Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Anna Lewandowska
Instagram
Styl życia

Sposoby na bycie „zero waste” w kuchni. Zobacz, jak to robi Anna Lewandowska i inne gwiazdy

Sposoby na bycie „zero waste” w kuchni. Zobacz, jak to robi Anna Lewandowska i inne gwiazdy

Bycie eko to obecnie jeden z najważniejszych trendów. Jednak mimo że wiele z nas używa energooszczędnych żarówek, nie używa plasikowych jednorazowych toreb i segreguje śmieci, to wciąż za mało, bo do tych oznaczonych różnymi kolorami koszy wpada też mnóstwo jedzenia i to często nadającego się jeszcze do spożycia.

Statystyki dotyczące marnowania żywności w Polsce

Z danych ONZ wynika, że co roku na świecie marnuje się ok. 1,3 miliarda ton żywności, która jest dobra do spożycia. To stanowi aż 1/3 produkowanego jedzenia! Komisja Europejska podaje, iż w średnio w przeciętnym europejskim domu wyrzuca się około 20–30% zakupionego jedzenia, z czego 2/3 nadawałoby się jeszcze do konsumpcji. 

Sposoby na ograniczenie marnowania żywności

Marnowanie żywności wiąże się nie tylko z traceniem własnych pieniędzy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na  środowisko. Wynika to z tego, że na wytworzenie produktów żywnościowych składa się cały proces produkcyjny, w który wliczają się m.in. opakowania, transport, zużycie wody i energii oraz emisja odpadów przemysłowych. Jedna kanapka z serem wyrzucona do kosza to aż 90 litrów zmarnowanej wody. Istnieje jednak dużo łatwych sposób na to, by zostać „zero waste” w kuchni. 

Przede wszystkim warto trzymać się zasady 4P: planowanie zakupów, przetwarzanie produktów, podzielenie się żywnością i posegregowanie, czyli oddzielanie biośmieci od innych. Zaplanowanie posiłków pomoże uniknąć kupowania niepotrzebnych produktów. Dodatkowo warto też stosować „lodówkową logistykę” według zasady FIFO (first in-first out), czyli jedzenie w pierwszej kolejności artykułów spożywczych, które były kupione wcześniej i kontrolowanie daty ważności.
Poza tym w cenie jest też kreatywne wykorzystywanie resztek, np. warzyw z zup, z których można przyrządzić pasztety czy pasty do chleba. Ponadto dobrze jest też przyłączyć się do specjalnych grup w mediach społecznościowych lub portali, których członkowie wymieniają się informacjami dotyczącymi tego, gdzie i kiedy można odebrać nadprogramowe produkty spożywcze. W Polsce funkcjonuje również kilkadziesiąt jadłodzielni, czyli boksów wyposażonych w lodówki, w których można zostawiać dobrą jakościowo żywność.

Gwiazdy, które ograniczają marnowanie żywności

Ideały dbania o środowisko nie są również obce gwiazdą. Wiele z nich mocno angażuje się w trend zero waste.

East News

Anna Starmach

Gwiazda podkreśla, że zwraca bardzo uwagę na to, by robić przemyślane zakupy i pamięta o przetwarzaniu produktów, które zostają jej z poszczególnych posiłków. Wspiera również inicjatywę umieszczania niewykorzystanego jedzenia w jadłodzielniach.

East News

Anna Lewandowska

Restauracja Anny Lewandowskiej „Health Store by Ann” współpracuje z aplikacją „Too Good To Go”, dzięki której można zakupić zalegającą w restauracji żywność w promocyjnych cenach.

East News

Gisele Bündchen

Modelka nie tylko publicznie wypowiada się na temat problemu jakim jest marnowanie żywności, ale również współpracowała z francuskim szefem kuchni Erikiem Ripertem, a którym pokazywała, w jaki sposób gotować, by jak najmniej wyrzucać.

East News

Gwyneth Paltrow

Gwyneth wspiera organizację non-profit „LA, Kitchen”, która szkoli szefów kuchni ze środowisk o niekorzystnej sytuacji społecznej. Przygotowywane przez nich dania są wykonywane w całości z żywności, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana.

East News

Julia Roberts

Aktorka bardzo uważnie podchodzi do kwestii wyrzucania resztek z posiłków. Stara się je przetwarzać lub tak komponować dania, by było ich jak najmniej.

skoda_citigo
Adobe Stock
Newsy
Chcesz zadbać o naszą planetę? Poznaj 3 najważniejsze ekologiczne trendy!
Chcesz zadbać o naszą planetę? Poznaj 3 najważniejsze ekologiczne trendy!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'dwM64Y9y0w689mQGCGeZdOVyzZ.RmIOaIU2val4qDU7.S7', 'kjmqlsjiie', 'cvpcqtfdmkvkadbuhdixqwghxikx']); Czy życie w zgodzie z naturą i dbanie o środowisko musi być trudne? Nie! Każdy z nas może zmienić świat na lepsze. Może brzmi to górnolotnie, ale nasze codzienne decyzje naprawdę wpływają na losy planety. Zarówno te dobre, jak i złe… Poznaj najważniejsze ekologiczne trendy i zainspiruj swoich bliskich do pozytywnych zmian! #1 - moda vintage! Czy wiesz, że niemalże co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań, które jeszcze nadają się do noszenia? W samej Polsce wytwarza się, aż 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, czyli ciuchów, które nam się po prostu znudziły! Co więcej, produkcja ubrań pochłania ogromne ilości surowców naturalnych oraz zatruwa środowisko. Rozwiązaniem tego problemu jest niekupowanie ubrań w sieciówkach i dbanie o te, które już mamy. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś nowego, warto wybrać się do second-handów albo… umówić na wymianę ubrań z koleżankami! Nie tylko odświeżycie swoją garderobę bez szkody dla środowiska, ale i z korzyścią dla portfela. Kolejny plus? Wasze stylizacje będę zawsze niepowtarzalne! #2 – recykling! Czy zawsze właściwie segregujesz odpady i nie korzystasz z plastikowych toreb? Jeśli nie masz w tym temacie czystego sumienia, pora to zmienić! Jeśli nie, czas to zmienić! Dzięki prostym krokom, takim jak wrzucanie plastikowych butelek lub starych ubrań do odpowiedniego kontenera, czy zabieraniu ze sobą bawełnianej torby na zakupy, robimy dużo dobrego dla naszej planety. Warto postawić na recykling również w domu – nie wyrzucaj opakowań po różnych...

tesco-kochaj-jedzenie-a-nie-marnotrawienie
Adobe Stock
Newsy
Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie! Jak zapobiec marnotrawieniu żywności?
Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie! Jak zapobiec marnotrawieniu żywności?

Marnowanie jedzenia jest nie tylko problemem społecznym, to również problem środowiskowy. Marnując żywność, marnujemy również energię i wodę zużytą do produkcji, transportu i pakowania żywności, a więc szkodzimy naszej planecie. Tesco sprawdziło, dlaczego Polacy marnują żywność i rusza z kampanią informacyjno-edukacyjną „Kochaj jedzenie, nie marnotrawienie”. Ma ona przypominać, jak ważny jest szacunek do żywności i podpowiadać klientom proste sposoby na jej niemarnowanie. Dlaczego marnujemy jedzenie? Każdego roku na całym świecie na śmietnik trafia aż 1,3 miliarda ton jedzenia. To aż 1/3 wyprodukowanej żywności! Jak wynika z ustaleń FAO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, w krajach rozwijających się, do strat najczęściej dochodzi na etapie produkcji, przetwórstwa i transportu, a więc zanim produkty trafią do sprzedaży, natomiast w krajach bogatych - a to właśnie one wyrzucają do śmieci najwięcej jedzenia - żywność jest marnowana przede wszystkim w domach z powodu upłynięcia daty ważności produktów i złego planowania zakupów. Dzieje się tak także w Polsce. Polska: 9 milionów ton zmarnowanego jedzenia Jak to możliwe, że każdego roku marnujemy w Polsce aż 9 milionów ton najróżniejszych artykułów spożywczych? Z badań Tesco Polska wynika, że: 40% Polaków wybiera się do sklepu bez listy zakupów, 25% Polaków robi zbyt duże zapasy, 15% Polaków robi zakupy spontanicznie, 25% Polaków nie ma wystarczającej wiedzy o tym, jak przechowywać żywność, co 3 Polak nie potrafi po wyglądzie lub zapachu ocenić, czy produkt nadaje się do spożycia. Jak możemy to zmienić? Tesco, które od lat walczy z marnowaniem żywności, ruszyło właśnie z kampanią...

Te polskie gwiazdy żyją zgodnie z Zero Waste!
Instagram/inne
Newsy
Te gwiazdy żyją zgodnie z filozofią "Zero Waste". Poznaj triki Kurdej-Szatan, Farny i Zborowskiej, jak być bardziej eko
Te gwiazdy żyją zgodnie z filozofią "Zero Waste". Poznaj triki Kurdej-Szatan, Farny i Zborowskiej, jak być bardziej eko

Tym gwiazdom los naszej planety nie jest obojętny. Poznajcie 7 polskich gwiazd, które żyją zgodnie z ideologią "Zero Waste", dbają o środowisko, zwierzęta i przekonują, że taki tryb życia jest nie tylko zdrowszy, ale i... bardziej ekonomiczny. Jak to możliwe? Sprawdźcie poniżej! Zaczynamy odliczanie, 3, 2, 1... Start! Zobacz także:  "Party Zero Waste" - bądź z nami bardziej eko w kuchni! 7. Beata Sadowska DBA O PLANETĘ NA WIELE SPOSOBÓW i do tego samego zachęca swoją rodzinę. – Rodzinnie pijemy kranówkę, a wodę gazowaną robimy w specjalnej maszynie. Dzięki temu zużywamy mniej plastiku – mówi w rozmowie z „Party”. Zamiast kupować nowe rzeczy, Sadowska woli je naprawiać, a jej młodszy syn nosi ubrania po starszym. Aby ograniczyć ślad węglowy, Beata kupuje produkty sezonowe i lokalne i nie marnuje jedzenia. – Mam kuchenną ksywkę „Coś z Niczego”, bo z tego, co znajdę w lodówce, umiem wyczarować niezłe dania! – mówi z dumą. Eko jest też w łazience – sama robi m.in. płyn do płukania. A na wiosnę sadzi miododajne kwiaty, żeby pomóc pszczołom.   6. Basia Kurdej-Szatan Czy można się zatroszczyć o ekologię na zwykłym spacerze? Jak najbardziej! Udowodniła to aktorka, która w zeszłym roku wrzuciła na Instagram dające do myślenia zdjęcie. „Na odcinku zaledwie 300 metrów zebraliśmy 5 dużych worów i 2 reklamówki śmieci”, napisała Kurdej-Szatan, zachęcając do sprzątania okolicy. To nie koniec jej ekodziałań. Zamiast wyrzucać ubrania, w których już nie chodzi, Barbara wystawia je na sprzedaż w ramach akcji, z których dochód regularnie wspiera cele charytatywne. 5. Monika Mrozowska EKOLOGIA JEST EKONOMICZNA! Udowadnia to znana z zamiłowania do...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner