Party Stories

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

ruda kobieta
Flickr/Hans Splinter/ CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Najpopularniejsze sposoby obliczania dni płodnych: metody Holta i Billingsów

Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.

Sposoby na obliczanie dni płodnych pomogą ci zrozumieć rolę temperatury i śluzu w cyklu menstruacyjnym. Zapomnij o matematyce, skoncentruj się na obserwacji swojego ciała.

 

Cykle menstruacyjne u kobiet bywają krótsze bądź dłuższe, regularne lub nieregularne. Standardowy cykl powinien trwać 28 dni. U kobiet, u których cykle pojawiają się w trybie 28-dniowym, dni płodne przypadają pomiędzy 9 a 18 dniem. Do najpopularniejszych metod obliczania dni płodnych należą: metoda termiczna i metoda Billingsów.

Metoda termiczna Holta

Metoda termiczna, inaczej zwana metodą Holta, polega na regularnym pomiarze temperatury. Każdego dnia po przebudzeniu, o tej samej porze, bez wychodzenia z łóżka, dokonujemy pomiaru temperatury w pochwie, a wynik notujemy w tabeli, w taki sposób, by móc potem zestawić ze sobą wszystkie rezultaty.

 

Po miesiączce temperatura ciała jest niższa niż podczas owulacji (około 0,2 stopnie Celsjusza). Taka temperatura utrzymuje się aż do rozpoczęcia procesu jajeczkowania. Nagły wzrost temperatury oznacza rozpoczęcie owulacji, jest to zwykle 14-16 dzień w cyklu 28-dniowym. Mimo że dojrzała komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez jeden dzień, należy wziąć pod uwagę fakt, iż plemniki żyją w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Dni płodne mogą rozpocząć się około 5 dnia przed jajeczkowaniem i trwać do 4 dni po jego zakończeniu.

 

Istotną kwestią jest to, że na przebieg cyklu i jego rozregulowanie mogą mieć wpływ rozmaite czynniki, tj. stres, zmęczenie, przeziębienie czy chociażby silne emocje. Metoda Holta jako metoda antykoncepcyjna jest niewystarczająca, warto więc pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, jeśli chcemy uniknąć niechcianej ciąży.

Metoda obserwacji śluzu Billingsów

Inną rozpowszechnioną metodą obliczania dni płodnych jest metoda Billingsów. Bazuje na obserwacji śluzu, jaki pojawia się w trakcie kolejnych etapów cyklu menstruacyjnego. Określenie dni płodnych jest uzależnione od zmian w ilości i wyglądzie śluzu. Tuż po miesiączce szyjka macicy jest zamknięta, dlatego też ilość śluzu jest wtedy nieznaczna. Występowanie wydzieliny wzrasta, a konsystencja zmienia się wraz z nadchodzącą owulacją – czas od pojawienia się śluzu do jego zmiany to około 6 dni. Podczas dni płodnych śluz staje się lepki, śliski i przeźroczysty (przypomina kurze białko), a wraz z końcem jego występowania rozpoczyna się owulacja. Po jajeczkowaniu wydzielina nie przepuszcza już plemników, staje się nieklarowna i gęsta.

 

W przypadku cyklu menstruacyjnego metody matematyczne są bezużyteczne, ponieważ cykle są różne i trudno dokonać ich dokładnego pomiaru. Jedynym sposobem jest samoobserwacja, która pozwoli nam zrozumieć funkcjonowanie organizmu i z dużym prawdopodobieństwem obliczyć dni płodne.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kalendarz dni płodnych
© wutzkoh/Fotolia.com
Styl życia
Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Metoda kalendarzyka i obserwacje
Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.

Objawy dni płodnych występują nie u każdej kobiety i nie zawsze. Dni płodne można szacunkowo obliczyć na podstawie dat kolejnych cykli menstruacyjnych, pomiarów temperatury ciała oraz oceny śluzu szyjki macicy. Ta metoda to tzw. kalendarzyk małżeński, nie jest ona metodą antykoncepcji.   Kalendarzyk małżeński nie jest metodą antykoncepcji. Pozwala jedynie w przybliżeniu określić, kiedy wypadają w cyklu menstruacyjnym dni płodne . Obserwacje temperatury ciała i śluzu szyjki macicy w trakcie cyklu, na podstawie których można przypuszczać ten czas, powinny trwać przynajmniej rok. Dni płodne i niepłodne w cyklu miesiączkowym Jak obliczyć dni płodne? Jeśli cykle menstruacyjne są regularne i każdy z nich trwa tyle samo, można obliczyć przybliżoną datę owulacji i tym samym dni płodne. W cyklu trwającym 28 dni do owulacji dochodzi między 10. a 16. dniem przed kolejną miesiączką, najczęściej na 14 dni przed następnym krwawieniem.   Za dni płodne uznaje się 5 dni przed jajeczkowaniem i 4 dni po nim. Tak duży margines spowodowany jest tym, że organizm kobiecy reaguje na nawet niewielkie zmiany, np. infekcje czy silny stres. Przez to owulacja może się przesunąć – opóźnić lub wystąpić nawet kilka dni wcześniej. Ponadto plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni i w tym czasie jest zdolny do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny po owulacji. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, jest wydalana z organizmu.   Dni niepłodne także można obliczyć w przybliżeniu. To 4 lub 5 dni po owulacji oraz od 1. dnia cyklu do 5 dni przed jajeczkowaniem.   Dni płodne i niepłodne można określić również dzięki prostemu testowi owulacyjnemu do kupienia za kilka złotych w aptece. Aby z większym...

kobieta na łące
Flickr/Vladimir Pustovit/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jajeczkowanie, czyli owulacja. Sprawdź, kiedy masz dni płodne
Owulację rozpoznać można po pojawiającym się bólu owulacyjnym, podwyższonej temperaturze i specyficznym lepkim śluzie. Inaczej nazywana jajeczkowaniem, polega na uwalnianiu komórek jajowych z pęcherzyków Graafa.

Owulację rozpoznać można po pojawiającym się bólu owulacyjnym, podwyższonej temperaturze i specyficznym lepkim śluzie. Inaczej nazywana jajeczkowaniem, polega na uwalnianiu komórek jajowych z pęcherzyków Graafa.   Obserwacja cyklu owulacyjnego to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Trafne rozpoznanie owulacji jest niezbędne dla wszystkich kobiet – zarówno tych, które pragną zajść w ciążę, jak i tych, które wolałyby póki co jej uniknąć. Czym jest owulacja? Owulacja, określana także jajeczkowaniem, to proces, który zachodzi wyłącznie w ciele kobiety i polega na uwalnianiu żeńskich komórek jajowych z jajnika . W momencie owulacji ciało kobiety jest najbardziej płodne. Owulacja zachodzi w chwili, gdy kobieca komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa (otoczka gamety żeńskiej w jajniku) i przedostaje się do jajowodu. Komórka jajowa w jajowodzie osiąga pełnię rozwoju i tam też obumiera, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez jedną dobę – plemnik przebija wtedy zewnętrzną ścianę komórki jajowej i następuje zapłodnienie.   Kobieta rodzi się z kilkoma milionami niedojrzałych komórek jajowych. Co miesiąc, w każdym cyklu, w jajnikach dojrzewa kilkanaście z nich. Zwykle jedna komórka jajowa jest w czasie owulacji uwalniana z jajnika i trafia do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie. Objawy owulacji Organizm kobiety wysyła rozmaite sygnały, które zwiastują nadejście owulacji, należą do nich: wydzielina z szyjki macicy – śluz szyjkowy zmienia swój wygląd, staje się ciągnący, przejrzysty i lepki (wyglądem przypomina białko jaja kurzego); temperatura ciała – tuż po jajeczkowaniu temperatura ciała u kobiet wzrasta o kilka kresek (zwykle...

uśmiechnięta kobieta
Flickr/Josef Seibel/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Prosty sposób na obliczenie dni płodnych
Dni niepłodne to stała faza cyklu, która zwykle przypada na 14 dzień po jego zakończeniu. Rozdrażnienie i brak ochoty na seks to symptomy oznaczające, że zaczęły się dni niepłodne

Dni niepłodne to stała faza cyklu, która zwykle przypada na 14 dzień po jego zakończeniu. Rozdrażnienie i brak ochoty na seks to symptomy oznaczające, że zaczęły się dni niepłodne   Dni niepłodne to okres, w trakcie którego nie ma fizjologicznej możliwości, aby kobieta zaszła w ciążę. W każdym cyklu menstruacyjnym – niezależnie od długości jego trwania – jest 14 dni niepłodnych. Obliczenie tego czasu jest możliwe w przypadku regularnych cykli. U kobiet, których cykle są nieregularne, takie wyliczenie jest możliwe jedynie po dłuższej obserwacji cykli (ok. 6 miesięcy). Jak obliczyć dni niepłodne? Cykl menstruacyjny kobiet ma trzy fazy: względnej bezpłodności, płodności i ponownie względnej bezpłodności . Kobieta w swoim życiu jest płodna tylko przez 4% czasu.   Pierwsza faza bezpłodności to czas przed owulacją. Jej długość jest uzależniona od czasu, w którym dojrzewa pęcherzyk Graafa. Przy krótkich cyklach, dni płodne mogą rozpocząć się już podczas miesiączki, w przypadku cykli 28 dniowych, czas krwawienia jest zwykle okresem niepłodnym.   Trzecia faza cyklu, czyli druga faza niepłodności u kobiet, rozpoczyna się w chwili obumarcia komórki jajowej. Początek jej wystąpienia przypada na 14 dzień przed zakończeniem cyklu (a więc 14 dzień przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki) i trwa do końca cyklu, czyli do końca trwania menstruacji.   Wraz z pierwszym dniem miesiączki rozpoczyna się kolejny cykl, to znaczy, że należy rozpocząć liczenie od początku. Występowanie dni niepłodnych jest uzależnione od długości cyklu, im dłuższy cykl, tym później występują dni niepłodne. Jest to stała faza cyklu. Jeśli przyjmiemy, że krwawienie rozpoczyna się 25 września, to według obliczeń 11 września miało nastąpić jajeczkowanie. Objawy dni...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner