stopy nad trawą
Pixabay/ Hans/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Przyczyny bólu stóp: zwichnięcia, urazy, cukrzyca, żylaki czy płaskostopie

stopy nad trawą
Pixabay/ Hans/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ból stopy to dolegliwość osób przemęczonych, rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem lub miłośniczek wysokich obcasów. Bolące stopy mogą być też objawem schorzeń, takich jak m.in. zwichnięcia, urazy, cukrzyca, żylaki czy płaskostopie.

Przyczyny bolących stóp – urazy mechaniczne

Stopy składają się z 26 kości i 33 stawów połączonych więzadłami, ścięgnami oraz mięśniami. Dlatego też nietrudno o uraz. Najczęstszą przyczyną bólu stóp są ich urazy mechaniczne wynikające z nadmiernego przeciążenia. Do tej grupy można zaliczyć:

 •  bieganie w niewłaściwym obuwiu po zbyt twardej nawierzchni, wówczas stawy ulegają delikatnym mikrouszkodzeniem,
 •  wykonywanie ćwiczeń, w których występują duże obciążenia na stopy. Ból stóp może wynikać z ich nieprawidłowego ułożenia podczas treningów, w wyniku czego może dochodzić do zwichnięć, załamań a nawet zwyrodnień
 •  otyłość – zwiększona masa ciała powoduje nadmierny ucisk i obciążenie stóp wskutek czego puchną ponieważ nie dociera do nich wystarczająca ilość krwi.
 •  długotrwałe chodzenie w butach na wysokim obcasie, koturnie czy platformie oraz w źle dobranym obuwiu – za małym lub za dużym, które uciska lub obciera pewne obszary stóp. Konsekwencją jest powstawanie otarć, stwardnień, odcisków przez co stopa nie pracuje właściwie i boli.

Przyczyny bolących stóp – schorzenia układu ścięgnistego

Kiedy ból stopy nie wynika z żadnej z powyższych przyczyn, można poszukiwać jego źródła w schorzeniach w obrębie układu ścięgnistego takich jak:

 •  płaskostopie lub wysokie ustawienie łuku stopy – to choroby śródstopia, wynikające z deformacji sklepienia stopy. Przez to układa się ona niewłaściwie podczas chodzenia doprowadzając do bólów stawów i łydek oraz charakterystycznego chodu polegającego na kołysaniu się na boki. W skrajnych przypadkach płaskostopie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych stóp a nawet kręgosłupa. Dochodzi do obrzęków stóp wynikających z niewłaściwego krążenia krwi, które powodują dużą bolesność a nawet uniemożliwiają chodzenie;
 •  choroba Mortona – charakteryzuje się piekącym bólem między II a III palcem;
 •  ostroga kości piętowej to nasilający się podczas chodzenia ból pięty mogący rozprzestrzeniać się na całą stopę;
 •  haluksy – czyli tzw. koślawe paluchy, dotyczą głównie kobiet i wynikają m.in. z nadwagi i noszenia butów na wysokim obcasie.

Przyczyny bólu stóp – choroby ogólnoustrojowe

Bóle stóp często powodują schorzenia takie jak:

 •  dna moczanowa – podagra;
 •  rwa kulszowa;
 •  neuropatie obwodowe, spowodowane: cukrzycą, przewlekłymi chorobami zapalnymi, niedoborem witamin, alkoholizmem.

 

Ponadto ból stóp może być powikłaniem po przebytej chemioterapii i antybiotykoterapii.

 

W celu podjęcia właściwego leczenia bolących stóp należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiednią terapię. 

Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15