Najlepszy wózek spacerowy dla dziecka – lekki, funkcjonalny i trójkołowy
Spacerówka, zwana też czasami parasolką, to wózek dla dzieci, które stawiają już pierwsze kroki lub potrafią chodzić samodzielnie. Pierwszy wózek spacerowy warto kupić, kiedy dziecko ma około półtora roku. Spacerówka powinna być przede wszystkim lekka i poręczna. Istotne są też stabilne i zwrotne kółka.
Spacerówka, zwana też czasami parasolką, to wózek dla dzieci, które stawiają już pierwsze kroki lub potrafią chodzić samodzielnie. Pierwszy wózek spacerowy warto kupić, kiedy dziecko ma około półtora roku. Spacerówka powinna być przede wszystkim lekka i poręczna. Istotne są też stabilne i zwrotne kółka.
Wózki dziecięce występują w dwóch głównych rodzajach: klasycznym (głębokim) i spacerowym. Spacerówkę kupuje się zwykle później, kiedy pierwszy wózek nie jest już dla dziecka wystarczający.
Wózki spacerowe: wygoda i funkcjonalność
Spacerówka to wózek, który będzie nam towarzyszył przez większość czasu spędzanego z maluszkiem: podczas codziennych spacerów, zakupów, wyjazdów samochodem czy dalszych wycieczek poza miasto. Z tego powodu należy zadbać o to, żeby spacerówka się łatwo składała i zajmowała mało miejsca. Powinna być również wyposażona w elementy podnoszące komfort użytkowania wózka.
Do najbardziej praktycznych cech zaliczamy:
- rozkładane oparcie z opcją leżenia,
- podnoszony podnóżek,
- pasy bezpieczeństwa,
- folię przeciwdeszczową,
- parasol chroniący przed słońcem,
- dodatkowy koszyk na podręczne przedmioty.
Ile powinna ważyć spacerówka?
Wózek spacerowy powinien być lekki. Najczęściej spotykane modele ważą około 7-8 kilogramów. Jeśli mieszkamy w bloku bez windy i będziemy codziennie wnosić wózek po schodach, warto wybrać spacerówkę do maksymalnie 5 kilogramów. Najnowocześniejsze wózki spacerowe ważą już nawet około 3 kilogramów. Należy jednak pamiętać, że lekki wózek jest zazwyczaj gorzej wyposażony – nie ma podnóżka lub innych dodatkowych elementów.
Kółka w wózku spacerowym – jakie wybrać?
Klasyczny wózek spacerowy ma cztery twarde koła średniej wielkości. Taka parasolka dobrze sprawdza w mieście, podczas spacerów po chodnikach i na innej równej powierzchni. Jeśli planujemy częste wypady poza miasto, spacery po wyboistych drogach i leśnych ścieżkach, lepiej zakupić spacerówkę na trzech kołach. Modele tego typu są bardziej stabilne i lepiej radzą sobie w trudnych warunkach. Dobrze sprawdzą się też spacerówki na dużych, pompowanych kołach, które mogą płynnie jeździć nawet po trawie i piachu. Bez względu na rodzaj kółek, warto zadbać o to, żeby przednia oś była obrotowa. Dzięki temu łatwiej manewrować wózkiem, na przykład na klatce schodowej lub w sklepie.
- Rozwój społeczny dziecka w dwóch pierwszych latach życia jest złożonym i intensywnym etapem w życiu. Przeczytaj: jak wygląda rozwój społeczny dziecka w wieku 1 – 2 lat.
- Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Opisujemy etapy rozwoju dziecka w drugim półroczu życia.
- Wybierając między wózkiem dziecięcym klasycznym, spacerówką a wielofunkcyjnym kierujemy się wiekiem dziecka. Zobacz: przegląd modeli wózków dziecięcych.