Podpis na dokumencie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Staż pracy a długość okresu wypowiedzenia

Od tego, ile wynosi staż pracy, zależy okres wypowiedzenia w przypadku, kiedy pracodawca lub pracownik chcą zakończyć współpracę. W tym przypadku staż pracy oznacza okres, kiedy dana osoba była zatrudniona u jednego pracodawcy na umowę o pracę.

Od tego, ile wynosi staż pracy, zależy okres wypowiedzenia w przypadku, kiedy pracodawca lub pracownik chcą zakończyć współpracę. W tym przypadku staż pracy oznacza okres, kiedy dana osoba była zatrudniona u jednego pracodawcy na umowę o pracę.

Staż pracy a wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny

Osoby, które były zatrudnione na okres próbny wynoszący 2 tygodnie lub krócej, powinny zostać powiadomione o tym, że umowa nie zostanie przedłużona, na 3 dni robocze przed upływem terminu obowiązywania umowy. Jeśli okres próbny wynosił więcej niż 2 tygodnie, pracodawca o swoim zamiarze powinien powiadomić pracownika przynajmniej na tydzień przed końcem umowy. Jeżeli natomiast okres próbny wynosił 3 miesiące, pracownik powinien dowiedzieć się o tym na 2 tygodnie wcześniej.

Staż pracy a wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony długość okresu wypowiedzenia jest taka sama. Zależy ona od stażu pracy danego pracownika i wynosi:

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pomidorowym

  • 2 tygodnie, jeśli staż pracy wynosi mniej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeśli staż pracy był dłuższy niż 6 miesięcy, ale krótszy niż 3 lata,
  • 3 miesiące dla pracowników, którzy byli zatrudnieni przynajmniej przez 3 lata.

 

Przy obliczaniu obowiązującego okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, należy zsumować wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Jeśli więc u tego samego pracodawcy byłeś przez 3 miesiące zatrudniony na umowę na okres próbny, a następnie przez 2 lata i 9 miesięcy na umowę na czas nieokreślony, obowiązujący w twoim przypadku okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

 

Do okresu zatrudnienia wlicza się okres wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia powinna być liczona od daty zawarcia umowy do dnia, w którym upływa okres wypowiedzenia.

 

Okres wypowiedzenia jest taki sam zarówno wtedy, kiedy umowę wypowiada pracownik, jak i wtedy, kiedy wypowiada ją pracodawca.

zmartwiona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy jest możliwe skrócenie okresu wypowiedzenia?
Skrócenie okresu wypowiedzenia, który określony jest w kodeksie pracy w zależności od rodzaju umowy, jest możliwe z wyjątkowych powodów – przez pracodawcę, lub za porozumieniem stron. Pracownik może skrócić okres wypowiedzenia, jeśli został powołany na inne stanowisko w drodze konkursu.

Skrócenie okresu wypowiedzenia, który określony jest w kodeksie pracy w zależności od rodzaju umowy, jest możliwe z wyjątkowych powodów – przez pracodawcę, lub za porozumieniem stron. Pracownik może skrócić okres wypowiedzenia, jeśli został powołany na inne stanowisko w drodze konkursu. Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę Jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę dotyczyć może dotyczyć tylko okresu trzymiesięcznego, a więc pracowników, którzy zatrudnieni są w firmie co najmniej 3 lata. Musi to być umowa na czas nieokreślony. Do okresu trzech lat pracy wlicza się jednak okres zatrudnienia tego pracownika na okres próbny i na czas określony .   Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia pracownikowi, który jest zatrudniony na czas nieokreślony, z trzech miesięcy do jednego, w sytuacji zgłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub innych przyczyn niedotyczących pracowników.   W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia przysługuje pracownikowi odszkodowanie. Wynosi ono kwotę wynagrodzenia, które należałoby się pracownikowi za okres zatrudnienia, o który stosunek pracy uległ skróceniu. Skrócenie okresu wypowiedzenia na podstawie zgodnej woli stron Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić też na podstawie zgodnej woli stron stosunku pracy. Wciąż to jednak jest wypowiedzenie umowy przez pracownika lub pracodawcę – jedna ze stron musi złożyć wypowiedzenie, proponując skrócony jego okres. Druga strona musi się na to zgodzić. Możliwe jest określenie szczególnych warunków takiego wypowiedzenia, np. wypłata odpowiedniego odszkodowania . Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika Pracownik może więc, w celu skrócenia okresu wypowiedzenia, zaproponować pracodawcy taki termin. Pracodawca musi na to jednak wyrazić zgodę.   Okres wypowiedzenia pracownika może być również...

mężczyźni podający sobie dłonie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Umowa o pracę na czas określony – jedna z form czasowego zatrudnienia pracownika
Przepisy dotyczące sposobu i warunków zawierania umowy o pracę na czas określony oraz obowiązków pracodawcy i pracownika definiuje Kodeks pracy.

Przepisy dotyczące sposobu i warunków zawierania umowy o pracę na czas określony oraz obowiązków pracodawcy i pracownika definiuje Kodeks pracy.   Istnieje limit umów o pracę na czas określony, które pracodawca może zawrzeć z pracownikiem. W pierwszej połowie 2016 roku wejdzie w życie uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy ) i powstanie również limit czasowy, czyli maksymalna długość trwania czasowego zatrudnienia. Umowa o pracę na czas określony Umowa powinna być zawarta na piśmie oraz wskazywać na ściśle określony czas jej zakończenia. Umowa o pracę powinna zawierać informacje na temat stron umowy oraz określać jakie są warunki płacy i pracy (jej rodzaj, termin rozpoczęcia, miejsce wykonywania oraz wymiar czasu pracy i wynagrodzenie). Obecnie pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę na okres próbny (maksymalnie trzymiesięczny) oraz dwie umowy na czas określony, kolejna umowa będzie już umową bezterminową, czyli na czas nieokreślony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rozwiązanie jednej umowy a nawiązanie kolejnej dzieli przynajmniej miesięczna przerwa (art. art. 251 § 1 k.p.). Prawo do urlopu wypoczynkowego Prawem osoby zatrudnionej na mocy umowy o pracę na czas określony jest również prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu, którego nie może się zrzec (art. 152 §1-2). Pracownikom ze stażem pracy mniejszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, natomiast ci ze stażem pracy co najmniej 10-letnim mogą liczyć na 26 dni urlopu. Nowelizacja Kodeksu pracy Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiona przez Sejm ma na celu ograniczenie lub zlikwidowanie nadużyć dotyczących czasowego zatrudnienia . Dotychczas przepisy prawa nie regulowały czasu zatrudnienia, teraz maksymalny okres zatrudnienia, czyli limit, którego pracodawca nie będzie mógł przekroczyć, będzie wynosić 36 miesięcy (wraz z umową na okres...

dwóch mężczyzn i kobieta witają się
©Kzenon/fotolia
Styl życia
Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zależy od długości trwania stosunku pracy. Ta forma zatrudnienia podlega przepisom kodeksu pracy, który zezwala na jednostronne rozwiązanie tej umowy z zachowaniem okresów wypowiedzenia. Dzięki temu jest to najstabilniejsza z form zatrudnienia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zależy od długości trwania stosunku pracy. Ta forma zatrudnienia podlega przepisom kodeksu pracy, który zezwala na jednostronne rozwiązanie tej umowy z zachowaniem okresów wypowiedzenia. Dzięki temu jest to najstabilniejsza z form zatrudnienia. Umowa o pracę na czas nieokreślony: regulacje prawne Umowa o pracę na czas nieokreślony jest zdecydowanie najbardziej stabilną formą zatrudnienia w Polsce. Daje najwięcej uprawnień, jednym z których jest możliwość wypowiedzenia umowy za wypowiedzeniem – art. 32 kodeksu pracy stanowi, że każdy może wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Od 22 lutego 2016 roku przepisy te dotyczyć będą również umów zawieranych na czas określony . Umowa o pracę na czas nieokreślony: okresy wypowiedzenia Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uzależnione są od czasu trwania stosunku pracy. Przedstawiają się one następująco: 2 tygodnie, jeśli zatrudnienie u danego pracodawcy trwa krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc – przy zatrudnieniu u konkretnego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy i dłużej, oraz 3 miesiące, jeśli zatrudnienie u danego pracodawcy trwało co najmniej 3 lata. W pewnych przypadkach – jeśli stanowisko pracy wiąże się z odpowiedzialnością za powierzone mienie – można ustalić w umowie o pracę , że okres wypowiedzenia w przypadku umowy trwającej krócej niż 6 miesięcy będzie wynosił jeden miesiąc, a jeśli stosunek pracy trwać będzie 6 miesięcy do 3 lat – będzie to okres trzech miesięcy.   Pamiętać również należy o tym, że do okresu zatrudnienia liczy się również czas przepracowany dla innego pracodawcy , jeśli pracodawca aktualny jest jego następcą prawnym – czyli jeśli dochodzi do przejęcia zakładu pracy bądź jego części .

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik