Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Reklama

Kiedy pojawia się drugie dziecko, rodzice nie poświęcają już starszemu tyle czasu, co wcześniej. Malec buntuje się, obraża i chce na siłę zwrócić na siebie uwagę w bardzo natarczywy sposób. To najczęstsze objawy zazdrości o młodsze rodzeństwo.

Wspólne spędzanie czasu ze starszym dzieckiem

Kiedy tata zajmuje się młodszą córeczką, wtedy mama może spędzić czas tylko ze starszym synkiem. Wspólne malowanie, układanie klocków, gotowanie czy spacer uspokoi malca. Dziecko poczuje się ważne, bo będzie miało mamę tylko dla siebie. Czas spędzony razem to też dobra okazja, żeby porozmawiać np. o ulubionej bajce oraz czasie spędzonym w przedszkolu lub szkole.

Angażowanie starszego dziecka w opiekę nad młodszym

Aby starsze dziecko nie poczuło się odepchnięte, warto angażować je w opiekę nad młodszym. Wystarczy poprosić o podanie pieluszki czy zasypki w czasie przewijania. Warto też pytać o opinię, np. „W jaki kolor śpioszków ubierzemy dzisiaj twoją siostrzyczkę?”.

Reklama

Czytanie książek razem z dzieckiem

Kiedy pojawia się zazdrość o rodzeństwo, być może problem rozwiąże książka. Czytanie maluchowi bajki np. o chłopczyku, który czeka na siostrzyczkę, pomoże dziecku zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazło. Po lekturze warto porozmawiać z dzieckiem o przeczytanej historii, o tym co zmieniło się w życiu bohatera bajki i jak się wtedy czuł.

Reklama
Reklama
Reklama