smutna dzewczyna
Flickr/The home of Fixers on Flickr/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Leczenie bulimii – sposoby walki z zaburzeniami odżywiania

Bulimia (żarłoczność psychiczna, bulimia nervosa) to choroba, która dewastuje psychikę i zdrowie. Jej leczenie jest szczególnie trudne z uwagi na częsty opór ze strony osoby leczonej na podejmowane działania naprawcze,co jednak nie wyklucza szansy na wyleczenie.

Bulimia (żarłoczność psychiczna, bulimia nervosa) to choroba, która dewastuje psychikę i zdrowie. Jej leczenie jest szczególnie trudne z uwagi na częsty opór ze strony osoby leczonej na podejmowane działania naprawcze,co jednak nie wyklucza szansy na wyleczenie.

Czym jest bulimia? Po czym ją poznać?

Bulimia jest zaburzeniem odżywiania, które polega na napadach objadania i przejadania się, po których wywołuje się wymioty, zażywa środki przeczyszczające czy wykonuje się forsowne ćwiczenia fizyczne. Objawy bulimii:

  • psychiczne: zły nastrój, rozdrażnienie, stany depresyjne, poczucie wstydu, upokorzenia.
  • fizyczne: nieregularne miesiączki, sucha skóra, zaparcia, pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach, zgrubienia, blizny i rany na zewnętrznej stronie dłoni powstałe na wskutek prowokowania wymiotów (tzw. efekt Russella). Większość osób chorych na bulimię potrafi jednak wywołać wymioty używając jedynie odruchu tłoczni brzusznej. Bulimików charakteryzuje zmęczenie, ospałość, nieprzyjemny zapach z ust i uszkodzenie szkliwa zębów wskutek działania kwasów żołądkowych, opuchlizna twarzy i policzków. Osoby cierpiące na bulimię po zwymiotowaniu często odczuwają tak wielką ulgę, że objadają się ponownie tylko po to, aby móc znów ją poczuć.

Psychoterapia w leczeniu bulimii

Leczenie bulimii nie jest możliwe bez motywacji osoby chorej. Leczenie bulimii musi składać się z terapii psychologicznej, farmakologicznej oraz odbudowania i dożywienia wyniszczonego organizmu. Odsetek osób wyleczonych jest stosunkowo niski i zawiera się w przedziale 30-60%. Aby terapia zakończyła się sukcesem niezbędne są dwa kluczowe czynniki: silnie zmotywowana osoba chora oraz wysoko wykwalifikowany personel medyczny. W psychoterapii bulimii stosuje się następujące metody terapii: terapia skoncentrowana na ciele, interpersonalna, terapia wg modelu Maudsley, rodzinna i poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna; psychoterapia grupowa oraz grupa wsparcia. Terapie te mają służyć odbudowaniu poczucia własnej wartości oraz przywróceniu równowagi emocjonalnej. Terapia poznawczo-behawioralna jest metodą najczęściej stosowaną w leczeniu bulimii.Terapia poznawczo-behawioralna polega przede wszystkim na:zahamowaniu nawyku napadowego objadania się zakończonego wymiotami,

Kasia gotuje z Polki.pl: szybkie ciasto z owocami

próbie zidentyfikowania i nazwania destrukcyjnych myśli i przekonań na swój temat (szczególnie dotyczących wagi, wyglądu i sposobu odżywiania), odkryciu przyczyny autodestrukcyjnych zachowań – dotarcie do źródła problemu.

Farmakologiczne leczenie bulimii

Coraz częściej w terapii bulimii stosowane jest leczenie farmakologiczne. Najlepiej, aby było ono połączone z psychoterapią. W toku badań dowiedziono, że w mózgach osób cierpiących na bulimię występuje deficyt serotoniny. Ten neuroprzekaźnik odpowiada za regulację nastroju, popędów oraz snu. Dlatego do farmakologicznego leczenia bulimii wykorzystywane są antydepresanty. Leki nowej generacji, które przynoszą efekty w terapii zaburzeń odżywania nie są niestety refundowane. Koszt takiego leczenia jest stosunkowo wysoki, jeżeli terapia nie jest refundowana z NFZ. Jednak terapie bezpłatne, to najczęściej długi czas oczekiwania – średnio około 2 miesięcy od momentu diagnozy i skierowania. A w przypadku zaburzeń odżywania bardzo ważny jest szybki czas reakcji i podjęcia właściwych kroków. Godzina prywatnej konsultacji psychologicznej, to wydatek rzędu 70-200 zł. Leki przeciwdepresyjne w większości są refundowane w całości lub częściowo. Leczenie bulimii jest trudne i wymaga wielowymiarowego podejścia, nie wyklucza to jednak szansy na pozytywny efekt.


  • Zaburzenie odżywiania przypominające bulimię to diabulimia. Zobacz, jak się objawia i jak się leczy diabulimię
  • Jedzenie w samotności, nagły spadek wagi czy jednorazowe pochłanianie kilku tysięcy kalorii to objawy zaburzeń odżywiania. Zobacz, czy nie cierpisz na zaburzenia odżywiania
  • Czy wiesz, że zastosowanie zasady gier można wykorzystywać do zmiany zachowań człowieka? Dowiedz się, czym jest grywalizacja i do czego się ją wykorzystuje.

Smutny mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Myśli, emocje, uczucia, zachowania – psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.   Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna szczególnie w oduczaniu fobii, leczeniu nerwic, lęków, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń odżywiania. Podstawowe założenia terapii poznawczo-behawioralnej Psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że temu, czego doświadczamy w życiu, towarzyszą określone: myśli, emocje, odczucia fizjologiczne, zachowania. Każdy z tych czynników jest powiązany z pozostałymi i ma na nie wpływ. Fobie oraz inne zaburzenia psychologiczne często są nabywane wskutek utrwalenia negatywnych wzorców myśli, emocji, uczuć i zachowań związanych z określonym bodźcem lub sytuacją. Wyobraźmy sobie, że osoba, która obawia się publicznych wystąpień, stanęła właśnie przed koniecznością wygłoszenia krótkiego przemówienia do kilkunastu słuchaczy. W takiej sytuacji w głowie tej osoby mogą pojawić się myśli, że nie poradzi sobie z wystąpieniem, zabraknie jej słów, pomyli się, jest do niczego, wszyscy wezmą ją za niekompetentną.   Tego rodzaju myśli mogą sprawić, że ta osoba straci dobry nastrój, stanie się spięta, zacznie się pocić, jej gardło zaciśnie się tak, że nie będzie w stanie mówić pełnym głosem. To sprawi, że poczuje się ona jeszcze gorzej i prawdopodobnie w przyszłości będzie unikać kolejnych wystąpień publicznych, odbierając sobie tym szansę na przełamanie schematu i skorygowanie błędnych wzorców. Jak działa terapia poznawczo-behawioralna? Terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobie, która w niej uczestniczy, rozłożyć problem na czynniki pierwsze . Osoba ta wraz z psychoterapeutą...

Młoda kobieta patrzy się w obiektyw aparatu.
©Nicolas/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia odżywiania u osób chorych na cukrzycę typu I, czyli diabulimia. Jakie są objawy sygnalizujące chorobę?
Bulimia jest znaną chorobą psychosomatyczną. Diabulimia to kolejne zaburzenie odżywiania przypominające bulimię, które dotyczy wyłącznie cukrzyków typu I. Schorzenie polega na zaprzestaniu przyjmowania insuliny w celu utraty masy ciała.

Bulimia jest znaną chorobą psychosomatyczną. Diabulimia to kolejne zaburzenie odżywiania przypominające bulimię, które dotyczy wyłącznie cukrzyków typu I. Schorzenie polega na zaprzestaniu przyjmowania insuliny w celu utraty masy ciała.   Powszechnym problemem, zwłaszcza w grupie nastolatek, są zaburzenia odżywiania m.in. anoreksja i bulimia , będące chorobami psychosomatycznymi. Innym tego rodzaju zaburzeniem jest diabulimia polegająca na pomijaniu przez cukrzyków dawek insuliny w celu utraty masy ciała. Diabulimia: co to za choroba? Pojęcie „diabulimia” powstało z połączenia dwóch słów wywodzących się z języka angielskiego, czyli „diabetes” (cukrzyca) oraz „bulimia” (żarłoczność psychiczna). Choroba dotyczy osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I (cukrzyca insulinozależna) występującą u ludzi młodych – najczęściej w przedziale wiekowym około 10-30 lat. Przyczyną cukrzycy typu I jest uszkodzenie wysp beta trzustki, które produkują insulinę odpowiadającą za obniżanie poziomu cukru we krwi. Leczenie cukrzycy polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek insuliny przed posiłkami. Osoby cierpiące na diabulimię świadomie nie przyjmują insuliny w celu redukcji masy ciała : obniżony poziom insuliny powoduje hiperglikemię (podwyższone stężenie glukozy we krwi), co w konsekwencji prowadzi do glukozurii (wydalania glukozy wraz z moczem) i spadku masy ciała. Diabulimia a bulimia: jakie jest podobieństwo między chorobami? Bulimia jest chorobą psychosomatyczną zaliczaną do zaburzeń łaknienia , która charakteryzuje się występowaniem nawracających epizodów obżarstwa wywołanych poczuciem przymusu jedzenia. W celu zapobiegania przyrostom wagi oraz radzeniem sobie z wyrzutami sumienia wywołanymi objadaniem się osoba chora (po napadach obżarstwa) stosuje...

smutny mężczyzna
©Alen-D/fotolia
Styl życia
Hipochondryk – człowiek stale koncentrujący się na własnym zdrowiu
Hipochondryk jest osobą, która ciągle koncentruje się na własnym zdrowiu, przesadnie analizuje choroby i ponadprzeciętnie często odczuwa ból. Hipochondria jest klasyfikowana jako zaburzenie nerwicowe. Dotyczy 4-9 % populacji.

Hipochondryk jest osobą, która ciągle koncentruje się na własnym zdrowiu, przesadnie analizuje choroby i ponadprzeciętnie często odczuwa ból . Hipochondria jest klasyfikowana jako zaburzenie nerwicowe. Dotyczy 4-9 % populacji. Czynniki wywołujące hipochondrię – silne przeżycia, brak miłości, nadmierny stres Do przyczyn wywołujących hipochondrię można zaliczyć przemoc, nadużycia seksualne, silne przeżycia z okresu dzieciństwa (np. śmierć rodzica, poważną chorobę członka rodziny) . Przyczyną zaburzeń może być także brak dostatecznego ciepła i miłości okazywanych w dzieciństwie. Wówczas nadmierna koncentracja na własnym zdrowiu byłaby sposobem na zainteresowanie sobą osób bliskich. Jej źródłem może być także transferowanie objawów nerwicowych na objawy somatyczne. Osoba, która nie potrafi sobie poradzić z nadmiernym napięciem i stresem , podświadomie buduje sobie wyobrażenie, że lepiej być chorym na ciele niż chorym psychicznie. W tym wypadku hipochondria zastępowałaby klasyczną nerwicę . Hipochondryk – ciągła analiza chorób, lęk przed zachorowaniem Hipochondryk stale koncentruje się na własnym zdrowiu w obawie, że zachoruje na jakąś poważną chorobę. Tkwi w przekonaniu (zbliżonym do paranoi), że cierpi na niezdiagnozowaną chorobę somatyczną. W związku z czym często odwiedza lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów i domaga się licznych badań dodatkowych. Lęk pojawia się pomimo pozytywnych badań i zapewnień lekarzy o dobrym stanie zdrowia. Charakterystyczną cechą jest zmienność skarg i stopnia przekonania o istnieniu rzekomej choroby . Oprócz obaw przed zachorowaniem, hipochondrycy nie widzą możliwości wyleczenia i poradzenia sobie z nieistniejącą chorobą. Są bardzo skupieni na sobie i swoich dolegliwościach. Naturalne reakcje ciała, np. burczenie w brzuchu utożsamiają z objawami nieodkrytej choroby. Negatywnie reagują na...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik