Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn objawia się zapaleniem prostaty. Ból przy oddawaniu moczu i nadmierna potliwość mogą świadczyć o zapaleniu gruczołu krokowego. Niesteroidowe leki przeciwzapalne to jeden ze sposobów leczenia tej dolegliwości.

Reklama

Diagnostyka schorzenia rozpoczyna się wywiadem, w czasie którego lekarz pyta o wszystkie przebyte choroby związane z genitaliami i brzuchem. Dobrze jest udać się na ogólne badanie moczu, USG brzucha oraz badanie bakteriologiczne narządów płciowych.

Co to jest miednica mniejsza i gdzie się znajduje?

Miednica mniejsza usytuowana jest poniżej pępka. Z tyłu otoczona jest kośćmi: krzyżową i guziczną. Po bokach miednicy znajdują się kości krzyżowe oraz część kości biodrowych, a od spodu kości spojenia łonowego. Dolegliwości bólowe w tych strefach, utrzymujące się co najmniej przez okres sześciu miesięcy, to zespół bólowy miednicy mniejszej.

Zespół bólowy miednicy mniejszej – objawy

Ból w okolicach podbrzusza jest tak silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować. Dolegliwości bólowe mogą też dotyczyć okolic kręgosłupa, krocza oraz nadbrzusza.

Zobacz także

Objawy na jakie należy zwrócić uwagę to:

Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn

Silne dolegliwości bólowe w okolicach miednicy mniejszej u mężczyzn są często powodem zapalenia prostaty. Zapalenie gruczołu krokowego powoduje gorączkę, nadmierną potliwość oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Na intensywność bólu wpływ ma nadużywanie alkoholu, infekcje bakteryjne oraz nadmierna aktywność seksualna. Zapalenie prostaty leczy się w porozumieniu z lekarzem – najczęściej antybiotykami.

Leczenie zespołu bólowego miednicy mniejszej

Zespół bólowy miednicy małej leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, hormonalnymi i przeciwdepresyjnymi. Terapię antybiotykową stosuje się w przypadku zakażenia miednicy mniejszej spowodowanego np. prostatą u mężczyzn.

Zespół bólowy kręgosłupa a miednicy mniejszej

Zespół bólowy miednicy mniejszej wywołać mogą zmiany w kręgosłupie. Zespół bólowy kręgosłupa pojawia się częściej w tylnej jego części w porównaniu np. z odcinkiem szyjnym. Następstwem dolegliwości jest drażnienie nerwowych zakończeń, jakie znajdują się, np. mięśniach, więzadłach i trzonach kręgów.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama