepłą wodą.
- Masz przesuszoną skórę? Poznaj domowe sposoby na suche łokcie.
- Do czego użyć resztek owoców? Oto 10 zastosowań skórki od banana.
- Nic nie skutkuje w walce z suchymi kolanami? Poznaj domowe sposoby na suche kolana.