Reklama

Nie każdy pieprzyk powinien być powodem do paniki. Jeśli ma regularny kształt i nie reaguje na dotyk, nie swędzi ani nie wydziela żadnych płynów – można zostawić go w spokoju. Zaniepokoić powinno nas nietypowe zachowanie pieprzyka, wówczas trzeba udać się do lekarza.

Reklama

Niebezpieczne podrażnianie pieprzyków

Czasem po długotrwałej ekspozycji na słońce nasza skóra zaczyna się zmieniać. Nie chodzi tylko o kolor, ale przede wszystkim o znamiona i pieprzyki. Poparzenia słoneczne (jak i inne poparzenia) mogą prowokować reakcje świadczące o nowotworowym charakterze pieprzyków i znamion. Podobnie jest w przypadku narażenia pieprzyka na długotrwałe drażnienie, np. pod biustonoszem lub w miejscach intymnych. Taki pieprzyk powinien zostać obejrzany przez lekarza i najprawdopodobniej zostanie zakwalifikowany do usunięcia.

Swędzący pieprzyk może okazać się zmianą nowotworową

Jeśli na skutek podrażnienia bądź samoistnie pieprzyk zacznie swędzieć i przejawiać inne nietypowe zachowania, powinniśmy udać się do lekarza. Dermatolog lub onkolog będą w stanie stwierdzić, czy konieczne jest leczenie. Oprócz swędzenia można zaobserwować również inne niepokojące objawy skłaniające do wizyty u specjalisty. Objawami czerniaka, nowotworu skóry, są m.in. ból, nadwrażliwość na dotyk pieprzyków i znamion. Wzmożoną czujność powinniśmy zachować także wtedy, gdy znamię lub pieprzyk nagle zaczyna rosnąć albo gdy ma nieregularne kształty czy niejednolity kolor. Czym prędzej pieprzyk musi obejrzeć lekarz, kiedy zaczyna z niego wypływać krew lub inna wydzielina. Równie niepokojące są krosty na pieprzykach i znamionach.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama