Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną, nie jest objęta żadnymi obligatoryjnymi składkami na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Nie ma możliwości, by na jej podstawie z otrzymanych dochodów było automatycznie opłacane dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, chyba że umowa jest podpisana z pracodawcą, z którym jest się w stosunku o pracę.

Reklama

Dla zabezpieczenia sobie możliwości korzystania z usług lekarzy w ramach NFZ można na umowie o dzieło samodzielnie podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jeśli praca jest wykonywana tylko na podstawie umowy o dzieło, za tego pracownika nie są opłacane żadne składki ZUS. Oznacza to, że osoba ta nie będzie miała odprowadzanych składek ani chorobowych, ani emerytalnych czy rentowych. Nie będzie mogła też korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ.

Zobacz także

Umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą a ZUS

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy umowa o pracę jest zawarta z pracodawcą, wobec którego pozostaje się w stosunku o pracę. W tej sytuacji od wynagrodzenia przewidzianego na podstawie umowy o dzieło, obowiązkowo są odprowadzane składki za ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. Nie ma znaczenia fakt, iż te same składki były już odprowadzanie w ramach umowy o pracę. Należy to zrobić ponownie.

Ministerstwo Pracy ma w planach zmienić w ciągu najbliższych lat kwestię umów o dzieło a ubezpieczenie. Być może efektem będzie odprowadzanie obowiązkowych składek od wszystkich rodzajów umów cywilnoprawnych.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama