dziewczyna odmawia picia mleka
©glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia

Nietolerancja laktozy – rodzaje, leczenie i dieta

Laktoza to naturalny cukier z nabiału. Jego upośledzone wchłanianie jest wynikiem niedoboru enzymu laktazy ułatwiającej przyswajanie cukru lub jest skutkiem uszkodzenia niektórych narządów, np. zapalenia wątroby i trzustki lub pojawienia się pasożytów układu pokarmowego. Dzieci z nietolerancją laktozy muszą pić mleko bezlaktozowe. Ich jadłospis powinien zawierać także jogurty, sery i orzechy.

Laktoza to naturalny cukier z nabiału. Jego upośledzone wchłanianie jest wynikiem niedoboru enzymu laktazy ułatwiającej przyswajanie cukru lub jest skutkiem uszkodzenia niektórych narządów, np. zapalenia wątroby i trzustki lub pojawienia się pasożytów układu pokarmowego. Dzieci z nietolerancją laktozy muszą pić mleko bezlaktozowe. Ich jadłospis powinien zawierać także jogurty, sery i orzechy.

 

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia naturalnego cukru z nabiału. Nierozłożona laktoza przedostaje się do jelita grubego, co skutkuje biegunką, wymiotami, nudnościami i bólami brzucha. Dzieci cierpiące na nietolerancję laktozy odznaczają się brakiem enzymu laktazy.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Upośledzone wchłanianie laktozy

Upośledzone wchłanianie laktozy jest zaburzeniem trawienia wartości odżywczych przez jelito cienkie. Przyczyną mogą być choroby, które uszkadzają pracę narządów wydzielających niektóre enzymy, np. zapalenie wątroby i trzustki, choroba Leśniowskiego-Crohna, pasożyty układu pokarmowego lub alergie pokarmowe. Aby zdiagnozować zespół upośledzonego wchłaniania laktozy należy wykonać test Schillinga, wodorowy test oddechowy lub gastroskopię. Upośledzone wchłanianie laktozy u dzieci oznacza konieczność unikania produktów z tą substancją, czyli mleka i różnego rodzaju nabiału. Choroba często powoduje zakażenia – w takim przypadku należy podawać antybiotyki i leki przeciwpasożytnicze.

Wtórny niedobór laktazy

Wtórny niedobór laktazy czyli enzymu rozkładającego laktozę najczęściej występuje u niemowląt. Jest on skutkiem uszkodzenia nabłonka jelita cienkiego. Schorzenie to jest zazwyczaj spowodowane przez zakażenia układu pokarmowego, chemioterapię lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. Niemowlętom cierpiącym na niedobór laktazy dobrze jest podawać mleczne mieszanki bezlaktozowe. Nabłonek regeneruje się samoistnie. Należy zatem wykonywać regularne badania sprawdzające stan jelita cienkiego, aby dowiedzieć się, kiedy można przejść już na normalną dietę.

Wrodzony niedobór laktazy (alaktazja)

Wrodzony niedobór laktazy to rzadka choroba metaboliczna, która polega na kompletnej nietolerancji laktozy od urodzenia. Jest to niewyleczalne zaburzenie trawienia. Chorzy przez całe życie muszę przestrzegać diety bez laktozy. Nawet najmniejsza dawka tej substancji powoduje u nich wymioty i biegunkę. Alaktazja występuje u średnio 1,5% dzieci i niemowląt.

Co jeść w przypadku nietolerancji laktozy?

Podstawą diety bezlaktozowej jest wykluczenie mleka, śmietany i maślanki. Dziecko potrzebuje jednak pewnych ilości nabiału, aby dostarczyć wapń, który jest ważny dla zdrowych kości. Dobrze więc zadbać o to, aby w diecie znalazły się następujące składniki:

  • jogurty i kwaśne mleko – produkty zawierające żywe kultury bakterii,
  • ser żółty, mleko sojowe,
  • orzechy i migdały – źródło wapnia,
  • warzywa strączkowe,
  • szprotki.

Niemowlę leży i płacze.
©sanyasm/Fotolia
Styl życia
Przyczyny nietolerancji produktów mlecznych u dzieci
Nietolerancja laktozy u niemowląt to częsty problem. Dotyczy większości dzieci, które przyszły na świat przed 34. tygodniem ciąży i ok. 20% zdrowych niemowląt, urodzonych we właściwym terminie.

Nietolerancja laktozy u niemowląt to częsty problem. Dotyczy większości dzieci, które przyszły na świat przed 34. tygodniem ciąży i ok. 20% zdrowych niemowląt, urodzonych we właściwym terminie.   Przyczyną nietolerancji produktów mlecznych mogą być kłopoty trawienne lub zaburzenia wchłaniania laktozy – podstawowego składnika zawartego w mleku . Rola laktazy w nietolerancji laktozy Laktoza to dwucukier, na który składa się glukoza i galaktoza. W trakcie trawienia cząsteczka laktozy rozkładana jest przede wszystkim przez laktazę – enzym zawarty w jelicie cienkim. Tolerancja laktozy u niemowląt zależy od ilości i aktywności laktazy. Mniejsza aktywność laktazy powoduje niezdolność do trawienia produktów mlecznych zawierających laktozę. Zaburzenia tolerancji produktów mlecznych mogą wystąpić u niemowląt niedożywionych lub z wyniszczonym i osłabionym organizmem. Mniejsza ekspresja laktazy jest także efektem zapalenia lub zakażenia zlokalizowanego w okolicy jelita cienkiego. Typy nietolerancji laktozy u niemowląt Rozróżnia się różne typy nietolerancji laktozy u niemowląt, które wywołane zostają przez konkretne przyczyny: nietolerancja laktozy – objawia się nudnościami, boleściami brzucha, wzdęciami , wymiotami, biegunką lub nadmierną ilością gazów. Symptomy nietolerancji laktozy wywołuje spożycie produktów zawierających laktozę. Intensywność objawów jest uzależniona od czynników takich jak: postać spożytego pokarmu mlecznego, ilość spożytego pokarmu oraz stopnień zaawansowania niedoboru laktazy; upośledzone wchłanianie laktozy – zjawisko to zostaje wywołane przez spożycie dużej ilości laktozy. Ilość ta przekracza zdolności trawienia laktozy w jelicie i powoduje objawy przypominające nietolerancję laktozy; wtórny (nabyty) niedobór laktazy – ten rodzaj nietolerancji laktazy najczęściej dotyczy niemowląt....

produkty nabiałowe
© denio109/Fotolia.com
Styl życia
Laktoza i jej zawartość w produktach mlecznych. Sprawdź gdzie jest jej najmniej
Laktoza to cukier, który występuje głównie w mleku ssaków. Nawet 40% Polaków może mieć problemy z jego trawieniem. Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, bólami brzucha, przelewaniem i ruchami w jelitach. Dieta przy nietolerancji laktozy wymaga ograniczenia lub całkowitego wykluczenia produktów mlecznych i jego przetworów.

Laktoza to cukier, który występuje głównie w mleku ssaków. Nawet 40% Polaków może mieć problemy z jego trawieniem. Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, bólami brzucha, przelewaniem i ruchami w jelitach. Dieta przy nietolerancji laktozy wymaga ograniczenia lub całkowitego wykluczenia produktów mlecznych i jego przetworów.   Częstość występowania nietolerancji na laktozę może być diametralnie inna w różnych populacjach. W Anglii jest to zaledwie 5%, a we Włoszech i Indiach nawet 70-80%. W tych statystykach Polacy plasują się po środku. Przyczyna nietolerancji laktozy: wrodzona lub wtórna Nietolerancja laktozy jest efektem niedoboru lub całkowitego braku laktazy, czyli enzymu trawiącego laktozę w jelitach. Przyczyna tego schorzenia może być wrodzona, co oznacza, że w błonie śluzowej jelita cienkiego nigdy nie uaktywnił się enzym laktazy. Może również być efektem hipolaktazji, czyli zmniejszonej aktywności laktazy. Hipolaktazja ma podłoże genetyczne lub wtórne, kiedy pojawia się na skutek uszkodzenia błony śluzowej jelita. Nietolerancja laktozy może się również rozwinąć z wiekiem, ponieważ starszy organizm z każdym rokiem produkuje coraz mniej enzymu laktazy. Leki czy dieta: jak postępować przy nietolerancji laktozy Postępowanie przy nietolerancji laktozy zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości. Przy łagodniejszych niedoborach laktazy jednym z rozwiązań jest zażywanie środków z farmakologiczną formą laktazy . Przyjmuje się je doustnie i zazwyczaj działają już bezpośrednio po podaniu. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak ograniczenie spożywania produktów zawierających laktozę lub całkowite wyeliminowanie ich ze swojej diety. Czego nie jeść przy nietolerancji laktozy: mleko i jego przetwory Laktoza występuje głównie w produktach...

Dziecko je obiad z łyżeczki
©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia
Nudności, biegunka, wymioty – objawy nietolerancji laktozy
Objawy nietolerancji laktozy (cukru, który występuje w mleku) nie są jednoznaczne i mogą wstępować także przy innych dolegliwościach, np. przy zespole jelita nadwrażliwego. Nietolerancja laktazy nie jest tym samym co alergia na mleko.

Objawy nietolerancji laktozy (cukru, który występuje w mleku) nie są jednoznaczne i mogą wstępować także przy innych dolegliwościach, np. przy zespole jelita nadwrażliwego. Nietolerancja laktazy nie jest tym samym co alergia na mleko.   Nietolerancja laktozy polega na braku enzymu (laktazy), który odpowiedzialny jest za rozkład cukru w organizmie. Uczulenie na mleko to nadmierna reakcja układu odpornościowego na kontakt z alergenem (np. białkiem). Objawy nietolerancji laktozy: nudności, kolki, wzdęcia Nietolerancji laktozy nie towarzyszą żadne specyficzne objawy. Symptomy nietolerancji laktozy przypominają także inne schorzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Im większa dawka laktozy zostanie wprowadzona do organizmu, tym silniejsze wystąpią objawy. Intensywność objawów zależy od trzech czynników. Przede wszystkim od ilości spożytej laktozy, od poziomu niedoboru laktazy i od postaci w jakiej spożyto posiłek, który zawierał laktozę.   Do objawów nietolerancji produktów mlecznych należą: wzdęcia , biegunki, kolki , nudności, wymioty, bóle brzucha, odbijanie, zwiększona produkcja gazów, uczucie „przelewania” w brzuchu.   Objawy nietolerancji laktozy zwykle występują po kilku lub kilkunastu godzinach od wprowadzenia laktozy od organizmu. Dlatego też często trudno powiązać fakt spożycia mleka lub zjedzenia mlecznych produktów z objawami nietolerancji laktozy.    Małe dzieci często cierpią na wzdęcia i kolki. Sprawdź, czy sygnalizują  nietolerancję laktozy u niemowląt i poznaj jej objawy . Twój maluszek nie trawi produktów mlecznych? Zobacz, czym jest  nietolerancja laktozy u niemowląt i jak wygląda leczenie . Dieta osoby z nietolerancją laktozy powinna być ściśle kontrolowana. Zobacz, które  produkty zawierają laktozę i czego nie jeść przy...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik