Szara łazienka z wanną
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Mała łazienka na poddaszu ze skosami – praktyczna aranżacja

Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:

Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:

 

1. Oceń powierzchnię łazienki metodą praktyczną.

Projekt pomieszczenia na poddaszu nie wystarczy, by stwierdzić, czy można w nim zrobić wygodną łazienkę. Zwykle jest tam podawana jedynie powierzchnia podłogi, która jednak nie daje pełnej informacji o swobodzie poruszania się po pomieszczeniu. Przed zaplanowaniem łazienki pole manewru warto więc ocenić, sprawdzając, na jak dużej powierzchni można stanąć bez pochylania głowy. Przyjmuje się, że powierzchnia użytkowa w przestrzeni (czyli taka, gdzie wysokość wynosi co najmniej 190 cm) powinna mieć ok. 2 m2. Jeśli pomieszczenie nie spełnia takich wymogów, warto zmienić plany i urządzić tam np. sypialnię – tam można ustawiać meble w różnych konfiguracjach, natomiast zamontowanie armatury łazienkowej sprawia, że nie można zmienić już rozmieszczenia urządzeń sanitarnych.

 

2. Trzymaj pion (kanalizacyjny).

Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, trzeba starać się, aby znajdowały się one jak najbliżej pionu kanalizacyjnego (nie dalej niż 1 m). Im dalej od niego, tym dłuższe przyłącza trzeba wykonać. Należy też pamiętać o tym, by odpływ znajdował się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Kiedy wanna lub prysznic znajdują się zbyt daleko, trzeba czasem umieszczać je na lekkim podwyższeniu, by odpływ działał, jak należy, a to nastręcza wielu trudności, zwłaszcza w przypadku prysznica, który w łazience na poddaszu często od sufitu dzieli dosłownie kilka centymetrów.

 

3. Wybierz wannę – jest praktyczniejsza niż kabina.

Pod skosem najlepiej sprawdza się wanna. Taka bez nóżek ma max. 50 cm wysokości. Można ją więc dosunąć nawet do bardzo niskiej ściany. Trzeba jednak pamiętać, by na środku wanny sufit był w odległości 110 cm od jej powierzchni, bo tyle przeciętnie wynosi wysokość siedzącego w wannie człowieka. Wygodny dostęp do wanny zapewnia zostawienie przy niej wolnej przestrzeni o powierzchni 70x110 cm. Przed wanną, aby można było swobodnie wytrzeć się ręcznikiem, sufit musi być na wysokości ok 210 cm. Kabina jest dużo bardziej problematyczna, bo wymaga większej przestrzeni – pod sufitem o wysokości 210 cm trzeba zmieścić brodzik o wymiarach ok. 80x90 cm, a oprócz tego przewidzieć wolną przestrzeń na wytarcie się, jak w przypadku wanny.

 

4. Sedes umieść przy tej samej ścianie, co wannę.

Sedes najlepiej umieścić przy tej samej lub podobnej ścianie, co wannę, bo wymaga on podobnego metrażu. Stojący mierzy ok. 80 cm, a wiszący – 130 cm. Trzeba do tego dodać jeszcze wysokość siedzącego człowieka i przewidzieć wolną przestrzeń bezpośrednio przed sedesem, by można było swobodnie usiąść.

 

5. Umywalkę zaplanuj przy najwyższej ścianie.

Aby powiesić umywalkę, do której będzie swobodny dostęp, wystarczy ściana o wysokości 90 cm, jednak to właśnie nad umywalkami w łazienkach najczęściej montuje się lustra – jest to związane nie tylko z praktycznością, ale i z oszczędnością miejsca. Jeśli więc w łazience na poddaszu znajduje się jakaś ściana o wysokości 200 cm, powinna ona zostać przeznaczona właśnie na umywalkę z lustrem.

 

6. Dodaj swojej łazience metrażu kilkoma prostymi trikami.

Małą łazienkę na poddaszu optycznie powiększy jasna kolorystyka – warto zdecydować się na biele i beże, które można połączyć z brązowymi dodatkami. Przestrzeń wydaje się dużo większa także dzięki białym fugom, które rzucają się w oczy zwłaszcza skontrastowane z gresem. Do dekoratorskich trików powiększających przestrzeń należy też ukośne układanie płytek. Świetnie sprawdza się również podzielenie ścian na kilka pasów, np. od dołu – wysoka listwa, pasek płytek, pasek ściany z wyżłobionymi półkami, pasek winylowej tapety i powierzchnia skosu. Pomóc może także montaż dużych luster, zwłaszcza tych dopasowanych do kształtu skosu. 

kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia
Styl życia
Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?
Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej. Powierzchnia poddasza Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.   Ważna jest także wysokość pomieszczenia . Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna. Światło na poddaszu Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu. Wentylacja w kuchni na poddaszu Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza....

wnętrze pokoju na poddaszu
Flickr/eren {sea+prairie}/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Aranżacja pokoju na poddaszu
Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części.

Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części. Eksponowanie skosów i belek W czasie aranżowania pokoju na poddaszu nie powinno się ukrywać takich elementów jak skosy czy belki. Tworzą one niepowtarzalny klimat tej przestrzeni. Warto zrezygnować ze stropu, aby wyeksponować elementy konstrukcyjne. Oświetlenie w pokoju na poddaszu Jeśli sufit jest wysoki, można zdecydować się umieścić w centralnym punkcie pokoju żyrandol, w innej sytuacji trzeba wybrać oświetlenie punktowe – halogenowe i ledowe. Trzeba także pomyśleć o oświetleniu zakamarków, do których nie dociera światło górne. Przydatne będą lampy podłogowe i kinkiety. Najlepiej, by w pokoju na poddaszu zamontowane zostały okna połaciowe , które wpuszczają do pomieszczenia dwa razy więcej światła niż takich samych rozmiarów okna pionowe. Do pokoju na poddaszu powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Liczbę okien należy dostosować do typu pokoju – w sypialni potrzeba mniej światła niż w pokoju dziecka do nauki. Długość okna dobiera się do kąta nachylenia dachu – im bardziej płaski dach, tym dłuższe okno. Warto też pamiętać, że kilka okien równo rozmieszczonych lepiej doświetli wnętrze niż jedno duże okno. Kolorystyka ścian pokoju na poddaszu Wybór kolorów do pokoju na poddaszu jest uzależniony od światła. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, to nie ma potrzeby dodatkowo go powiększać, zatem można zdecydować się na ciemniejszy kolor ścian. Inaczej jest na poddaszu, które jest...

Remont łazienki
© kange_one/Fotolia.com
Styl życia
O czym warto pamiętać planując remont łazienki
Remont łazienki to przedsięwzięcie, które przebiegnie szybko i bezproblemowo, gdy dokładnie je zaplanujemy. Kolejność wykonywania poszczególnych prac jest w tym wypadku bardzo istotna.

Remont łazienki to przedsięwzięcie, które przebiegnie szybko i bezproblemowo, gdy dokładnie je zaplanujemy. Kolejność wykonywania poszczególnych prac jest w tym wypadku bardzo istotna.   Pamiętajmy o tym, aby wszelkie prace hydrauliczne czy elektryczne powierzać specjalistom. Krok 1: Plan, kosztorys i ustalenie kolejności prac remontu łazienki To, jakie mamy wyobrażenie o idealnie wyglądającej łazience, musimy niestety skonfrontować z możliwościami przestrzennymi tego pomieszczenia oraz zasobnością portfela. Dokładny kosztorys i orientacja w cenach poszczególnych elementów wyposażenia dadzą nam pełny obraz tego, jak będzie wyglądała łazienka po remoncie. Warto planować wszystko z dużym wyprzedzeniem. Wówczas mamy możliwość na dokładne przewertowanie wielu ofert i znalezienie np. wymarzonej wanny w promocyjnej cenie. Ważne jest również dokonanie pomiarów oraz rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych urządzeń i wyposażenia. Pamiętajmy również, aby kolejność wykonywania poszczególnych prac przebiegała płynnie , a prace remontowe były przeprowadzane w odpowiedniej kolejności (by na przykład nie montować wanny przed pracami związanymi z modernizacją hydrauliki pomieszczenia). W konstruowaniu planu i kosztorysu warto skorzystać z porad specjalisty, np. architekta lub użyć internetowej aplikacji, dzięki której dobierzemy m.in. kolor ścian do mebli i podłogi. Krok 2: Usuwanie starej glazury i prace hydrauliczne Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac najpierw należy dokonać tak oczywistych czynności jak: zamknięcie dopływu wody, prądu oraz usunięcie starych elementów wyposażenia. Warto również ocenić stan podłoża. W przypadku, gdy płytki mocno przylegają czasem nie trzeba ich usuwać. Jednak sytuacja ta jest możliwa tylko w przypadku, gdy łazienka jest duża, a podniesienie progu o kilka centymetrów nie spowoduje bardzo dużej różnicy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner