Zdrowotne zastosowanie skrzypu polnego: napar, płukanka, okłady i kąpiel
Skrzyp polny to bylina, która rośnie dziko na terenie całej Polski. Z wyglądu przypomina małą choinkę. Jego pędy zgniatane wydają charakterystyczny odgłos, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa rośliny. To właśnie bogate w krzem pędy mają zastosowanie lecznicze.
Skrzyp polny to bylina, która rośnie dziko na terenie całej Polski. Z wyglądu przypomina małą choinkę. Jego pędy zgniatane wydają charakterystyczny odgłos, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa rośliny. To właśnie bogate w krzem pędy mają zastosowanie lecznicze.
Właściwości skrzypu polnego
Pędy skrzypu polnego są bogatym źródłem minerałów i mikroelementów, zawierają: krzem, potas, fosfor, żelazo, flawonoidy, fitosterole i garbniki. Skrzyp zawiera również witaminę C.
Skrzyp ma właściwości przeciwbakteryjne, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia krzepliwość krwi. Działa moczopędnie i oczyszczająco. Poprawia też przemianę materii.
Zastosowanie skrzypu polnego
Skrzyp polny, z uwagi na swoje właściwości zdrowotne, jest wykorzystywany w leczeniu następujących schorzeń i dolegliwości:
- gruźlicy,
- miażdżycy,
- kamicy nerkowej i pęcherzowej,
- hemoroidów,
- reumatyzmu,
- zapalenia pęcherza moczowego,
- cukrzycy,
- zbyt obfitych miesiączek,
- zapalenia gardła i dziąseł,
- łupieżu.
Skrzyp polny wzmacnia ponadto włosy i paznokcie. Poprawia też wygląd skóry.
Jak przygotować skrzyp polny?
Skrzyp na początku maja wypuszcza pędy płonne, które mają zastosowanie lecznicze. Najlepiej zbierać je w sierpniu, ponieważ wtedy zawierają najwięcej kwasu krzemowego o właściwościach zdrowotnych.
Ze skrzypu polnego można przygotować: napar, kąpiel, maseczkę do paznokci i płukankę do włosów.
Napar lub płukanka do włosów ze skrzypu polnego
Napar do picia można przygotować z dostępnego w sprzedaży skrzypu w torebkach. Jeśli chcemy zrobić napar z suszonych pędów skrzypu polnego, wsypmy 2 łyżeczki suszu i zalejmy go jedną szklanką gorącej wody. Napar będzie gotowy po ok. 7-10 minutach. Napar taki można też stosować jako płukankę do włosów. Należy po myciu wypłukać włosy ostudzonym naparem i pozostawić do wyschnięcia. Napar może też służyć do płukania gardła i jamy ustnej.
Kąpiel lecznicza lub okłady ze skrzypu polnego
Szklankę świeżych pędów skrzypu lub 3 szklanki suszu zalewamy 2 litrami wody. Gotujemy wszystko przez ok. 15 minut i po przecedzeniu wlewamy do wanny z wodą. Gotowany skrzyp można też stosować do robienia okładów. Namoczoną w skrzypie bawełnianą szmatkę lub gazę przykładamy do miejsca, w którym odczuwalny jest ból reumatyczny. Trzymamy do momentu aż okład zrobi się zimny.
Maseczka do paznokci ze skrzypu polnego
Pół szklanki świeżych pędów skrzypu polnego zblenduj z łyżką oliwy z oliwek. Posmaruj tym paznokcie i dłonie. Po 20 minutach zmyj maseczkę.
Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania skrzypu polnego
Naparu ze skrzypu nie powinny pić osoby cierpiące na choroby nerek. Długotrwałe i zbyt częste picie herbatki ze skrzypu (dłużej niż 3 tygodnie w ilości większej niż 1 szklanka dziennie) może doprowadzić do niedoboru witaminy B1, któremu towarzyszą objawy takie, jak:
- osłabienie,
- zmęczenie,
- drżenie dłoni,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- przyspieszona akcja serca,
- obrzęki kończyn,
- utrata łaknienia,
- nudności lub biegunka,
- ból brzucha.