W mieszkaniach w bloku zazwyczaj łazienki nie mają dużych wymiarów. Trzeba zatem podjąć decyzję o wyborze pomiędzy prysznicem a wanną. Warto wcześniej zastanowić się, które z tych urządzeń będzie praktyczniejsze.

Reklama

Dlaczego warto kupić prysznic do łazienki?

Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca i z tego względu wybierana jest do małych pomieszczeń. Kabina o wymiarach 80 na 80 centymetrów zajmuje dwa razy mniejszą powierzchnię niż wanna.

Umycie się pod prysznicem jest tańsze niż kąpiel w wannie. Przy korzystaniu z prysznica, zużycie wody wynosi średnio 30 litrów na jedną kąpiel, co stanowi 1/3 tego, co wykorzystuje się podczas kąpieli w wannie.

Zobacz także

Kąpiel pod prysznicem zajmuje mniej czasu niż kąpiel w wannie, co jest istotne w przypadku większej liczby domowników. Dzięki natryskom skraca się czas poświęcany na higienę, co nie jest bez znaczenia dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Korzystanie z kabiny prysznicowej jest wygodniejsze dla starszych osób, które mogą mieć problem z wejściem do wanny. W kabinie nie ma wysokiego progu, który mógłby dla nich stanowić barierę.

Głęboki brodzik, który ma przelew typu wannowego, jest bezpieczniejszy, ponieważ niweluje ryzyko poślizgnięcia się w trakcie brania prysznica.

Dlaczego warto zamontować wannę w łazience?

Dzięki wannie można korzystać z uroków długich, relaksujących kąpieli w wannie wypełnionej pianą i olejkami.

Wanna jest przydatna do kąpania małych dzieci. Łatwiej jest umyć dziecko w wannie niż pod prysznicem.

Jeżeli wanna jest obudowana, można pod nią wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie środków czystości lub misek.

Wannę łatwiej jest utrzymać w czystości niż kabinę prysznicową. Wynika to z faktu, że na ścianach prysznica łatwiej osadza się kamień.

Reklama

Kompromis pomiędzy wanną a prysznicem

Można kupić kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem. Będzie on spełniał funkcję wanny. Można też do wanny zainstalować parawan nawannowy, który jest dostępny w komplecie z wanną lub osobno. Wybierać można spośród parawanów uchylnych i składanych. Zazwyczaj wykonane są ze szkła hartowanego.

Reklama
Reklama
Reklama