Czy przysługuje ci świadczenie przedemerytalne?
Świadczenie przedemerytalne to świadczenie ZUS-u, które ma na celu wsparcie osób bezrobotnych lub tych, którzy nagle pracę stracili. Przysługuje osobom w wieku przedemerytalnym, który w Polsce wynosi odpowiednio – 56 lat dla kobiet, 61 lat dla mężczyzn.
Świadczenie przedemerytalne to świadczenie ZUS-u, które ma na celu wsparcie osób bezrobotnych lub tych, którzy nagle pracę stracili. Przysługuje osobom w wieku przedemerytalnym, który w Polsce wynosi odpowiednio – 56 lat dla kobiet, 61 lat dla mężczyzn.
Jest kilka przypadków, w których możemy starać się o świadczenia przedemerytalne, jednak są one podzielone na dwie grupy – podstawowe, dotyczące wszystkich oraz indywidualne, biorące pod uwagę szczególne przypadki losowe. Warto zaznaczyć, że podstawowym warunkiem do udzielenia świadczenia przedemerytalnego jest osiągnięcie tzw. wieku przedemerytalnego, który u kobiet wynosi 56 lat, a u mężczyzn 61 lat.
Ogólne warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego
- Osoba przez co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych.
- Osoba nadal pozostaje bezrobotna.
- Osoba, posiadająca status bezrobotnego, nie odmówiła przyznanej jej pracy czy innej formy zarobku zaproponowanego przez urząd pracy.
- Złoży wniosek o zasiłek przedemerytalny nie później niż 30 dni od wystawienia przez urząd pracy poświadczenia o zarejestrowaniu jako bezrobotny.
- Złoży dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia.
Szczególne warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego
- Osoba, która straciła pracę z powodu likwidacji miejsca pracy lub niewypłacalności pracodawcy, przepracowała co najmniej 6 miesięcy, ukończyła 56 lat dla kobiet, a 61 lat dla mężczyzn i ma staż pracy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat dla mężczyzn).
- Osoba, która straciła pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy, przepracowała co najmniej 6 miesięcy, ukończyła 55 lat dla kobiet, a 60 lat dla mężczyzn i ma staż pracy wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.
- Osoba prowadziła działalność pozarolniczą co najmniej rok, opłacała składki za ubezpieczenie
społeczne, ukończyła 56 lat dla kobiet, a 61 lat dla mężczyzn i ma staż pracy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).
Świadczenie przedemerytalne wynosi obecnie, w 2015 roku, ok. 1000 zł i może być pobierane przez wiele lat. Prawo do świadczenia ustaje, gdy sama osoba pobierająca je złoży wniosek. Jedną z przyczyn rezygnacji ze świadczenia przedemerytalnego jest otrzymanie prawa do emerytury. Świadczenie wygasa automatycznie tylko w przypadku śmierci osoby pobierającej świadczenie.