Reklama

Spośród wielu sposobów na wypadanie włosów warto zacząć kurację od tych, które możemy zastosować w domu. Większość potrzebnych składników znajduje się w każdej kuchni. Z cebuli, drożdży, czy ziół możemy stworzyć maseczki, płukanki, wcierki, toniki, olejki, etc. Warto przy tym pamiętać, że ważnym czynnikiem, który ma wpływ na kondycję włosów jest dieta bogata w witaminy.

Reklama

1. Maseczki na włosy, które można wykonać samodzielnie. Maseczki po wmasowaniu w skórę głowy pozostawia się na włosach. Po kilkunastu minutach spłukuje się je łagodnym szamponem.

  • maseczka miodowo-cynamonowa – należy wymieszać kilka kropel oliwy z oliwek z miodem i cynamonem;
  • maseczka z żółtek i oleju rycynowego, można dodać łyżkę miodu, łyżkę jogurtu, odrobinę drożdży lub sok z cytryny;
  • maseczka z kozieradki – zioła miesza się z wodą do momentu powstania pasty;
  • maseczka cebulowa – z naturalnie przyrządzonego soku z cebuli;
  • maseczka z drożdży – pół opakowania drożdży piekarskich i dwie łyżki mleka należy podgrzać w rondelku. Gdy konsystencją będzie przypominała papkę, maseczkę nakłada się na suche włosy i przykrywa folią i ręcznikiem;
  • maseczka z naftą – należy wymieszać kilka kropli nafty, oleju i żółtko. Tę maseczkę nakłada się na głowę aż godzinę przed umyciem włosów. W przypadku cienkich blond włosów nafta może być zbyt ciężka – można z niej zrezygnować i posmarować głowę i włosy tylko żółtkiem, także godzinę przed myciem.

2. Płukanki ziołowe – wykorzystuje się zioła pobudzające krążenie, a jednocześnie kojące skórę głowy. By wykonać podstawowy napar, 2 łyżki stołowe suszu ziela należy zalać szklanką wrzątku, następnie parzy się 20 minut i odcedza. Przygotowany napar z ziół następnie rozcieńcza się z trzema szklankami chłodnej wody (która dodatkowo domyka łuski włosa) – można nim płukać włosy już umyte i wypłukane z szamponu.

Do wykonania płukanki można użyć skrzypu polnego, rozmarynu i pokrzywy.

3. Olejki – w skórę głowy należy wmasować wymieszane ze sobą olejki kokosowy, ze słodkich migdałów i rycynowy.

4. Wcierki – niektóre rośliny można stosować zewnętrznie także jako wcierki, czyli preparaty, które wmasowuje się w skórę głowy. Najlepiej wykorzystać świeżo zrobiony sok, jednak gdy nie ma w domu odpowiednich przyrządów, można także rośliny zetrzeć lub rozgnieść:

  • rozgnieciony czosnek należy wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na 20 minut. Stosować raz w tygodniu;
  • starty korzeń czarnej rzodkwi (lub sok) nakłada się na lekko wilgotne włosy;
  • liście rzeżuchy – rozgniecione wciera się w skórę głowy.

5. Toniki – wciera się je w skórę głowy po umyciu włosów:

  • tonik z bylicy – do garnka należy wsypać 50 g bylicy, zalać 2 szklankami wody, zagotować i przecedzić. Po ostudzeniu, dodaje się 1/3 szklanki wódki. Pobudza wzrost włosów i dodatkowo walczy z łupieżem. Uwaga! Bylica jest trująca, więc należy ją wykorzystywać tylko zgodnie z przeznaczeniem;
  • tonik z tataraku – wykonuje się go w taki sam sposób jak tonik z bylicy. Poprawia ukrwienie skóry i stymuluje porost włosów;
  • nalewka z pokrzywy – należy zmiksować 100 ml spirytusu i 10 dag świeżego ziela pokrzywy zwyczajnej. Miksturę następnie trzeba wlać do słoika, szczelnie zamknąć i odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Następnie raz na tydzień nalewkę wciera się w skórę głowy i we włosy, pozostawiając do wyschnięcia. Na drugi dzień umyć włosy.

6. Dieta – sposób odżywiania ma wpływ na wygląd skóry, paznokci i włosów. Należy zadbać przede wszystkim o produkty bogate w żelazo i biotyny, a także uzupełniać inne witaminy i minerały, np. selen, kwas foliowy, cynk, siarkę. Cynk znajdziemy w rybach, drobiu, chudym mięsie, kaszach, pieczywie pełnoziarnistym. Źródłem żelaza może być wątróbka, zielone warzywa i pszenne pieczywo. Witamina A występuje w produktach mlecznych, jajach, witamina B – w drożdżach, płatkach owsianych, roślinach strączkowych, orzechach. Selen można znaleźć w warzywach, rybach, ziarnach zbóż i mięsie.

7. Odpowiednia pielęgnacja – regularne mycie włosów (w ciepłej, nie w gorącej wodzie!), stosowanie tego samego szamponu, ograniczanie używania prostownicy, lokówki, środków do stylizacji. Włosy nie powinny być upinane ciasno, bo podrażnia to mieszki włosowe.

8. Preparaty z apteki – można kupić gotowe ampułki odżywcze do wklepywania w skórę głowy (uwaga, nie należy wcierać ich mocno w skórę, bo spowoduje to wytarcie włosów) lub zaopatrzyć się w suplementy diety, wzmacniające włosy.

Przy zażywaniu doustnych suplementów wzmacniających włosy warto pamiętać o tym, że działają one kompleksowo, nie wybiórczo. Dodając do diety suplementy na włosy, wzmocnimy nie tylko fryzurę, ale także włoski rosnące na nogach, czy w pachwinach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama