Reklama

Po zakończeniu umowy leasingu samochodu można dokonać jego wykupu. Wykup po leasingu zwykle się opłaca, bo w ramach umowy leasingowej spłacana jest większość wartości samochodu.

Reklama

Leasing samochodu na firmę może być znacznie korzystniejszą opcją od zakupu go ze środków własnych. Jeśli jednak po zakończeniu umowy leasingu chcemy zachować samochód, konieczne jest przeniesienie jego własności, co może wiązać się z obowiązkiem dodatkowej opłaty na rzecz finansującego.

Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu okresu trwania umowy

Tradycyjna forma leasingu zakłada spłatę prawie całej wartości samochodu w trakcie trwania umowy poprzez miesięczne raty. Po zakończeniu takiej umowy firma może wykupić przedmiot umowy za ustaloną wcześniej kwotę, zwykle stosunkowo niską, wynoszącą od 1 do 25-30% wartości samochodu. Nie opłaca się więc w takiej sytuacji nie wykupić auta na własność, bowiem samochód został już prawie w pełni spłacony.

Możliwe są jednak inne propozycje leasingowe, przy których cena wykupu jest stosunkowo wysoka i stanowi realną wartość pojazdu w momencie końca umowy leasingowej. W zamian za to przez okres leasingu samochodu spłaca się w gruncie rzeczy jedynie utratę wartości samochodu. Miesięczne raty są wówczas znacznie niższe w porównaniu do rat tradycyjnego leasingu. W takiej sytuacji korzystne będzie niewykupywanie samochodu po zakończeniu trwania umowy.

Reklama

Przeniesienie własności bez wykupu

Kodeks cywilny (zobacz tekst ustawy) przewidział również opcję, w której leasingodawca zobowiąże się, iż po zakończeniu okresu trwania umowy przeniesie własność samochodu na drugą osobę bez dodatkowego świadczenia, czyli bez uiszczania kwoty wykupu. W takiej sytuacji, aby transakcja mu się opłaciła, zadba o to, aby raty pokryły w pełni wartość samochodu. W praktyce więc i tak zapłacimy pełną kwotę. Warto jednak pamiętać o możliwości wynegocjowania takiej opcji, jeśli raty leasingowe są wysokie, a zależy nam na zachowaniu samochodu po zakończeniu umowy.

Reklama
Reklama
Reklama