Uwaga, mowa, pamięć, zmysły – jak rozwijają się u noworodka?
Noworodek początkowo skupia swoją uwagę na światłach lub zmianie dźwięków. Powyżej 2. miesiąca życia dziecko pamięta wydarzenia sprzed dwóch dni. Po 3. miesiącu niemowlę zwykle uczy się miejsc i budynków oraz znacznie rozwija się emocjonalnie. Aby wpłynąć na rozwój poznawczy dziecka, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem dziecięcym zabawki, żeby mogło samo ich doświadczać.
Noworodek początkowo skupia swoją uwagę na światłach lub zmianie dźwięków. Powyżej 2. miesiąca życia dziecko pamięta wydarzenia sprzed dwóch dni. Po 3. miesiącu niemowlę zwykle uczy się miejsc i budynków oraz znacznie rozwija się emocjonalnie. Aby wpłynąć na rozwój poznawczy dziecka, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem dziecięcym zabawki, żeby mogło samo ich doświadczać.
Rozwój poznawczy noworodka skupia się wokół koncentracji uwagi, pamięci, mowy oraz uczenia się. W tym okresie kształtują się zdolności, które mają przełożenie na możliwości w późniejszym życiu.
Rozwój zmysłów u niemowląt
Dzięki zmysłom dziecko kształtuje wiedzę i potrafi orientować się w otaczającym go świecie. Niemowlęta mają najbardziej rozwinięty dotyk, więc dobrze czują wszelki ucisk, temperaturę i ból. W pierwszej godzinie po urodzeniu dziecko odczuwa zapachy, więc już na wstępie należy zadbać o jego higienę. Po pierwszym tygodniu życia noworodek czuje też smak, który początkowo dzieli się tylko na przyjemny i nieprzyjemny. Z kolei wzrok u dziecka rozwija się stopniowo. Najpierw rozróżnia ono kolor niebieski i zielony. Najwolniej rozwija się natomiast słuch. Niemowlę dopiero w czwartym tygodniu życia reaguje na głos.
Jak się rozwija koncentracja uwagi u niemowląt?
Uwaga zaczyna się u dziecka wraz z pierwszymi odruchami orientacyjnymi. Niemowlę reaguje na zapalone światło czy zmianę dźwięków w pomieszczeniu. Jeśli określone bodźce nie podobają mu się to mruży lub zamyka oczy, a rytm jego serca jest szybszy. W tym okresie niemowlę odróżnia kontury i ruch, a powyżej 3 miesięcy skupia się na rzeczach, które są dla niego ciekawe.
Rozwój pamięci u niemowlęcia
Dzieci powyżej 2 miesięcy są w stanie rozpoznać dźwięk, który był powtarzany po prawie dwóch dniach. Dany obraz pamiętają i rozpoznają nawet po upływie 24 godzin. Powyżej 5 miesięcy dziecko rozpoznaje obrazy i przedmioty sprzed 2 tygodni.
Jak rozwija się proces uczenia u niemowląt?
Nauka dzieci rozpoczyna się od samych narodzin. Niemowlęta uczą się poprzez doświadczanie smaku, dotyku, wzroku, słuchu, obserwacji i naśladowania. Powyżej 3-4 miesiąca dziecko nabywa zdolność uczenia się miejsc, a na kolejnych etapach kojarzy też pojęcia abstrakcyjne.
Rozwój mowy u niemowląt
Pierwsze komunikaty niemowląt są w formie prostych dźwięków. Od 2-3 miesiąca mowa jest wzbogacona dźwiękami artykułowanymi, w których można wyczuć emocje. Od 5 miesiąca dziecko gaworzy, czyli tworzy komunikaty składające się z kombinacji różnych głosek. Po pierwszym roku natomiast dziecko jest zdolne do wypowiedzenia zrozumiale około 5 słów.
Jak rozwijać zdolności poznawcze niemowląt?
Aby dziecko było przyzwyczajone do samodzielnego doświadczania, warto zamontować mu nad łóżeczkiem balon lub zabawkę, na którą będzie mogło patrzeć i dotykać ją. W zabawie z niemowlakiem dobrze jest powoli przesuwać przedmioty w jego polu widzenia, aby mógł poruszać oczami w tym kierunku. Świetną funkcję mają grzechotki i inne zabawki wydające dźwięki, ponieważ ćwiczą słuch dziecka. Dobrze jest poruszać nimi z różnych miejsc i innej odległości, aby pokazać dziecku różnicę w dźwiękach. Należy też dużo mówić do niemowlaka z bliskiej odległości. Ważne, aby głos był łagodny, miły i czuły. Zdecydowanie niewskazane jest natomiast puszczanie ostrych dźwięków z radia lub telewizji przy dziecku. W domu niemowlę powinno znajdować się w przyjemnym miejscu bez nadmiernych bodźców.