Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
sery i oliwki
Flickr/Nate Steiner/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Masz ciężki egzamin przed sobą? Witamina B12 pomoże w nauce!

Witamina B12 wpływa korzystnie na koncentrację i pamięć. Nie zapomnij o niej, gdy masz przed sobą czas intensywnej nauki. Poznaj jej właściwości.

Witamina B12 wpływa korzystnie na koncentrację i pamięć. Nie zapomnij o niej, gdy masz przed sobą czas intensywnej nauki. Poznaj jej właściwości.

 

Witamina B12 (kobalamina) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich komórek organizmu człowieka, a w szczególności struktur układu nerwowego. Wraz z witaminą B1, B2, B6, kwasem foliowym, cynkiem oraz magnezem wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywania. Warto więc wiedzieć, jak wpływa na naszą pamięć oraz w jakich produktach znajdziemy jej najwięcej.

Za co odpowiedzialna jest witamina B12?

Kobalamina bierze udział w skomplikowanych procesach biochemicznych zachodzących w neuronach naszego układu nerwowego, przez co odgrywa ważną rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania. Ponadto ułatwia koncentrację oraz pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej przy długotrwałym stresie. Z tego też względu warto zwrócić uwagę, aby nie zabrakło jej w naszej codziennej diecie. Skutki takiego stanu mogą być bardzo poważne.

Brak witaminy B12 jest szkodliwy

Witamina B12 odkładana jest w wątrobie i nerkach, dlatego objawy jej niedoboru mogą ujawnić się dopiero po kilku latach stosowania niewłaściwej diety. Brak kobalaminy powoduje bardzo poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Jednym z najgroźniejszych jest niedokrwistość megaloblastyczna i anemia złośliwa. Niedobór kobalaminy skutkuje również szeregiem objawów ze strony układu nerwowego – apatią, rozdrażnieniem, dezorientacją, zaburzeniami pamięci, koncentracji czy logicznego myślenia.

Kto jest najbardziej narażony na niedobory witaminy B12?

Osoby będące na diecie wegańskiej i wegetariańskiej powinny najbardziej zwracać uwagę na obecność witaminy B12 w codziennych posiłkach. Także osoby starsze, przewlekle chore, używające środków na nadkwasotę (zgagę), czy nadużywające alkoholu. Coraz częściej zdarza się, że na awitaminozę cierpią również osoby ogólnie zdrowe, nie stosujące żadnej diety. Dlatego każdy powinien zwracać uwagę na ilość dostarczanej w pożywieniu witaminy B12 i ewentualnie zastosować dodatkową suplementację.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12?

Uznaje się, że dzienna dawka witaminy, jaką powinny dostarczać z pożywieniem osoby dorosłe to 2 µg. Nieco większe zapotrzebowanie występuje u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia.

Gdzie szukać witamy B12?

Głównymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, podroby (zwłaszcza wątroba i nerki), niektóre ryby (makrela) i owoce morza. Można ją znaleźć także w jajach, mleku i jego przetworach. W jadłospisie nie powinno także zabraknąć brokułów, szpinaku, warzyw strączkowych oraz produktów na bazie drożdży. Na rynku dostępne są także produkty specjalnie fortyfikowane witaminą B12 (m.in. mleko roślinne, jogurty sojowe, płatki śniadaniowe), które również mogą pomóc w dostarczeniu dziennego zapotrzebowania. Warto natomiast wiedzieć, że wysoka temperatura oraz działanie promieni słonecznych niszczą znaczną część zawartej w produktach witaminy. Bardzo ważna jest także informacja, że jednoczesne przyjmowanie dużych dawek witaminy C może zaburzać wchłanianie kobalaminy.


  • Masz problem z utrzymaniem właściwego poziomu cholesterolu we krwi, może brakuje ci niacyny? Dowiedz się w jakich produktach znajduje się witamina PP.
  • Kobiety pomiędzy 19 a 25 rokiem życia przy umiarkowanej aktywności fizycznej powinny spożywać 800 µg witaminy A. Sprawdź, ile wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminy.
  • Doskwierają ci problemy ze strony układu trawiennego? Przeanalizuj swój jadłospis, może brakuje w nim witaminy K.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Witamina b12
© natchas/Fotolia.com
Styl życia
Witamina B12 – czy weganie i wegetarianie powinni ją suplementować i dlaczego? Objawy i skutki niedoboru B12
Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (głównie przetworach mlecznych, rybach morskich i wołowinie) - wegetarianie mogą dostarczyć pewne jej ilości wraz z pożywieniem, natomiast weganie nie mają na to szansy, dlatego muszą ją suplementować. Niedobór witaminy B12 jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.

Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (głównie przetworach mlecznych, rybach morskich i wołowinie) -  wegetarianie mogą dostarczyć pewne jej ilości wraz z pożywieniem, natomiast weganie nie mają na to szansy, dlatego muszą ją suplementować. Niedobór witaminy B12 jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.   W kwestii suplementacji witaminy B12 przez wegan i wegetarian specjaliści są podzieleni. Jedni twierdzą, że bezwzględnie potrzebne jest jej dostarczanie z pożywieniem i suplementami witaminowymi , drudzy natomiast optują za tym, że organizm poradzi sobie sam w jej dostarczaniu.  Rola witaminy B12 i objawy jej niedoboru B12 bierze udział w wielu bardzo istotnych procesach, do których należą: •    metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, •    produkcja czerwonych krwinek, •    prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego w tym również mózgu.   Nawet niewielkie, ale przewlekłe niedobory B12 mogą prowadzić do: •    apatii i chronicznego zmęczenia , •    stanów obniżonego nastroju i depresji, •    zaparć, •    bladości skóry, •    suchości błon śluzowych, •     niedokrwistości , •    zaburzeń równowagi hormonalnej.   Poważne niedobory tego składnika objawiają się sygnałami ze strony układu nerwowego. Są to:  •    mrowienie i drżenie kończyn,  •    zaburzenia czucia,  •     omdlenia ,  •    zawroty głowy utrudniające normalne funkcjonowanie,  •    halucynacje, a nawet psychoza.  Warto wykonać badania oznaczające poziom B12 , szczególnie, gdy zauważa się występowanie dwóch lub więcej z powyższych symptomów.  Suplementacja i dzienne zapotrzebowanie witaminy B12 Nadmiar kwasu foliowego w organizmie może maskować niedobory B12 , dlatego przed rozpoczęciem suplementacji...

owoc granatu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminy?
Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest inne u dzieci, młodzieży, osób dorosłych, kobiet, mężczyzn, a także kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest inne u dzieci, młodzieży, osób dorosłych, kobiet, mężczyzn, a także kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.   Dzienne zapotrzebowanie na witaminy uzależnione jest od wieku, płci oraz intensywności aktywności fizycznej. Zmienia się także w czasie ciąży i podczas karmienia piersią . Poniżej znajdują się przykłady dziennego zapotrzebowania na witaminy ustalone zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ( zobacz normy ). Kobiety pomiędzy 19 a 25 rokiem życia przy umiarkowanej aktywności fizycznej Witamina A – 800 µg Witamina E – 10 µg Witamina C – 70 mg Witamina B1 – 1,9 mg Witamina B2 – 1,8 mg Witamina B6 – 2,0 mg Witamina B12 – 3,0 µg Niacyna – 21 mg Kobiety karmiące Witamina A – 1600 µg Witamina E – 14 µg Witamina C – 100 mg Witamina B1 – 2,2 mg Witamina B2 – 2,6 mg Witamina B6 – 2,9 mg Witamina B12 – 4,0 µg Niacyna – 23 mg Mężczyźni pomiędzy 19. a 25. rokiem życia przy dużej aktywności fizycznej Witamina A – 1000 µg Witamina E – 10 µg Witamina C – 70 mg Witamina B1 – 2,0 mg Witamina B2 – 2,8 mg Witamina B6 – 2,6 mg Witamina B12 – 3,0 µg Niacyna – 25 mg Produkty spożywcze nie są w stanie dostarczyć niezbędnej ilości witaminy D , dlatego normy dla niej nie są ustalone. Wyjątkiem będą tutaj osoby powyżej 60. roku życia oraz niemowlęta i dzieci, ponieważ mają większe zapotrzebowanie na tę witaminę i powinny dodatkowo przyjmować zawierające ją suplementy diety. Witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wpływem ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Normy dotyczące spożycia witaminy K przez osoby dorosłe również nie są wskazane, gdyż zapotrzebowanie na tę witaminę w organizmie człowieka jest niewielkie i jest ona najczęściej...

pokrzywa
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Witamina B3 na nerwy, trzustkę, cholesterol i na zdrową skórę
Witamina PP, zwana także niacyną i witaminą B3 należy do koenzymów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Poznaj ich działanie a zobaczysz jak szczególne zastosowanie mają w organizmie człowieka.

Witamina PP, zwana także niacyną i witaminą B3 należy do koenzymów, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Poznaj ich działanie a zobaczysz jak szczególne zastosowanie mają w organizmie człowieka. Funkcja witaminy PP Witamina PP, czyli B3 bierze udział w metabolicznych przemianach węglowodanów, które uwalniają energię. Jest odpowiedzialna za właściwą pracę układu nerwowego, bierze udział w syntezie hormonów steroidowych tarczycy i trzustki. Ponadto reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi. Przyczynia się do zachowania właściwego stanu skóry. Źródła występowania witaminy PP Witamina B3 przeważnie występuje w mięsie, rybach, nasionach zbóż, drożdżach i orzeszkach ziemnych. Jest obecna, ale już w mniejszych ilościach w mleku, jajkach i zielonych liściastych warzywach, tj. sałata, koperek, natka pietruszki, szczaw czy szpinak. Znikomą ilość niacyny odnajdziesz jeszcze w kawie czy herbacie. Objawy niedoboru witaminy B3: częste bóle głowy; pojawienie się bezsenności;  wybuchy agresji i złości; trudność w zapamiętywaniu; występowanie chorób skórnych; większa wrażliwość na promienie UV.   Niedobór niacyny może być skutkiem chorób nowotworowych, a także powikłań chorób dotyczących układu pokarmowego. Przyczyną zbyt małej ilości niacyny są niedożywienia, alkoholizm, stosowanie diety, która nie zawiera tej witaminy oraz zażywanie leków na gruźlicę. Niedobór niacyny przyczynia się do powstania pelagry, inaczej nazywanej rumieniem lombardzkim. Choroba objawia się wysypką na skórze, problemami w układzie pokarmowym i bólem głowy. Dodatkowo może przejawiać się trudnościami w zapamiętywaniu i zachowaniu koncentracji. Rumień lombardzki jest chorobą...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner