
Suche kolana często są efektem odmrożeń i otarć lub problemów hormonalnych. Szorstka, łuszcząca się i przebarwiona skóra może być objawem, np. egzemy, niedoczynności tarczycy lub złej diety. Ratunkiem są domowe maseczki z banana, cytryny i miodu, które pomogą odzyskać delikatną, gładką i nawilżoną skórę kolan.
Choć skóra kolan wydaje się być gruba, łatwo ulega przemrożeniom. Jest także narażona na otarcia, obicia i urazy.
Kasia gotuje z Polki.pl: ptysie z kremem
Przyczyny suchych kolan – zła dieta, przemrożenia, choroby
Przyczyny suchej skóry kolan są podobne jak w przypadku suchej skóry na łokciach. Obie te części ciała są wystające, dlatego łatwo się przemrażają i ulegają urazom. U dzieci i u dorosłych sucha skóra na kolanach jest często efektem złej pielęgnacji i częstego ocierania się o ubrania. Problem ze skórą może być także efektem stosowania zbyt mocnych detergentów, np. do prania lub do kąpieli. Częstym powodem przesuszania skóry jest źle zbilansowana dieta – zbyt mało płynów, żelaza i produktów zawierających tłuszcze nienasycone (np. ryby, awokado). Brak witamin i mikroelementów potrzebnych do regeneracji skóry sprawia, że skóra wygląda nieestetycznie i jest mało elastyczna. Ważne dla skóry są witaminy A i E. Można je znaleźć w nabiale i warzywach. Suche kolana mogą być też objawem chorób, np. egzemy, atopowego zapalenia skóry, niedoczynności nadnerczy, łuszczycy, niedoczynności tarczycy, cukrzycy lub żółtaczki typu C (HCV).
Domowe maseczki i okłady na suche kolana
Regularna pielęgnacja suchej skóry pomoże odzyskać jej piękny i świeży wygląd. Domowe zabiegi regenerujące nawilżą i odżywią nawet mocno spierzchniętą skórę. Przed wykonaniem peelingu lub maseczki weź długą, rozgrzewającą kąpiel, która zmiękczy skórę i sprawi, że lepiej będzie absorbować cenne substancje z kosmetyków.
- Peelingi złuszczające
Dzięki peelingowi złuszczającemu zrogowaciały naskórek skóra kolan będzie bardziej miękka i gładka. Peeling możesz wykonać samodzielnie, dodając do odrobiny swojego ulubionego żelu pod prysznic łyżeczkę cukru lub soli i odrobinę oliwy z oliwek. Delikatnie wmasuj kosmetyk w przesuszone miejsca, następnie dokładnie spłucz i osusz kolana miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj ręcznikiem, a lekko przykładaj go do kolan. Po zabiegu wetrzyj balsam do ciała. Peeling wykonuj dwa razy w tygodniu.
- Sok z cytryny
Okłady z cytryny rozjaśnią i odżywią skórę. Dzięki nim skóra kolan odzyska świeży bladoróżowy kolor. Okłady z soku z cytryny możesz stosować tylko w przypadku niepopękanej i niepokaleczonej skóry. Weź jedną cytrynę i dokładnie umyj ją pod bieżącą wodą. Sok z całej cytryny wyciśnij do miseczki. Płatki kosmetyczne nasącz w soku i zrób z nich okłady. Po ok. 10 minutach zdejmuj waciki i nałóż gęsty krem natłuszczający. Kurację powtarzaj 2 razy w tygodniu.
- Miód
Miód ma silne właściwości regenerujące i rozjaśniające. Łyżeczkę miodu wymieszaj z dowolnym kremem nawilżającym w proporcji 1:1. Kremowo-miodową maseczkę nałóż na wysuszone kolana na ok. 15 min. Po tym czasie dokładnie spłucz i nałóż balsam nawilżający. Zabieg powtarzaj co 2-3 dni.
- Banan
Maseczka z banana odżywia i nawilża nawet bardzo suchą skórę kolan. Działa rozjaśniająco i ujędrniająco. Banana zmiksuj lub rozgnieć widelcem, dodaj dwie łyżki kefiru i dokładnie wymieszaj. Maskę nałóż na skórę i owiń gazą na ok. 20 minut. Następnie dokładnie spłucz i nałóż balsam nawilżający.
- Warto włączyć do diety banany. Banany mają wspaniałe właściwości i wartości odżywcze.
- Łagodzenie podrażnień i likwidowanie pryszczy? Poznaj 10 zastosowań skórki od banana.
- Banan, oliwa z oliwek i kawa uratują szorstką skórę. Poznaj pozostałe domowe sposoby na suche łokcie.