Reklama

Woda z nosa u psa lub śluzowata wydzielina, może być objawem podekscytowania. Jeżeli symptomom tym towarzyszą: kaszel, odruchy wymiotne, gorączka i ogólne osłabienie pupila, konieczna jest, jak najszybsza wizyta u weterynarza.

Reklama

Rasy szczególnie narażone i podatne na infekcje nosa to, te posiadające miękką chrząstkę, płaski pysk i wysuniętą żuchwę. Kapanie z nosa utrzymujące się przez kilka godzin, może być objawem poważnych infekcji, alergii lub obecności ciała obcego w nosie.

Objawy i przyczyny wycieków z nosa u psa

Katar u psów jest zazwyczaj objawem poważnej choroby lub stanu zapalnego. Rodzaj infekcji można zdiagnozować na podstawie konsystencji, lokalizacji i barwy wydostającej się z nosa wydzieliny.

  • Wodnista, przezroczysta lub jasna wydzielina. Charakterystyczna jest w przypadku: alergii, kataru i wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa.
  • Lepka i ciągnąca wydzielina oraz towarzyszący jej odruch wymiotny i odchrząkiwanie. Charakterystyczna jest, w przypadku bakteryjnych lub grzybiczych zapaleń śluzówki nosa.
  • Wydzielina z jednego nozdrza wymieszana z krwią, śluzem i innymi płynami fizjologicznymi. Pies może też bardzo często kichać lub mieć nawracające krwotoki z nosa. Charakterystyczna jest, w przypadku obecności ciał obcych lub istnienia guzów.
  • Nawracające, samoistne lub będące wynikiem urazu głowy, krwotoki z nosa. Charakterystyczne są, w przypadku choroby von Willebranda i hemofilii.

Objawy i leczenie kataru u psa

Katar u psa, oprócz wodnistej wydzieliny z nosa, daje następujące symptomy:

  • gorączka,
  • osowiałość,
  • senność,
  • częste i intensywne kichanie,
  • kaszel.

Leczenie kataru u psa polega przede wszystkim na wizycie u specjalisty, postawieniu diagnozy i dobraniu odpowiedniej terapii. W tym czasie zapewnij swojemu czworonogowi spokój, dostęp do wody i ciepło. Po powrocie ze spaceru – jeżeli na dworze jest zimno i wilgotno, koniecznie osusz jego sierść i owiń go kocem.

Ludzkie wirusy grypy nie są groźne dla psów. Mają one jednak swój psi odpowiednik. Psia grypa objawia się żółtą wydzieliną z nosa, gorączką i osłabieniem zwierzęcia. Konieczna jest wówczas konsultacja weterynaryjna.

Jeżeli twój pies ma katar, nigdy nie lecz go na własną rękę, ani nie podawaj mu leków przeznaczonych dla ludzi. Natychmiast, po zauważeniu niepokojących objawów, udaj się z pupilem do weterynarza. Unikaj też kontaktu swojego psa z innymi zwierzętami, ponieważ katar jest bardzo zaraźliwy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama