Suchy szampon do włosów
© ARTFULLY-79/Fotolia.com

Wszystko, co trzeba wiedzieć o suchym szamponie: działanie, stosowanie, skład

Suchy szampon do włosów
© ARTFULLY-79/Fotolia.com

Suchy szampon to wybawienie, kiedy włosy wyglądają nieświeżo, ale na mycie nie ma czasu lub warunków, co zdarza się np. w podróży i po treningu. Potrafi dać świetny efekt, lecz nie warto za bardzo się do niego przywiązywać – stosowany zbyt często przynosi więcej szkody niż pożytku.

 

Pierwszy suchy szampon wprowadzono do użytku w latach 40. XX wieku, ale dopiero dziś ten wynalazek został rozpowszechniony na tyle, że znajduje się niemal w każdym kosmetycznym zestawie ratunkowym. Kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, a jego wydajność jest taka sama przy każdej długości włosów.

Co zawiera i jak działa suchy szampon?

Głównym składnikiem suchego szamponu jest proszek, który pochłania sebum (talk, skrobia ziemniaczana lub skrobia ryżowa). Kosmetyk ten aplikuje się na skórę głowy, aby szybko i bez mycia odświeżyć włosy. Absorbcja sebum sprawia, że fryzura staje się pełna objętości – odciążone kosmki nie przylegają do skalpu, lecz lekko się unoszą u nasady. Oprócz proszku na etykietach suchych szamponów można znaleźć m.in.:

  • alkohol (jako konserwant),
  • aluminium (blokujące gruczoły potowe i maskujące nieprzyjemny zapach),
  • chlorek dimetylodioktadecyloamonu i chlorek cetylotrójmetyloamoniowy (substancje antystatyczne, czyli zapobiegające elektryzowaniu się włosów),
  • butan i izobutan (gazy nośne odpowiadające za to, by szampony miały postać aerozolu),
  • substancje zapachowe.

Jak używać suchego szamponu?

Przed zastosowaniem suchego szamponu trzeba dokładnie wyczesać włosy. Następnie dobrze jest je podzielić na kilka pasm, pozostawiając między nimi przedziałki lub odsłaniać kolejne partie skóry głowy w miarę rozpylania kosmetyku. Aerozol trzeba mocno wstrząsnąć i zaaplikować na skalp w kilku widocznych miejscach, trzymając butelkę w odległości ok. 30 cm od głowy. Po użyciu suchego szamponu mogą być widoczne jasne plamy u nasady włosów. Aby się ich pozbyć, trzeba wmasować kosmetyk w skalp albo wytrzeć głowę ręcznikiem. Na koniec można ułożyć fryzurę tak jak zwykle. Ponieważ włosy dzięki suchemu szamponowi stają się nieco bardziej szorstkie, lepiej trzymają się na nich wsuwki, spinki i inne ozdoby.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27