Szczęśliwa kobiety
©drubig-photo/Fotolia

Pozytywne działanie oksytocyny na organizm ludzki

Szczęśliwa kobiety
©drubig-photo/Fotolia

Działanie oksytocyny ułatwia nawiązywanie relacji między ludźmi i niweluje stres. Naturalnie w dużych ilościach oksytocyna jest wytwarzana przez organizm kobiecy podczas porodu. Pomaga wydać dziecko na świat i odpowiada za tworzenie więzi pomiędzy matką i noworodkiem. Hormon ten jest wytwarzany także poza tą szczególną sytuacją.

Poród i karmienie piersią – działanie oksytocyny jako gwaranta podtrzymania gatunku

Oksytocyna jest niezbędna podczas porodu, dlatego organizm wytwarza ją wówczas w większych ilościach. Hormon ten odpowiada za skurcze macicy i jednocześnie łagodzi stres związany z tą sytuacją. Już podczas ciąży działanie oksytocyny jest nie do przecenienia, ponieważ także w tym okresie zmniejsza ona napięcie i stres kobiety. Oksytocyna podczas porodu nie tylko usprawnia jego przebieg, ale odpowiada za tworzenie się więzi między matką i noworodkiem tuż po porodzie. W kolejnych miesiącach natomiast zapewnia maluchowi naturalny pokarm – mleko matki. Bardzo ważną rolę oksytocyna odgrywa w połogu, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i obkurczanie macicy.

Działanie oksytocyny w kontekście relacji międzyludzkich

Organizm wytwarza oksytocynę przeważnie w sytuacjach kontaktu czy jakichkolwiek pozytywnych interakcji z drugim człowiekiem. Działanie tego hormonu w tym kontekście opiera się na wytwarzaniu pozytywnych odczuć i przywiązania. Oksytocyna sprzyja otwarciu się na drugiego człowieka, daje zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja wyzwalaniu uczuć. Dzięki temu, że zmniejsza stres i napięcie, daje zadowolenie. Niedobór oksytocyny może wywoływać depresję, sprawiać, że odczuwane będą lęki czy niepokój. Osobie o zbyt małej ilości tego hormonu może być trudno odnaleźć się w relacjach międzyludzkich i ogólnie w społeczeństwie.

Oksytocyna odpowiada też za rywalizację – działanie oksytocyny na mężczyzn

O ile dosyć jasne jest, jakie działanie ma oksytocyna na kobiety, o tyle jej działanie na mężczyzn nieco się różni. Częściej niż sympatię i pozytywne uczucia wyzwala chęć rywalizacji. Jest wytwarzana w organizmie także w sytuacjach zazdrości oraz satysfakcji z czyjejś klęski.

Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01