Indyk na półmisku w warzywach.
©k2photostudio/fotolia
Styl życia

Święto Dziękczynienia – co to za święto i kiedy wypada?

Święto Dziękczynienia – co to za święto i kiedy wypada?

Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych amerykańskich świąt. Każdego roku rodziny spotykają się przy stole, by podziękować za najmilsze wydarzenia z mijającego roku. Na stole nie może zabraknąć pieczonego indyka i tradycyjnej szarlotki. Dzień Indyka wiąże się z innymi ciekawymi zwyczajami, które kształtowały się na przestrzeni lat. W jaki dzień wypada Święto Dziękczynienie w 2019 roku?

Święto Dziękczynienia - co to za święto?

Święto Dziękczynienia to najważniejsze święto w USA, które jest okazją do spotkań w gronie rodziny. Cała familia zasiada przy świątecznym stole pełnym tradycyjnych potraw. To czas wybaczania, zażegnywania sporów i kłótni. To również wspaniała okazja do podsumowania mijającego roku. Przez modlitwę i wspólnie świętowanie biesiadnicy dziękują za wszystkie dotychczasowe sukcesy i dobre chwile jakie ich spotkały w ostatnim czasie.

Święto Dziękczynienia 2019 - kiedy wypada?

Święto Dziękczynienia zawsze wypada pod koniec listopada, w tym roku będzie to dzień 28 listopada. To święto stałe, które zawsze wypada w czwarty czwartek miesiąca. Z kolei w Kanadzie obchodzone jest w drugi poniedziałek października. Święto obchodzone jest od 1621 roku na pamiątkę dożynek odbywających się w portowym mieście Plymouth.

Jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia?

Najbardziej charakterystyczną tradycją Święta Dziękczynienia jest uroczysta kolacja z pieczonym indykiem w roli głównej. Rozpoczyna się ona podzieleniem ptaka przez głowę rodziny. W amerykańskich domach tego dnia zjada się w sumie ponad 46 miliona indyków. Na stołach pojawia się także placek dyniowy i szarlotka.

Z indykiem wiąże się inny świąteczny zwyczaj. Każdego roku prezydent USA ułaskawia jednego ptaka, oznacza to że nie wyląduje on na świątecznym stole. Tą tradycje oficjalnie ustanowił w 1989 roku George Bush, choć jej początków upatruje się dużo wcześniej. Wielu historyków uważa, że pierwszy indyk został oszczędzony w 1863 na prośbę Abrahama Lincolna. Ptak został uratowany przez jego syna, zostało mu nadane imię Jack i stał się jednym z domowników Białego Domu.

Kolejnym zwyczajem Święta Dziękczynienia jest rodzinne oglądanie amerykańskiego footballu. Tradycja ta rozpoczęła się w 1934 roku kiedy George Richards, właściciel klubu Detroit Lion, postanowił zorganizować mecz promujący ten sport właśnie w Dzień Indyka. Choć jego drużyna przegrała, do dzisiaj oglądanie footballu jest jedną z świątecznych tradycji.

 

Zobacz także
Dynia

Przekąski na Halloween – 5 prostych przepisów na Halloween

Szarlotka migdałowa na kruchym spodzie. Ten przepis zawsze się udaje!

Indyk na półmisku w warzywach.

Łatwy przepis na pieczonego indyka z farszem warzywnym

 

Salon udekorowany choinką i ozdobami świątecznymi.
©Liliya Trott/Fotolia.com
Styl życia
Boże Narodzenie 2019 – skąd się wywodzi, kiedy wypada?
Boże Narodzenie 2019 – skąd się wywodzi, kiedy wypada?

Boże Narodzenie już od IV w.n.e jest obchodzone 25 grudnia. Ten dzień został wybrany przede wszystkim ze względu na symbolikę astronomiczną. Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada i skąd się wywodzi to święto? Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada? Boże Narodzenie to święto stałe, które wypada 25 i 26 grudnia . W 2019 roku pierwszy dzień świąt to środa, a drugi czwartek. Wolne dni wypadają w środku tygodnia, dlatego warto zrobić sobie długi weekend i wziąć jeden lub dwa dni urlopu. Wigilia Bożego Narodzenia wypada w wieczór przedświąteczny - 24 grudnia. W tym roku będzie to wtorek. Trzeba jednak pamiętać, że Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zazwyczaj jednak praca tego dnia trwa tylko do godziny 13-14, aby pracownik miał szanse spędzić ten wyjątkowy wieczór z bliskimi. Boże Narodzenie - skąd się wywodzi? Pierwsze Boże Narodzenie obchodzone 25 grudnia datuje się na rok 365 n.e., wcześniej narodziny Jezusa świętowano najprawdopodobniej 6 stycznia. Dzień 25 grudnia nie był powiązany z żadnymi historycznymi wydarzeniami religijnymi, miał jednak znaczenie symboliczne. Według Pisma Świętego między urodzinami Jana Chrzciciela a Jezusa Chrystusa minęło 6 miesięcy. Ludzie starożytni mieli dużo silniejszy związek z naturą, a ich życie ściśle łączyło się ze zmianami pór roku, fazami słońca i księżyca. Wyznaczenie daty narodzin syna Bożego , jak i Jana Chrzciciela było ściśle związane z symboliką astronomiczną. Narodziny tak ważnych postaci ustawiono na dwie symboliczne daty - równonoc i przesilenie. W średniowieczu Boże Narodzenie było świętem obchodzonym wesoło i hucznie. Z czasem zaczęły się kształtować inne tradycje, a obchody skupiały się bardziej na części duchowej i religijnej. W Polsce Boże Narodzenie było nazywane Godami lub Godnymi Świętami,...

East News
Fleszstyle
Black Friday 2019 - kiedy i w jakich sklepach wyprzedaże na Czarny Piątek?
Black Friday 2019 - kiedy i w jakich sklepach wyprzedaże na Czarny Piątek?

Black Friday , inaczej Czarny Piątek to coroczny dzień wielkich wyprzedaży. Tradycja dnia obniżek i promocji przybyła do Polski z Ameryki. Tego dnia sklepy wyprzedają zaległe produkty z magazynów, aby przygotować się na okres świątecznej, zakupowej gorączki. Kiedy i w jakich sklepach będą wyprzedaże na Black Friday ? Black Friday 2019 - kiedy Czarny Piątek w Polsce? W tym roku Black Friday przypada na dzień 29 listopada . Czarny Piątek ustalany jest zawsze na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Ponieważ Święto Dziękczynienia jest świętem ruchomym i obchodzi się je zawsze w czwarty czwartek listopada, dzień wielkich obniżek wypada w różnych terminach. Black Friday to amerykańska tradycja, która rozpowszechniła się na całym świecie. W USA w tym dniu możemy obserwować prawdziwe szaleństwo zakupów - ludzie tłumnie pojawiają się w sklepach już przed otwarciem. Potem dochodzi do prawdziwych wyścigów, w celu ustrzelenia najlepszej promocji. W Polsce wyprzedaże nie są aż tak duże, a sklepy nie pękają w szwach, ale to świetna okazja do zakupu prezentów świątecznych w atrakcyjnych cenach. Black Friday 2019 - w jakich sklepach będą wyprzedaże? Najwięcej wyprzedaży pojawia się w sklepach z ubraniami (m.in. Zara , H&M, Reserved, Orsay, Mohito i wiele, wiele innych), elektroniką, sprzętem RTV i AGD. W tym dniu bez problemu możesz się zaopatrzyć w telefony, tablety, laptopy, sprzęty do kuchni czy konsole do gier w naprawdę atrakcyjnych cenach. Obniżki pojawiają się także w sklepach odzieżowych i kosmetycznych, szczególnie w sieciówkach i popularnych drogeriach. Wyprzedaże na Black Friday pojawiają się nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także internetowych. Dzięki temu możesz zrobić zakupy świąteczne nawet bez wychodzenie z domu. Promocje co prawda nie są tak duże...

Kobieta z dzieckiem na rękach stoi przy choince
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest na początku stycznia. Według kalendarza juliańskiego zaliczane jest ono do 12 wielkich świąt nieruchomych. Prawosławne zwyczaje świąteczne różnią się nieco do tych praktykowanych przez katolików. Prawosławne Boże Narodzenie - kiedy wypada w 2019 roku? Katolickie Święta Bożego Narodzenia wypadają 25 i 26 grudnia. Wyznawcy prawosławia do wigilijnego stołu usiądą dopiero w przyszłym roku - 6 stycznia. Wynika to z faktu, iż święta prawosławne obchodzone są według kalendarza juliańskiego. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wyznaczony jest na dzień 7 stycznia, drugiego dnia obchodzony jest dzień Świętej Rodziny. Kościół Prawosławny szacuję, że Polsce jest około 600 tysięcy wiernych tego wyznania, a aż 70% z nich mieszka na Białostocczyźnie. Skupiają się oni w ponad 250 parafiach oraz posiadają około 400 świątyń Prawosławne Boże Narodzenie - zwyczaje Zwyczaje prawosławne zdecydowanie się różnią się o katolickich tradycji. Rozbieżność można zauważyć już przy nakrywaniu świątecznego stołu. Sianko układa się nie tylko pod obrus, lecz także pod każde miejsce do siedzenia, które następnie nakrywane jest wygodną kapą.  Tradycyjne potrawy na prawosławnym stole wigilijnym Dużym zaskoczeniem może być fakt, że na prawosławnej Wigilii nie pojawia się opłatek. Jego miejsce zajmuje prosfora, czyli wypiekany chleb. Prosfora to specjalny wypiek z wody, mąki i drożdży, który wypiekają siostry zakonne lub żony duchownych. Całe święta spędza się w gronie najbliższych, przy stole pokrytym białym obrusem z haftem i ikoną. Okres ten jest czasem świętowania w gronie najbliższych. Na stole koniecznie musi się pojawić sól, chleb, czosnek i miód, które są symbolami obfitości, pożywienia, zdrowia i powodzenia....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner