samochody w komisie
©adimas/Fotolia
Styl życia

Czy opłaca się wykup samochodu z leasingu?

Po zakończeniu umowy leasingu samochodu można dokonać jego wykupu. Wykup po leasingu zwykle się opłaca, bo w ramach umowy leasingowej spłacana jest większość wartości samochodu.

Po zakończeniu umowy leasingu samochodu można dokonać jego wykupu. Wykup po leasingu zwykle się opłaca, bo w ramach umowy leasingowej spłacana jest większość wartości samochodu.

 

Leasing samochodu na firmę może być znacznie korzystniejszą opcją od zakupu go ze środków własnych. Jeśli jednak po zakończeniu umowy leasingu chcemy zachować samochód, konieczne jest przeniesienie jego własności, co może wiązać się z obowiązkiem dodatkowej opłaty na rzecz finansującego.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto z truskawkami

Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy

Tradycyjna forma leasingu zakłada spłatę prawie całej wartości samochodu w trakcie trwania umowy poprzez miesięczne raty. Po zakończeniu takiej umowy firma może wykupić przedmiot umowy za ustaloną wcześniej kwotę, zwykle stosunkowo niską, wynoszącą od 1 do 25-30% wartości samochodu. Nie opłaca się więc w takiej sytuacji nie wykupić auta na własność, bowiem samochód został już prawie w pełni spłacony.

 

Możliwe są jednak inne propozycje leasingowe, przy których cena wykupu jest stosunkowo wysoka i stanowi realną wartość pojazdu w momencie końca umowy leasingowej. W zamian za to przez okres leasingu samochodu spłaca się w gruncie rzeczy jedynie utratę wartości samochodu. Miesięczne raty są wówczas znacznie niższe w porównaniu do rat tradycyjnego leasingu. W takiej sytuacji korzystne będzie niewykupywanie samochodu po zakończeniu trwania umowy.

Przeniesienie własności bez wykupu

Kodeks cywilny (zobacz tekst ustawy) przewidział również opcję, w której leasingodawca zobowiąże się, iż po zakończeniu okresu trwania umowy przeniesie własność samochodu na drugą osobę bez dodatkowego świadczenia, czyli bez uiszczania kwoty wykupu. W takiej sytuacji, aby transakcja mu się opłaciła, zadba o to, aby raty pokryły w pełni wartość samochodu. W praktyce więc i tak zapłacimy pełną kwotę. Warto jednak pamiętać o możliwości wynegocjowania takiej opcji, jeśli raty leasingowe są wysokie, a zależy nam na zachowaniu samochodu po zakończeniu umowy.

kobieta i mężczyzna w samochodzie
©michaeljung/Fotolia
Styl życia
Co reguluje umowa leasingu?
Umowa leasingu reguluje: przedmiot leasingu, wynagrodzenie dla leasingodawcy, okres trwania umowy. Bez uregulowania na piśmie tych kwestii umowa leasingu nie będzie ważna.

Umowa leasingu reguluje: przedmiot leasingu, wynagrodzenie dla leasingodawcy, okres trwania umowy. Bez uregulowania na piśmie tych kwestii umowa leasingu nie będzie ważna. Komu przydaje się leasing? Jeśli chcemy kupić samochód lub inny drogi przedmiot na firmę, a nie chcemy ponosić wysokich jednorazowych kosztów, umowa leasingu może być dobrym rozwiązaniem . Żeby skorzystać w pełni z możliwości odliczeń podatkowych związanych z leasingiem trzeba wiedzieć, co konkretnie reguluje umowa podpisywana z leasingodawcą. Umowa leasingu w kodeksie cywilnym: treść stosunku prawnego Umowa leasingu jest rozwiązaniem prawnym stosunkowo nowym – sięgającym 2000 roku. Wprowadzenie do kodeksu cywilnego (zobacz tekst ustawy ) umowy leasingu zostało wymuszone przez praktykę gospodarczą. Obecnie kodeks reguluje treść tego stosunku cywilnoprawnego oraz elementy umowy leasingu.   Do essentialia negotii takiej umowy, czyli elementów przedmiotowo istotnych, bez których umowa ta nie może istnieć, należy: określenie rzeczy, która ma stanowić przedmiot leasingu oraz jej zbywcę, ustalenie wysokości wynagrodzenia pieniężnego należnego finansującemu i wysokość poszczególnych jego rat, oraz ustalenie okresu, na jaki umowa jest zawarta. W praktyce jednak strony regulują w niej znacznie więcej kwestii, tak, aby jednoznacznie ustalić wzajemne prawa i obowiązki . Swoboda kontraktowania jednak zawsze powinna uwzględniać ustalone ustawą granice. Zgodnie z przepisami kodeksowymi, leasingodawca, czyli finansujący, jest zobowiązany: nabyć, w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa, daną rzecz od konkretnego zbywcy, na warunkach określonych w umowie zawartej z leasingobiorcą, oraz oddać tę rzecz do korzystania leasingobiorcy, lub też do korzystania i pobierania pożytków, przez określony w umowie czas. Korzystający zaś zobowiązany jest:...

kierownica samochodu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co to jest leasing i czego może dotyczyć?
Umowa leasingu jest jedną z cywilnoprawnych umów nazwanych, ujętych w ramy prawne w kodeksie cywilnym. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał, jest też narzędziem optymalizacji podatkowej.

Umowa leasingu jest jedną z cywilnoprawnych umów nazwanych, ujętych w ramy prawne w kodeksie cywilnym. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał, jest też narzędziem optymalizacji podatkowej.   Leasing może dotyczyć zarówno ruchomości jak i nieruchomości. Co to jest leasing? Umowa leasingu jest jedną z umów cywilnoprawnych przewidzianych przez kodeks cywilny (zobacz tekst ustawy ). W ramy prawne ujęta została w wyniku nowelizacji kodeksu w 2000 roku.   W ramach tego stosunku jedna ze stron (finansujący, leasingodawca), w zakresie działania swojego przedsiębiorstwa, przekazuje drugiej osobie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo korzystania z danej rzeczy, którą leasingodawca zobowiązał się nabyć od oznaczonego zbywcy, przez okres określony w umowie leasingu , w zamian za ustalone raty leasingowe.   Co to faktycznie znaczy? Leasingobiorca chce kupić np. konkretną maszynę, w ściśle określonym sklepie. Leasingodawca (finansujący) dokonuje wskazanego zakupu i przekazuje leasingobiorcy maszynę do wykorzystywania przez np. pięć lat . Leasingobiorca za korzystanie z maszyny będzie płacił finansującemu (leasingodawcy) raty. Przejście przedmiotu leasingu na własność leasingobiorcy Można zastrzec w umowie, że po upływie określonego terminu leasingodawca przeniesie na leasingobiorcę, bez dodatkowego świadczenia, własność rzeczy. Wówczas korzystającemu przysługuje roszczenie o przeniesienie na niego własności tej rzeczy . Oznacza to, że po upływie okresu leasingu korzystający z maszyny staje się jej właścicielem.   Ze względu na to, że raty leasingowe są zasadniczo wyższe niż cena za wynajem , leasingobiorca zapewnia sobie w ten sposób przejście zakupionej rzeczy na jego własność, po upływie okresu leasingu. Dzięki temu leasing staje się źródłem finansowania zakupów...

para w samochodzie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy opłaca się wziąć samochód osobowy w leasing?
Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy.

Umowa leasingu polega na tym, że jedna strona udostępnia do użytkowania rzecz drugiej stronie, która w zamian opłaca raty leasingowe. Jest to rozwiązanie korzystne z tego względu, iż w niewielkim stopniu angażuje własny kapitał. Możliwy jest leasing operacyjny i leasing finansowy. Leasing samochodu czy zakup na fakturę? Wybór najodpowiedniejszego w danym przypadku sposobu nabycia samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości majątkowe, rodzaj prowadzonej działalności, korzyści podatkowe i każdorazowo dokonać kalkulacji opłacalności obu opcji. Zakup samochodu na fakturę W przypadku zakupu samochodu na fakturę konieczne jest jednorazowe sfinansowanie zakupu, co może być dużym obciążeniem dla firmy. Ujęcie tego wydatku bezpośrednio w kosztach firmy nie jest możliwe. Należy poddać taki zakup rozłożonej w czasie amortyzacji. Leasing samochodu W przypadku umowy leasingu samochodu osobowego nie musimy ponosić jednorazowych kosztów zakupu samochodu, koszty rozłożone są na raty, po których spłaceniu będziemy mieć możliwość wykupu samochodu z leasingu za stosunkowo niską kwotę. W praktyce zapłacimy więc pełną wartość samochodu, nie musząc brać kredytu czy wykładać znacznej kwoty ze środków własnych. Leasing operacyjny i leasing finansowy Wśród dostępnych opcji znajduje się leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, wówczas przedmiot umowy pozostanie składnikiem majątku finansującego , który będzie zobowiązany do dokonywania amortyzacji. Przy leasingu finansowym to leasingobiorca będzie zaliczał przedmiot umowy do własnych środków trwałych oraz poddawał go odpisom amortyzacyjnym.   W przypadku leasingu operacyjnego niższe są koszty na początku okresu,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik