Wazopresyna: funkcje i wytwarzanie hormonu antydiuretycznego
Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny jest produkowany przez podwzgórze. Wydziela go i magazynuje przysadka mózgowa, a dokładniej jej tylny płat. Wazopresyna reguluje gęstość moczu oraz ciśnienie tętnicze.
Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny jest produkowany przez podwzgórze. Wydziela go i magazynuje przysadka mózgowa, a dokładniej jej tylny płat. Wazopresyna reguluje gęstość moczu oraz ciśnienie tętnicze.
Wazopresyna to hormon białkowy i jak większość z nich pełni funkcję regulacyjną. Jej wydzielanie może być zwiększone przez bodźce pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego. Zazwyczaj jest to związane z bólem lub stresem.
Wydzielanie wazopresyny
Wazopresyna może być wydzielana w większych niż zazwyczaj ilościach podczas stosowania niektórych leków. Do grupy preparatów zwiększających stężenie wazopresyny należą: winkrystyna, chlorpropamid, morfina i cyklofosfamid.
Osoby, które spożywają duże ilości alkoholu mają obniżone wydzielanie wazopresyny.
Poziom wazopresyny zależy również od hormonów, takich jak adrenalina, kortyzol oraz hormony płciowe.
Hormon antydiuretyczny jest wydzielany w większych ilościach w czasie snu. Wazopresyna jest produkowana, kiedy ciśnienie tętnicze obniża się. Podczas wytwarzania hormonu zwiększa się stężenie angiotensyny II i rośnie ciśnienie osmotyczne.
Za co odpowiada wazopresyna?
Wazopresyna odpowiada za zagęszczanie moczu. Wpływa na resorpcję, a więc zwrotne wchłanianie wody. Odzyskiwanie wody wraz z jonami sodu odbywa się w kanalikach nerkowych.
Hormon antydiuretyczny podwyższa też ciśnienie tętnicze. Dzieje się to na skutek skurczu mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych. Duże stężenia wazopresyny działają obkurczająco na mięśnie gładkie wyścielające przewód pokarmowy oraz macicę.
Wazopresyna ma udział w wytwarzaniu TSH (hormonu tarczycowego), ACTH (hormonu pobudzającego wydzielanie kortyzolu) i GH (hormonu wzrostu).
Antydiuretyczny hormon bierze udział w procesach termoregulacji ciała. Dodatkowo reguluje rytm biologiczny i uczucie pragnienia.
Poziom wazopresyny w organizmie
Zbyt niski poziom wazopresyny powoduje moczówkę prostą. Ta choroba charakteryzuje się nadmiernym wydalaniem moczu. Należy zwrócić uwagę na wazopresynę, kiedy z moczem pozbywamy się ponad 3 litrów płynów w ciągu doby. Symptomem moczówki prostej jest także pragnienie, którego nie można zaspokoić, czyli polidypsja.
Zbyt wysoki poziom wazopresyny wywołuje Zespół Schwartza-Barttera. Jego objawy to przede wszystkim pojawienie się nudności, bóle głowy, osłabienie i apatia.
Nadmierne ilości wazopresyny mogą też oznaczać rozwijające się choroby: raka płuc, gruźlicę lub niewydolność serca.
- Słyszałeś o tym superhormonie? Poznaj DHEA, czyli hormon młodości.
- Zobacz, jakie choroby można wykryć dzięki temu badaniu. Dowiedz się więcej o hormonie ACTH jego działaniu. Sprawdź, kiedy wykonać badanie jego poziomu we krwi.