definicja ptasiej grypy
©Feng Yu/Fotolia

Jak rozpoznać i leczyć ptasią grypę?

definicja ptasiej grypy
©Feng Yu/Fotolia

Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Powszechnie występuje u ptaków. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny, wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Objawy ptasiej grypy

Ptasia grypa objawia się podobnie jak zwykła grypa. Dlatego bardzo łatwo pomylić ją z przeziębieniem. Wśród symptomów wskazuje się gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza i ból gardła oraz kaszel. Pojawia się również ból mięśni oraz zapalenie spojówek. W bardziej poważnych przypadkach może dojść do zapalenia płuc i problemów z układem oddechowym. Te objawy pojawiają się od 1 do 5 dni od zakażenia. Ptasia grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które mają obniżoną odporność, dla dzieci i osób starszych, oraz osób z chorobami układu oddechowego i krążenia.

Zapobieganie zachorowaniu na ptasią grypę

Aby przeciwdziałać zakażeniu się ptasią grypą, należy unikać bezpośredniego kontaktu z dzikimi ptakami (z ich piórami). Nie powinno się dotykać klatek i innych przedmiotów, które mogły mieć styczność z odchodami tych zwierząt. Warto odseparować ptaki hodowlane od dzikich. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, właściciele domowego ptactwa powinni używać jednorazowych rękawiczek w czasie karmienia czy zbierania jaj. Nie powinno się jeść jajek w postaci surowej. Wirusem ptasiej grypy nie można się zarazić, jedząc gotowane jaja i mięso. Warto często myć ręce przy użyciu mydła lub detergentu. To samo dotyczy desek i noży, które są wykorzystywane do obróbki surowego mięsa drobiowego.

Leczenie ptasiej grypy

Dla skutecznego wyleczenia ptasiej grypy ma znaczenie czas podjęcia terapii. Jeżeli tę chorobę zakaźną wywołał wirus H5N1, w pierwszej kolejności leczy się jej objawy, czyli zwalcza się wysoką gorączkę, podaje się leki przeciwkaszlowe i przeciwbólowe. Następnie zaleca się stosowanie preparatów antywirusowych, m. in. oseltamiviru, którego skuteczność zależy od momentu jego podania. Najlepsze rezultaty osiąga się, gdy przyjmie się go w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów ptasiej grypy.


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30