O czym świadczy biały język u dziecka?
Jeśli biały język u dziecka jest jedynym objawem, pewnie wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej – są to resztki po piciu mleka. Często jednak oznacza to chorobę, która wymaga wizyty u lekarza i podjęcia leczenia.
Jeśli biały język u dziecka jest jedynym objawem, pewnie wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej – są to resztki po piciu mleka. Często jednak oznacza to chorobę, która wymaga wizyty u lekarza i podjęcia leczenia.
Biały język u dziecka może być symptomem pleśniawek, przerostu migdałka gardłowego oraz szkarlatyny.
Higiena jamy ustnej, a biały język u dziecka
U bardzo małych dzieci, przeważnie noworodków i niemowląt, biały język jest częstym zjawiskiem. Są to resztki pokarmu (mleka, kaszki), które osadzają się w jamie ustnej. Nie wolno zapominać o właściwej higienie jamy ustnej u dzieci, które nie mają jeszcze zębów, ani tych, którym rosną pierwsze mleczaki.
Biały język u dzieci może oznaczać pleśniawki
Pleśniawki to biały nalot na języku u dziecka przypominający nieco resztki mleka. Jednak przy próbie oczyszczenia jamy ustnej odsłaniają się bolesne i krwawiące nadżerki. Objawem pleśniawek jest też utrata apetytu, ponieważ jedzenie sprawia maluchowi ból. Przyczyną pleśniawek jest zarażenie drożdżakami lub spadek odporności. Jeśli biały język u dziecka występuje krótko po porodzie, oznacza to zarażenie malca przez matkę podczas porodu. Bardzo ważne w leczeniu pleśniawek i ich zapobieganiu jest przestrzeganie zasad higieny, a w razie antybiotykoterapii podawanie preparatów osłonowych.
Szkarlatyna – biały nalot na języku u dziecka
Płonica, czyli szkarlatyna, charakteryzuje się przede wszystkim wysypką, wysoką gorączką i szeregiem innych objawów, a jednym z nich jest też biały język u dziecka. Podczas choroby migdałki są powiększone i zaczerwienione lub pokryte białym nalotem. Także język jest biały, ale tylko w początkowej fazie szkarlatyny, później staje się „malinowy” czy „truskawkowy”, jak zwykło się go określać. Dziecko dotknięte płonicą odczuwa bóle głowy i brzucha, a także gardła, ma nudności, wymiotuje, ma wysoką gorączkę do 40°C i powiększone szyjne węzły chłonne. Charakterystyczna jest też wysypka w postaci drobnych, szkarłatnych krostek na tułowiu, rękach i nogach, a także na twarzy.
Trzeci migdał a biały język u dziecka
Jeśli trzeci migdał jest przerośnięty, powoduje szereg objawów, w tym oddychanie przez usta przez większość czasu. Wówczas powietrze nie jest filtrowane ani ogrzewane, a ponadto może wysuszać język. Przez to nabiera on białego koloru.
- Co robić, gdy maluch nie chce jeść? Poznaj przyczyny braku apetytu u dziecka.
- Aby złagodzić objawy bólowe, trzeba poznać przyczyny. Oto najczęstsze przyczyny bólu brzucha u dziecka.
- Znasz pojęcie halitoza? To nieprzyjemny zapach z ust dziecka - sprawdź, skąd się bierze.