Reklama

Przedstawione polskie seriale z lat 80. mają gatunek kostiumowy, satyryczny czy obyczajowy. Każdy fan takich fabularnych produkcji z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Reklama

Spis treści:

  1. „Alternatywy 4” (1986) – polski serial z lat 80.
  2. „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980) – serial o bezrobotnym mężczyźnie, który dostaje się do śmietanki towarzyskiej
  3. „Dom” (1980) – polski serial z lat 80.
  4. „Zmiennicy” (1987) – serial o kobiecie, która w przebraniu zatrudnia się jako kierowca taksówki
  5. „Tulipan” (1987) – polski serial z lat 80.
  6. „Jan Serce” (1982) – serial o mężczyźnie, który poszukuje drugiej połówki
  7. „Janka” (1989) – polski serial z lat 80.
  8. „W labiryncie” (1988) – serial o kobiecie, która zostaje świadkiem wielu intryg
  9. Pozostałe kultowe polskie seriale z lat 80.

„Alternatywy 4” (1986) – polski serial z lat 80.

Na pierwszy ogień polskich seriali z lat 80. idą kultowe „Alternatywy 4”. Fabuła przenosi widza do czasów PRL-u. Reżyser Stanisław Bareja zebrał wszystkie problemy dnia codziennego, z którymi Polacy muszą się mierzyć. Produkcja na Filmwebie posiada notę 8,2 na 10.

Stanisław Anioł jest gospodarzem warszawskiego osiedla. Mieszkańcy stanowią tu część polskiego społeczeństwa w czasach PRL-u. Wszyscy wprowadzają się do bloku na ursynowskim osiedlu. Gospodarz budynku stale utrudnia lokatorom życie, zostawiając im wiele nieoczekiwanych niespodzianek. Wydaje zakazy oraz nakazy, dręczy mieszkańców różnymi, społecznymi czynami oraz zwołuje niespodziewane spotkania. Do czasu, aż zmęczeni i zdesperowani lokatorzy sprzeciwiają się wobec tyranii mężczyzny i mobilizują się do samowoli, przemieniając blok w ruinę!

Serial został ocenzurowany przez sceny, które krytykowały socjalizm. W rolę głównego bohatera wcielił się Roman Wilhelmi znany z produkcji „Czterej pancerni i pies”, „Ćma” czy „Zaklęte rewiry”.

„Kariera Nikodema Dyzmy” (1980) – serial o bezrobotnym mężczyźnie, który dostaje się do śmietanki towarzyskiej

Kolejną propozycją w rankingu jest „Kariera Nikodema Dyzmy”. Jest to filmowa adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Film zdobył taki rozgłos, że postanowiono stworzyć siedmioodcinkowy serial. Produkcja posiada na Filmwebie 7,8 gwiazdki na 10.

Jest to opowieść o mężczyźnie, który na skutek zbiegów okoliczności, staje się jedną z istotniejszych osób w państwie. Nikodem Dyzma to bezrobotny urzędnik pocztowy, który wyjeżdża do Warszawy za lepszym życiem. Mężczyzna pozbawiony jest wszelkich umiejętności. Mając potężną władzę, jego kariera zaczyna opierać się na oszustwach. Nie może pochwalić się inteligencją, a także nie zna się na niczym, lecz los daje mu i tak dużą fortunę.

Serial został wyprodukowany w 1980 roku. Zyskał w tamtych czasach ogromną popularność, która otrzymuje się do dziś. Akcja toczy się w latach dwudziestych XX wieku w Warszawie.

„Dom” (1980) – polski serial z lat 80.

Serial „Dom” emitowany był na antenie TVP od 1980 do 2000 roku. Jego fabuła opiera się losach mieszkańców przy ulicy Złotej w Warszawie. Obserwować możesz życie warszawiaków w latach 1945-1980. Produkcja posiada nominację do Telekamer za najlepszy serial, a na Filmwebie posiada notę 7,8 na 10.

Serial opowiada o życiu mieszkańców kamienicy warszawskiej. Mieszkające tam rodziny muszą uporać się z problemami po zakończeniu II wojny światowej. Produkcja ukazuje nastrój, który panował w powojennej Warszawie oraz poruszany jest temat odbudowania różnych rodzajów struktur państwowych.

„Zmiennicy” (1987) – serial o kobiecie, która w przebraniu zatrudnia się jako kierowca taksówki

„Zmiennicy” to kolejny polski serial z lat 80. Opowiada o dziewczynie, która w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako taksówkarz. Produkcja na Filmwebie posiada ocenę w wysokości 7,5 na 10.

Kasia to młoda dziewczyna, która decyduje się zostać kierowcą taksówki w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym (WPT). Tylko podanie się za mężczyznę da jej możliwość spełnienia swojego celu. Gdy jej się to udaje, wraz ze swoim zmiennikiem Jackiem jeździ po Warszawie, wioząc coraz to ciekawszych pasażerów. Do dyspozycji ma niebieskiego Fiata 125p o numerach bocznych 1313. Z czasem ta dwójka zakochuje się w sobie, niosąc za sobą wiele nieprzewidzianych sytuacji.

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Ewa Błaszczyk znana z produkcji „Nadzór”, „Planeta Singli” czy „Fisheye”.

Zobacz także: Polskie seriale z lat 90. Ranking 7 kultowych tytułów, które na pewno znasz

„Tulipan” (1987) – polski serial z lat 80.

Następną propozycją w rankingu jest „Tulipan”. Fabuła opowiada o mężczyźnie, który oszukiwał i uwodził kobiety. Serial oparty jest na prawdziwych zdarzeniach, których dokonał Jerzy Kalibabka uchodzący za Casanovę. Produkcja na Filmwebie posiada 7,1 gwiazdki na 10.

Jurek to niepozorny rybak, który postanawia zmienić swoje życie. Mężczyzna wyrusza w podróż po Polsce, zdając sobie sprawę o swoim uroku osobistym. Podczas wojaży bohater uwodzi i oszukuje wiele kobiet, w czym dochodzi do perfekcji.

W rolę głównego bohatera wcielił się Jan Monczka znany z produkcji „Bogowie”, „Karol – człowiek, który został papieżem” czy „Ile waży koń trojański?”.

„Jan Serce” (1982) – serial o mężczyźnie, który poszukuje drugiej połówki

„Jan Serce” to opowieść o kanalarzu mieszkającym na warszawskiej woli. Produkcja posiada na Filmwebie notę w wysokości 7,0 na 10.

Jan marzy o wielkiej miłości i mimo wieku, wciąż szuka tej jedynej kobiety. Mężczyzna jest idealistą, który decyduje się na małżeństwo z rozsądku. Poślubia samotną matkę, lecz w międzyczasie zakochuje się w żonie najlepszego przyjaciela, a także ulega wdziękom zakochanej w nim nastolatki. Jednak jego najważniejszą w życiu kobietą jest matka, z którą dzieli małe mieszkanie.

W rolę tytułowego bohatera wcielił się Kazimierz Kaczor znany z produkcji „Układ zamknięty”, „Alternatywy 4” czy „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”.

„Janka” (1989) – polski serial z lat 80.

Przedostatnią propozycją w rankingu jest „Janka”. Serial na Filmwebie posiada ocenę 6,7 na 10.

Fabuła opiera się na relacji dwóch band: Wilków i Orłów. Obie grupy rywalizują ze sobą, doświadczając przy okazji niesamowitych przygód. Orłami przewodzi Janka, a Wilkami jej rówieśnik, Julek, który mieszka w podupadającym dworku. Nastolatkowie są pod wrażeniem samolotu, który buduje stryj chłopaka. Mężczyzna zakochany jest w owdowiałej matce dziewczyny. Poprzednie konflikty rodzin obu band zaostrzają rywalizację młodzieży. Wszystko szłoby po ich myśli, gdyby nie fascynacja płcią przeciwną.

Serial powstał w 1989 roku. Dzięki ogromnej popularności rok później powstał film kinowy składający się z dwóch części, o tym samym tytule. W rolę tytułowej Janki wcieliła się Agnieszka Krukówna znana z produkcji „Fuks”, „Farba” czy „Psubrat”.

„W labiryncie” (1988) – serial o kobiecie, która zostaje świadkiem wielu intryg

Naszą ostatnią propozycją jest serial „W labiryncie”, który na Filmwebie posiada 6,4 gwiazdki na 10.

Fabuła opowiada o Ewie, absolwentce farmacji. Po śmierci narzeczonego kobieta musi mierzyć się z nieoczekiwanymi wyzwaniami, gdyż życie jej nie rozpieszcza. Dodatkowo nowa praca, w której kobieta nie może liczyć na życzliwość, przysparza jej wiele stresu. Serial opowiada również o środowisku farmaceutów, naukowców, lekarzy czy biznesmenów na przełomie lat 80. i 90. w Polsce.

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Agnieszka Robótka-Michalska znana z produkcji „Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później” , „Warto kochać” czy „Będziesz moja”.

Pozostałe kultowe polskie seriale z lat 80.

Jeśli chcesz wrócić pamięcią do polskich seriali z lat 80. bądź mało ci propozycji, zapoznaj się z poniższymi tytułami:

Reklama
  • „Pogranicze w ogniu” (1988-1991) – serial o losach dwóch przyjaciół z dzieciństwa,
  • „Siedem życzeń” (1986) – historia mężczyzny, który znajduje magicznego kota,
  • „Na kłopoty… Bednarski” (1988) – serial o prywatnym detektywie, który rozwiązuje kryminalne zagadki.
Reklama
Reklama
Reklama