Śpiący niemowlak
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rozwój społeczny dziecka: pierwsze spotkanie z człowiekiem

Rozwój społeczny dziecka w dwóch pierwszych latach życia jest złożonym i intensywnym etapem w życiu. Z początku jest odizolowaniem od świata zewnętrznego, później charakteryzuje się zlaniem z rodzicem, aby następnie powoli się od niego wyodrębniać i zaczynać spostrzegać innych ludzi.

Rozwój społeczny dziecka w dwóch pierwszych latach życia jest złożonym i intensywnym etapem w życiu. Z początku jest odizolowaniem od świata zewnętrznego, później charakteryzuje się zlaniem z rodzicem, aby następnie powoli się od niego wyodrębniać i zaczynać spostrzegać innych ludzi.

 

Momentem przełomowym w życiu społecznym małego człowieka jest uśmiech społeczny, który możemy zauważyć już w 3. miesiącu życia.

 

Do około 8. miesiąca życia dziecko żyje w izolacji, tzw. „systemie zamkniętym”. W tym okresie przeważnie śpi, a gdy się budzi miewa krótkotrwałe okresy czuwania. Jego relacje z innymi ludźmi, przeważnie rodzicami, odbywają się na zasadzie brania. Krzykiem prosi o pokarm czy zmianę pieluszki. Ważnym punktem w rozwoju społecznym jest uśmiech społeczny – jest to uśmiech warunkowy, nie wyraża emocji zadowolenia, a jest jedynie odwzorowaniem zachowania ludzi wokół. Oznacza on, że dziecko zaczyna zauważać innych wokół siebie.

Rozwój społeczny dziecka: kiedy rodzic jest najważniejszy

Pierwszy rok pod względem społecznym jest przepełniony relacją z rodzicem. Dziecko spostrzega tylko jego, błądzi za nim wzrokiem i płacze, gdy opiekun znika mu z zasięgu wzroku. Rozwój społeczny dziecka w tym okresie opiera się na budowaniu poczucia bezpieczeństwa i to ono rzutuje na późniejszym życiu małego człowieka. Kryzys rozwojowy następuje ok. 8 miesiąca, gdy niemowlę zaczyna odczuwać lęk separacyjny – nieopartą chęć bycia z rodzicem non stop. Gdy rodzic otoczy dziecko właściwą bliskością (tyle, ile będzie potrzeba), to rozwój społeczny dziecka może wejść na kolejny etap rozwoju – wyodrębnianie się własnego „ja”. Niemowlę przestaje wtedy spostrzegać tylko opiekuna. Zaciekawia go otoczenie, przedmioty, ale i inni ludzie.

Rozwój społeczny dziecka: kiedy mały egoista odkrywa świat

Drugi rok życia przepełniony jest chęcią poznania i odkrywania wszystkiego, co wokół. Dlatego też rozwój społeczny odbywa się przez zauważenie innego człowieka oprócz rodzica. Wszelkie relacje z innymi dziećmi opierają się na zaciekawieniu, nie ma w nich sympatii i chęci współpracy. Dlatego ważne jest, aby dzieci w podobnym wieku spędzały ze sobą czas, ponieważ funkcją w podobny sposób – bawią się same własnymi zabawkami i nie dochodzi do konfliktów. Pod względem społecznym dziecko odznacza się silnym egoizmem. Podkreśla, co jest jego – broni własnych zabawek, pije z jednego kubka. Wszystko związane jest z psychicznym procesem wytwarzania własnego „ja”.

 

Podczas pierwszych dwóch lat u dziecka możemy również zauważyć takie zachowania społeczne, jak bunt czy nadmierna aktywność poznawcza. Szczególnie zauważalne jest to pod koniec drugiego roku, kiedy dziecko chce wszystko zobaczyć, dotknąć i najczęściej włożyć do ust. Swój sprzeciw będzie okazywać przez krzyk czy uderzanie głową w ścianę.


 

nóżki dziecka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rozwija się dziecko od 7. do 12. miesiąca życia?
Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia.

Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia. Siódmy miesiąc W tym miesiącu życia, dziecko nabywa umiejętność pełzania, siadania i podciągania się do przodu. Potrafi ono utrzymać przedmiot w dwóch dłoniach. Umie również nim się bawić i obracać go. Czasami siedmiomiesięczne dziecko reaguje już na swoje imię. W tym miesiącu uczy się żuć i gryźć. Ósmy miesiąc W ósmym miesiącu niemowlę potrafi obrócić się wokół własnej osi. Umie też siedzieć samodzielnie, ale zdarzają mu się problemy z utrzymaniem prostych pleców. Nadal chwyta zabawki rękoma, nie opuszkami palców. Ósmy miesiąc to czas, kiedy można zacząć próbować uczyć dziecko klaskać i machać. Dziewiąty miesiąc W dziewiątym miesiącu życia dziecko waży około 6 kilogramów. Zdarza się, że umie raczkować . Potrafi też siedzieć wyprostowane, ale tylko około minuty. Dziecko umie naśladować zabawy manualne, na przykład „idzie rak nieborak”, pokazać zwierzę na obrazku, na przykład kota czy psa. Dziewięciomiesięczne dziecko powtarza świadomie sylaby, na przykład „ma-ma”. Dziesiąty miesiąc W dziesiątym miesiącu dziecko jest sprawne: siedzi wyprostowane i raczkuje. Ćwiczy także utrzymanie równowagi. Z chęcią bawi się niewielkimi przedmiotami, naśladuje gesty i mimikę innych osób. Jedenasty miesiąc Niemowlę umie samodzielnie wstać i przytrzymać się mebli. Sprawnie raczkuje i potrafi turlać piłkę. W tym miesiącu powinno już jeść owoc pokrojony na kawałki, na przykład jabłko. Dwunasty miesiąc Po upływie roku od urodzin waga dziecka jest 3-krotnie większa. Niemowlę ma już około sześciu zębów. Próbuje chodzić samodzielnie. Wypowiada...

Stopy dziecka na dłoniach dorosłej osoby.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozwój psychiczny dziecka, czyli pierwsze kroki w psychice
Rozwój psychiczny dziecka w ciągu dwóch pierwszych lat jest kluczowy, ponieważ rzutuje na późniejsze lata oraz na życie dorosłe. Wymaga od rodziców dużego zaangażowania. Pierwszym punktem kryzysowym może stać się lęk separacyjny, który silnie związany jest z poczuciem bezpieczeństwa u małego dziecka.

Rozwój psychiczny dziecka w ciągu dwóch pierwszych lat jest kluczowy, ponieważ rzutuje na późniejsze lata oraz na życie dorosłe. Wymaga od rodziców dużego zaangażowania. Pierwszym punktem kryzysowym może stać się lęk separacyjny, który silnie związany jest z poczuciem bezpieczeństwa u małego dziecka.   Pierwsze chwile dla dziecka są etapem „systemu zamkniętego” . Oznacza on okres, w którym dziecko przyzwyczaja się do życia poza ciałem matki, przez to przeważnie śpi, ma krótkie chwile czuwania, przeważnie zamknięte oczy i reaguje jedynie na własne podstawowe potrzeby fizjologiczne – głód, wydalanie. Rozwój psychiczny dziecka – najtrudniejszy pierwszy (k)rok Pierwszy rok życia to okres strachu. Dziecko jest całkowicie bezradne, dominuje u niego pamięć krótkotrwała i pojmuje świat „tu i teraz” . Jeżeli przyzwyczai się do widoku matki, a przez chwilę nie będzie jej widzieć, będzie przerażone, że zniknęła na zawsze.   Najlepsze środowisko dla dziecka w pierwszym roku życia to sytuacje powtarzalne i rutynowe . Buduje to w nim poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodzica oraz wspomaga rozwój pamięci długotrwałej. Łączy się również z pierwszym, poważnym kryzysem rozwojowym (przejście z jednej fazy rozwojowej do drugiej) nazywanym lękiem separacyjnym . Przejawia się on nieodpartą chęcią przebywania z opiekunem i silnie łączy się z poczuciem bezpieczeństwa. Jeżeli przeżycie tego kryzysu nastąpi bez większych zaburzeń (przeważnie pojawia się ok. 8-10 miesiąca życia), a rodzic będzie blisko dziecka, to nastąpi kolejna faza rozwoju psychicznego – zaciekawienie światem zewnętrznym . Rozwój psychiczny dziecka – drugi rok to okres odkrywcy W drugim roku życia dziecko przestaje wpatrywać się w rodzica, zaczyna...

kobieta z wózkiem dziecięcym na spacerze
©Daria Filiminova/Fotolia
Styl życia
Wózki dziecięce: głęboki, spacerówka, dwufunkcyjny czy modny retro?
Najmodniejsze są obecnie wózki utrzymane w stylu retro. Wybierając między wózkiem dziecięcym klasycznym, spacerówką a wielofunkcyjnym kierujemy się wiekiem dziecka. Przy zakupie wózka dziecięcego powinno się zwrócić uwagę, czy poszczególne jego elementy: kosz, siedzisko, poręcz, kółka są regulowane i jest możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb.

Najmodniejsze są obecnie wózki utrzymane w stylu retro. Wybierając między wózkiem dziecięcym klasycznym, spacerówką a wielofunkcyjnym kierujemy się wiekiem dziecka. Przy zakupie wózka dziecięcego powinno się zwrócić uwagę, czy poszczególne jego elementy: kosz, siedzisko, poręcz, kółka są regulowane i jest możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb.   Gdy na świat przychodzi dziecko, świeżo upieczeni rodzice przeważnie są już zaopatrzeni w wózek dziecięcy. Który wybrać, aby spełniał swoją funkcję, a przy okazji dobrze się prezentował podczas spaceru? Oto kilka modeli, które nie tylko są modne, ale również wielofunkcyjne: model klasyczny, czyli głęboki – to model od lat cieszący się uznaniem wśród rodziców - głównie dzięki dużej gondoli, która chroni dziecko przed nagłymi zmianami pogody. Jest to wózek przeznaczony dla niemowlaków , ponieważ dziecko zazwyczaj leży w nim (choć jest możliwość regulacji oparcia i lekkiego podniesienia go). Kupowany jest jako pierwszy wózek dla dziecka. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, aby koła były zwrotne (obracały się wokół własnej osi), co znacznie ułatwia prowadzenie wózka po nierównym terenie. Droższe modele często mają wyżej położoną gondolę, dzięki czemu nie trzeba schylać się do dziecka – wydaje się to mało istotne, ale po kilku miesiącach zwykle mamy wystarczająco nadwyrężony kręgosłup, więc warto na ten element zwrócić uwagę; spacerówka – to model przeznaczony dla dzieci starszych (takich, które już potrafią samodzielnie siedzieć), ponieważ w spacerówce dziecko przebywa w pozycji siedzącej. Zwykle używają go dzieci powyżej pierwszego roku życia. Kupując go warto wybrać taki, którego materiał będzie można łatwo wyprać (kilkulatek często może go pobrudzić), taki, który będzie miał pasy bezpieczeństwa (to na wypadek gdyby dziecko koniecznie chciało...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner