uśmiechnięty mężczyzna czytający na tablecie
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.comPhotographee.eu

Chorobę Huntingtona leczy się objawowo

uśmiechnięty mężczyzna czytający na tablecie
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.comPhotographee.eu

Leczenie choroby Huntingtona (pląsawicy) opiera się na eliminacji objawów fizycznych i psychicznych. Pląsawica wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, zażywania leków hamujących mimowolne ruchy. Stosowane są też leki łagodzące depresję oraz zaburzenia pamięci i funkcje poznawcze.

 

Pląsawica Huntingtona pojawia się najczęściej u osób w przedziale wiekowym 35-50 lat. Jej odmiana młodzieńcza daje symptomy u chorych do 20. roku życia. Od postawienia diagnozy chory żyje od około 15 do 20 lat (zobacz badania).

Leczenie przyczynowe choroby Huntingtona

Przyczynowe leczenie choroby Huntingtona nie jest możliwe. Dotychczas nie wynaleziono sposobu na zatrzymanie postępującej degradacji komórek nerwowych. Nie podejmowano również prób ingerencji w strukturę ludzkiego DNA. Osoby cierpiące na pląsawicę Huntingtona poddawane są rehabilitacji i leczeniu objawowemu. Niwelowanie objawów poprawia komfort życia chorych i może wydłużyć ich sprawność oraz życie nawet o kilka lat.

Redukcja fizycznych objawów choroby Huntingtona

W leczeniu choroby Huntingtona bardzo ważne jest maksymalne wydłużenie okresu sprawności osoby chorej. Mimowolne ruchy pląsawiczne i trudności z połykaniem oraz brak apetytu powodują spadek masy ciała i osłabienie. Aby zminimalizować skutki tych symptomów, warto z pomocą dietetyka ustalić dietę o wartości energetycznej i odżywczej pokrywającej zwiększone zapotrzebowanie chorego.

 

W chorobie Huntingtona problemem jest także upośledzenie mowy i połykania. Utrzymanie sprawności aparatu mowy opóźnia pogorszenie stanu psychicznego osób z pląsawicą. Istotne są wizyty u logopedy i samodzielne ćwiczenia zalecone przez tego specjalistę.

 

Gdy pozwala na to stan chorego i korzyści przewyższają możliwe skutki uboczne, w leczeniu choroby Huntingtona stosuje się:

Łagodzenie objawów psychicznych choroby Huntingtona

Stan psychiczny chorych na pląsawicę Huntingtona można poprawić dzięki lekom przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Zaburzenia snu eliminują lub łagodzą leki nasenne. W kuracji stosuje się również środki farmakologiczne na zaburzenia zachowania i likwidujące objawy psychotyczne, w tym agresję i drażliwość.

 

Pomocne w utrzymaniu sprawności intelektualnej chorego są ćwiczenia na pamięć. Wspomagać można je lekami prokognitywnymi (nootropowymi), które pozytywnie wpływają na pamięć i zdolności poznawcze.

Więcej na temat zaburzenia neurologiczne
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22